Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (kovo 23 - 29 d.)
![]() |
Paryžiaus Šv. Sergijaus teologijos institutas mini 100 metų jubiliejų. Foto: orthodoxtimes.com |
Prancūzija
Vienas pirmaujančių pasaulyje ortodoksų teologijos tyrimų centrų – Paryžiaus Šv. Sergijaus teologijos institutas – šiemet mini reikšmingą 100 metų jubiliejų.
Šventiniai renginiai, skirti šimtmečio jubiliejui, prasidės gegužės 3 dieną moksline konferencija, skirta instituto istorijai. Rugsėjo 20 dieną vyks akademinė diena, kurią lydės iškilminga Dieviškoji Liturgija, žyminti naujų mokslo metų pradžią.
Centrinis renginys bus tarptautinis koliokviumas „Šv. Sergijaus instituto teologinis paveldas ir jo ateities perspektyvos“, kuris vyks lapkričio 27–29 dienomis.
Alabanija
Šeštadienį Tiranoje, Viešpaties Prisikėlimo katedroje, įvyko iškilminga naujojo Albanijos arkivyskupo Jono (Pelušio) intronizacijos ceremonija. Ceremonija prasidėjo 11:00 vietos laiku po Albanijos Sinodo narių tarnautos Dieviškosios Liturgijos.
Į ceremoniją atvyko autokefalinių ortodoksų Bažnyčių delegacijos. 2025 m. kovo 16 d., sekmadienį, įvyko naujojo Albanijos arkivyskupo rinkimai. Intronizacijos ceremonija tapo svarbiu įvykiu Albanijos ortodoksų bažnyčios gyvenime ir subūrė daug tikinčiųjų bei dvasininkų.
JAV – Ukraina
JAV Tarptautinės religijos laisvės komisija 2025 m. metinėje ataskaitoje skyrė atskirą skyrių religinei situacijai Ukrainoje. Anot pranešimo, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pernai rugpjūtį pasirašė įstatymą, įvedantį naujas religinių organizacijų veiklos teisines pataisas, kurios sukėlė „plačiai pasklidusį susirūpinimą dėl jų atitikties tarptautinei teisei“.
Pagal naująjį įstatymą Ukrainos vyriausybė turi teisę uždrausti religines organizacijas, susijusias su užsienio religiniais centrais, esančiais su Ukraina kariaujančiose šalyse. Įstatymas taip pat tiesiogiai draudžia Rusijos ortodoksų bažnyčios, veikiančios Rusijos okupuotose teritorijose, veiklą ir „rusų pasaulio“ ideologiją.
JAV Tarptautinės religijos laisvės komisija pažymi, kad šios pataisos gali rimtai paveikti Ukrainos ortodoksų bažnyčią, kuri po Rusijos invazijos 2022 metais sulaukė vis didesnio Ukrainos valdžios ir visuomenės įtarimų dėl istorinių ir bažnytinių ryšių su Maskvos patriarchatu.
Ataskaitoje taip pat įspėjama apie religinių bendruomenių kolektyvinių bausmių grėsmę, kuri gali turėti įtakos asmenims, neturintiems tiesioginių sąsajų su politiniais ar kariniais konfliktais.
2024 m. gruodį JT Vyriausiojo žmogaus teisių komisaro biuras taip pat kritikavo įstatymą, sakydamas, kad jis nustato „neproporcingus apribojimus“ religijos laisvei. JAV Tarptautinės religijos laisvės komisija paragino Ukrainos vyriausybę užtikrinti, kad naujojo įstatymo įgyvendinimas atitiktų tarptautinius žmogaus teisių standartus.
Baltarusija
JAV Tarptautinės religijos laisvės komisija kritikavo situaciją Baltarusijoje. JAV Tarptautinės religijos laisvės komisija savo naujoje 2025 m. ataskaitoje apibūdino religijos laisvės padėtį Baltarusijoje kaip blogėjančią. Visų pirma buvo pažymėta:
„Religinės organizacijos Baltarusijoje pradėjo valstybinės registracijos perregistravimo procesą po to, kai 2023 m. buvo priimtas naujas religijos įstatymas, reikalaujantis perregistruoti iki 2025 m. liepos mėn., nes priešingu atveju jos bus likviduotos. Įstatymas pakartojo ir pakeitė keletą ribojančių ankstesnio įstatymo straipsnių, įvedė naujus reikalavimus ir apribojimus religinėms bendruomenėms”. Vasario mėn. JT specialioji pranešėja religijos ar tikėjimo laisvės klausimais Nazila Ghanea ir kiti du specialieji pranešėjai kritikavo įstatymą dėl to, kad nesilaikoma šalies tarptautinių teisinių įsipareigojimų. Kiti pastarųjų metų įvykiai apima religinio turinio ir turinio, susijusio su religijos ar tikėjimo laisve kaip „ekstremizmą“, draudimą ir religinių veikėjų sulaikymą dėl jų tariamos politinės veiklos.
Albanija
Naujai išrinktas Albanijos arkivyskupas Jonas dalyvavo oficialiame Graikijos nepriklausomybės dienos minėjime, kurį organizavo Graikijos ambasada Tiranoje. Renginio metu arkivyskupas Jonas apsikeitė šiltais sveikinimais su Graikijos ambasadoriumi Albanijoje, pabrėždamas abipusės pagarbos ir bendradarbiavimo dvasią. Jo dalyvavimas renginyje išryškino nuolatinį Albanijos ortodoksų bažnyčios įsipareigojimą stiprinti glaudžius ryšius su graikų bendruomene ir plėtoti darnius santykius tarp dviejų kaimyninių tautų.
Australija-Graikija.
Australijos arkivyskupui Makarijui buvo suteiktas Atėnų universiteto garbės daktaro vardas. Australijos arkivyskupas Makarijus gaus Atėnų nacionalinio ir Kapodistrijos universiteto (NKUA) garbės daktaro vardą. Tokį sprendimą bendru teologijos fakultetų siūlymu Universiteto Senatas priėmė vienbalsiai.
Laipsnio įteikimo ceremonija numatyta trečiadienį, 2025 m. gegužės 7 d., ir ji vyks dalyvaujant Visuotiniam patriarchui Baltramiejui.
Australijos arkivyskupijos Šventosios vyskupijos sinodas išreiškė didžiulį džiaugsmą dėl šio akademinio pripažinimo ir pavadino jį „reikšmingu įvykiu visai Australijos graikų ortodoksų bendruomenei“. Sinodas išreiškė nuoširdžią padėką Visuotiniam patriarchui Baltramiejui už apsisprendimą asmeniškai dalyvauti ceremonijoje ir ją palaiminti, pabrėždamas jo dalyvavimo svarbą.
Garbės daktaro laipsnis yra pripažinimas už reikšmingą arkivyskupo Makarijaus indėlį į teologiją, vadovavimą bažnyčiai ir graikų ortodoksų tikinčiųjų pastoraciją Australijoje.
Rusija
Praėjusią savaitę Sankt Peterburgo Smolninsko apygardos teismas dėl 2014 metais darytos nuotraukos 14 parų suėmė ortodoksų kunigą Nikolajų Savčenko. Nuotraukoje jis stovi su Ukrainos nacionaline vėliava Nevskio prospekte. Teismas vėliavą kunigo rankose palaikė ekstremistiniu simboliu.
Savčenko 2014 metų gegužę savo puslapyje socialiniuose tinkluose paskelbė nuotrauką su Ukrainos vėliava. Jis buvo patrauktas administracinėn atsakomybėn pagal straipsnį dėl „ekstremistinių organizacijų atributų ar simbolių propagandos arba viešo demonstravimo“.
Šiuo metu kunigas tarnauja Sankt Peterburgo centrinėje apygardoje esančioje Šv. Petro bažnyčioje. 2014 metais kunigas buvo priverstas palikti pareigas Viešpaties Atsimainymo bažnyčioje dėl parapijiečių nepasitenkinimo.
Estija
Estijos religiniai įstatymai išgyvena sunkų laikotarpį. Artimiausiu metu parlamentas turėtų balsuoti dėl įstatymo projekto, kuriuo keičiamas Bažnyčių ir parapijų įstatymas. Jei šis įstatymo projektas bus priimtas, tai neseniai „Estijos Maskvos patriarchato ortodoksų bažnyčia“. Pervadinta „Estijos ortodoksų krikščionių bažnyčia“, problema vis tiek iškils: Talinas reikalauja nutraukti ryšius su Maskvos patriarchatu, kuris yra pripažintas Rusijos valdžios bendrininku.
Kovo 26 dieną Estijos parlamentarai antrajame svarstyme svarstė Bažnyčių ir parapijų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą. Nepaisant kai kurių opozicijos parlamentarų kritikos, įstatymas priimtas balsų dauguma per pirmąjį svarstymą vasario 19 d. Iš viso numatyti trys projekto svarstymai, iš kurių paskutinis gali vykti balandžio 9 d.
Pagal įstatymo projektą, šalyje veikiančios religinės organizacijos nebegalės būti siejamos su struktūra, esančia už šalies ribų, tai yra „užsienio valstybėje, kuri kelia grėsmę Estijos saugumui“. Be to, kunigams, kurie neturi teisės gyventi Estijoje, nebus leidžiama laikyti pamaldų. Šis įstatymas bus taikomas visiems bažnyčios subjektams, o Rusijos bažnyčia nėra išimtis.
Praktiškai tai reiškia, kad Estijos ortodoksų bažnyčia, kuri yra kanoninėje Maskvos patriarchato jurisdikcijoje, turės visiškai nutraukti ryšius su Rusijos ortodoksų bažnyčia, kitaip ji bus uždrausta.
Estijos parlamentas jau apkaltino Maskvos patriarchato bažnyčią dirbant Kremliui, o Talino ir visos Estijos metropolitui Jevgenijui buvo atsisakyta pratęsti leidimą gyventi Estijoje.
Rumunija
Bukarešto universiteto Ortodoksų teologijos fakultete „Justiniano patriarchas“ sėkmingai baigėsi kartu su Filosofijos fakultetu organizuota nacionalinė konferencija „Filosofija ir filokalija“.
Konferencija, skirta šventųjų tėvų kūrybai ir jų ryšiui su filosofija tyrinėti, subūrė žymiausius šios srities žinovus. Iškilmingas atidarymas įvyko Jono G. Komano amfiteatre prie Teologijos fakulteto.
Tarp garbingų renginio svečių buvo ir Rumunijos mokslų akademijos viceprezidentas akademikas Mircea Dumitru. Konferencijoje vyko mokslinių pranešimų sesijos ir diskusijos, skirtos įvairiems filosofijos ir filokalijos aspektams.
Konferencija baigėsi apskrituoju stalu, kuriame buvo pristatytos pagrindinės diskusijų išvados ir rezultatai. Artimiausiu metu bus išleistas konferencijos rezultatams skirtas leidinys.
Suomija
Suomijos ortodoksų bažnyčios administracija aptarė dotacijas bažnytiniam giedojimui ir personalo klausimus.
Praėjusią savaitę Helsinkyje arkivyskupo rezidencijoje įvyko Suomijos ortodoksų bažnyčios bažnyčios administracijos tarybos posėdis, kuriam pirmininkavo Helsinkio ir visos Suomijos arkivyskupas Elijas. Susitikime buvo aptarti bažnytinio giedojimo finansavimo, personalo kaitos ir strateginio planavimo klausimai.
Kolegija nusprendė 2025 metais paskirstyti 10 000 eurų dotacijų bažnytinio giedojimo plėtrai, pirmenybę teikiant parapijų ir bendruomenių chorams. Taip pat pritarta Helkos Väisänen ir Tarjos Raninen-Siiskonen skyrimui į Rizos ortodoksų bažnyčios muziejaus fondo valdybą.
Buvo aptartas Tikslinio plano ir 2021-2025 m. Suomijos ortodoksų bažnyčios veiklos plano užbaigimo klausimas. Tam buvo sudaryta darbo grupė, kuri savo pasiūlymus pateiks seminare 2025 metų birželį. Galutinis sprendimas bus priimtas rugpjūtį.
Juodkalnija
Praėjusią savaitę Baro Šv. Jono Vladimiro katedroje įvyko kasmetinis Juodkalnijos ir Lietuvos metropolijos dvasininkų susirinkimas.
Metropolijos atstovai pranešė apie dabartinę bažnyčios gyvenimo situaciją. Pastebėtas kunigų ir vienuolių skaičiaus padidėjimas, bažnyčių prisipildymas tikinčiųjų. Buvo kalbama apie būtinybę statyti naujas bažnyčias, ypač miestuose. Be to, pernai padaugėjo vaikų religinėse mokyklose. Cetinje vykstančioje vaikų asamblėjoje dalyvavo daugiau nei 2000 vaikų. Metropolija ir toliau ragina valdžios institucijas grąžinti tikybos mokymą į mokyklas.
Labdaros srityje pasižymėjo keturių valgyklų ir organizacijos „Filantropija“ veikla, teikianti aktyvią ir efektyvią pagalbą skurstantiems.
Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas