2-ojo Gavėnios sekmadienio (šv. Grigaliaus Palamo) skaitiniai

  

Šv. Grigalius Palamas (1296–1359)

Šv. Grigaliaus Palamo sekmadienis – antrasis Gavėnios sekmadienis, kurio metu prisimenamas XIV a. vykęs ginčas apie hesichazmą. 

Hesichazmas (nuo gr. hesychia – „tyla, ramybė“) – tai Ortodoksų Bažnyčios vienuolių dvasinė tradicija, pabrėžianti nuolatinę maldą, kovą su aistromis, vidinę ramybę. Ji gimė iš pirmųjų vienuolių sąjūdžio (žodį hesychia galima rasti jau Dykumos Tėvų raštuose). Hesichastai praktikavo trumpos maldos „Viešpatie Jėzau Kristau, pasigailėk manęs“ nuolatinį kartojimą, tai darė ne tik darbų metu, bet ir medatyvioje pozoje celėse (atsisėdę ant žemos kėdutės, palenkę galvą link bambos, rimtiškai kvėpuodami). Pasiekę aukštumų, hesichastai patirdavo Dievą kaip šviesą, ir tą šviesą vadino dieviška.

XIV a. atsirado žmonių, kritikavusių hesichastų praktikas, kaltinusių hesichastus erezija, iš kurių žymiausias – Barlaamas. Hesichazmo kritikai pabrėžė Dievo transcendentiniškumą, nepažinumą, mokslo svarbą dvasingumui. Ginti hesichastų stojo atonietis Grigalius Palamas, vėliau tapęs Salonikų vyskupų, po mirties pripažintas šventuoju (Atono kalnas – vienas svarbiausių hesichazmo centrų). Taigi, antrasis Gavėnios sekmadienis yra tarsi pirmojo tęsinys – pirmojo sekmadienio metu švenčiame Ortodoksijos triumfą IX a., antrojo – Ortodoksijos triumfą XIV a.

Šią dieną Dieviškosios Liturgijos metu skaitomi šie skaitiniai:

Skaitinys iš šventojo apaštalo Pauliaus laiško hebrajams:

„ „Iš pradžių tu, Viešpatie, sukūrei žemę,
ir dangūs – tavo rankų darbas.
Jie išnyks, o tu pasiliksi,
jie visi sudils lyg drabužis,
ir kaip apsiaustą tu juos suvyniosi, tartum drabužį,
ir jie bus pakeisti.
Bet tu esi tas pats,
ir tavo metai nesibaigs.“
Ar kuriam iš angelų jis yra kada nors pasakęs:
„Sėskis mano dešinėje:
aš patiesiu tavo priešus
tarsi pakojį po tavo kojų?“
Argi jie visi nėra tik tarnaujančios dvasios, išsiųstos patarnauti tiems, kurie paveldės išganymą? Todėl mes turime kuo rūpestingiau apmąstyti, ką girdėjome, kad nepraplauktume [tarsi laivas] pro uostą. Jei per angelus paskelbtas žodis turėjo galią ir kiekvienas nusižengimas bei neklusnumas susilaukdavo teisėtos bausmės, tai kaipgi mes pabėgsime nuo jos, nepaisydami tokio didžio išganymo? Juk jis, prasidėjęs Viešpaties skelbimu, yra mums patvirtintas tų, kurie patys buvo girdėję.“ (Hebr 1,10-14; 2,1-3)

Skaitinys iš šventosios Evangelijos pagal Morkų:
„[Anuo metu,] po kelių dienų, kai Jėzus vėl atėjo į Kafarnaumą, žmonės išgirdo jį esant namuose, ir tiek daug prisirinko, jog nė prie durų nebeliko vietos. O jis skelbė jiems žodį. Tada keturi vyrai atnešė paralyžiuotą žmogų. Negalėdami dėl minios prinešti jo prie Jėzaus, jie praplėšė stogą namo, kur jis buvo, ir, padarę skylę, nuleido žemyn neštuvus, ant kurių gulėjo paralyžiuotasis. Išvydęs jų tikėjimą, Jėzus kreipėsi į paralyžiuotąjį: „Sūnau, tau atleidžiamos nuodėmės!“ Tenai sėdėjo keletas Rašto aiškintojų, kurie svarstė savo širdyje: „Kaip jis drįsta taip kalbėti? Juk jis piktžodžiauja! Kas gi gali atleisti nuodėmes, jei ne vienas Dievas?!“ Jėzus, iš karto savo dvasia perpratęs jų mintis, tarė: „Kam taip manote savo širdyje? Kas lengviau – ar pasakyti paralyžiuotam: 'Tau atleidžiamos nuodėmės', ar liepti: 'Kelkis, pasiimk neštuvus ir vaikščiok'? Bet, kad žinotumėte Žmogaus Sūnų turint galią atleisti žemėje nuodėmes, – čia jis tarė paralyžiuotajam, – sakau tau: kelkis, imk savo neštuvus ir eik namo!“ Šis atsikėlęs tuojau pasiėmė neštuvus ir visų akyse nuėjo sau. Visi be galo stebėjosi ir šlovino Dievą, sakydami: „Tokių dalykų mes niekad nesame matę“.“ (Mk 2,1-12)

***

Troparas šv. Grigaliui Palamui
8 tonas
Ortodoksijos šviesuly, Bažnyčios pamate ir mokytojau,/ vienuolių pažiba, teologų neįveikiamas gynėjau!/ Tu, stebukladary Grigaliau, Salonikų gyriau, malonės skelbėjau,/ melski mūsų sieloms išganymo!


Kondakas šv. Grigaliui Palamui
8 tonas
Dieviškosios išminties trimite, darniai skambantis teologijos tiesomis!/ Tave Dievo pamokslininke Grigaliau, šloviname!/ Pirmapradį Protą regėdamas, prie jo mūsų žemiškus protus artinki,/ idant šauktume tau: „Džiūgauki, malonės skelbėjau!“

***

Pamokslai, pasakyti šia proga:
🎞️ Kun. G. Sungaila. Šv. Grigalius Palamas apie Dievo veikimus („energijas“)
🎞️ Kun. V. Dauparas. Šv. Grigalius Palamas.

***

Taip pat skaitykite: 

Šv. Grigaliaus Palamos sekmadienis: trokškime regėti Dievą

Gavėnios minėjimai

Triodės laiko pamaldos

Gavėnios, Velykų, Sekminių laiko kalendorius

Dykumos Tėvai ir hesichazmas [audio]

Vėlyvosios Bizantijos intelektualinis gyvenimas [knyga]

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai