Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (kovo 9 - 15 d.)

Visuotinis patriarchas Baltramiejus. Foto: orthodoxtimes.com

Konstantinopolis

2025 m. kovo 12 ir 13 d., Konstantinopolyje, patriarchalinėje miesto mokykloje, vyko mokslinė konferencija „Substancialus su Tėvu“, skirta Pirmajam visuotiniam Nikėjos susirinkimui. 

Konferencija buvo iškilmių, skirtų 1700-osioms Nikėjos susirinkimo sušaukimo metinėms, dalis, kuri tapo svarbiu etapu formuojant dogminį Bažnyčios tapatumą. Konferencijos dalyviams skirtoje įžanginėje kalboje Visuotinis patriarchas Baltramiejus pabrėžė, kad Nikėjos Susirinkimas buvo „pradinio Bažnyčios susitaikinimo“ ir „visuotinės sąmonės“ kulminacija, taip pat pažymėjo naujos struktūros – Visuotinio susirinkimo – atsiradimą, kuri iki šiol išlieka pavyzdžiu sprendžiant dogmatines ir kanonines problemas visuotiniame lygmenyje.

Renginio programoje buvo surengtos kelios mokslinės sesijos, kurių metu buvo nagrinėjamos tokios temos kaip politiniai ir teologiniai iššūkiai kelyje į Nikėją, biblinis Pirmojo visuotinio susirinkimo sprendimų pagrindas, šv. Atanazo Didžiojo mokymas. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas sąvokos „substancialus“ (homoousios) svarstymui, įvestam Susirinkime, siekiant patvirtinti Sūnaus ir Dievo Žodžio dieviškumą.

Konferencijos dalyviai aptarė dabartinius Nikėjos susirinkimo palikimo aspektus, jo indėlį į krikščioniškojo mokymo raidą ir tikrojo tikėjimo išsaugojimo svarbą šiuolaikinių iššūkių akivaizdoje.

Albanija

Sekmadienį, kovo 16 d., antrąjį gavėnios sekmadienį, vyks naujojo Tiranos, Duresio ir visos Albanijos arkivyskupo rinkimai. Naujasis primas pakeis velionį arkivyskupą Anastasijų. Rinkimai vyks Sinodo centre po Dieviškosios liturgijos pagal Albanijos autokefalinės ortodoksų bažnyčios statutą.

Pagal chartiją Sinodas rinks naują vadovą. Šiuo metu jį sudaro septyni vyskupai. Iš jų penki gali būti renkami. Pagal Albanijos ortodoksų bažnyčios chartijos 16 punktą jos primai turi turėti Albanijos pilietybę.

JAV

2025 m. kovo 11 d. Amerikos arkivyskupas Elpidoforas dalyvavo mišiose už aštuntąjį Vašingtono Romos katalikų arkivyskupijos arkivyskupą kardinolą Robertą McElroy.

Jis asmeniškai pasveikino naujai paskirtą arkivyskupą. Ceremonijoje, vykusioje Nacionalinės Nekaltojo Prasidėjimo šventovės bazilikoje Vašingtone, buvo pamaldos ir procesija, kurioje dalyvavo vietos ir atvykę kardinolai, vyskupai ir dvasininkai. Sausio pradžioje popiežius Pranciškus kardinolą McIlroy paskyrė Vašingtono arkivyskupu ir priėmė jo pirmtako kardinolo Wiltono Gregory atsistatydinimą. Vašingtono Romos katalikų arkivyskupija apima Vašingtoną ir penkias Merilando apylinkes: Calvert, Charles, Montgomery, Prince George's ir St. Mary.

Atono kalnas

Išleistas filmas apie Atonitų lotynų vienuolyno Amalfinono istoriją. Šis vienuolynas ant Šventojo kalno egzistavo nuo dešimto iki tryliktojo amžiaus pabaigos ir net po krikščionybės schizmos 1054 m. daugiau nei 200 metų tarnavo kaip dvasinės vienybės tiltas tarp Rytų ir Vakarų bažnyčių vienuolių.

Tai ir daug daugiau išsamiai apsakyta naujajame dokumentiniame filme „Amalfinonas – benediktinų vienuolynas ant Atono kalno“, kurį dabar galima pamatyti penkiomis kalbomis.

Filmas buvo sukurtas Pirmojo visuotinio Nikėjos susirinkimo 1700-osioms metinėms, simbolizuojančioms Rytų ir Vakarų krikščionių vienybę. Filmas buvo nufilmuotas su Prancūzijos metropolito, Konstantinopolio Visuotinio patriarchato Europoje egzarcho, Prancūzijos ortodoksų vyskupų asamblėjos pirmininko Demetrijaus (Ploumio) palaiminimu.

Kipras

Kipro prezidentas Nikos Christodoulides per arkivyskupo Makarijaus III fondo Nikosijoje atnaujinto Bizantijos muziejaus atidarymo ceremoniją sakė, kad muziejaus atkūrimas sustiprins pastangas išsaugoti krikščioniškąjį Kipro kultūros paveldą. 

Bizantijos muziejus, kaip pažymėjo prezidentas, saugo ir moksliškai tyrinėja Kipro krikščioniškąją kultūrą, eksponuodamas daugiau nei 1500 metų senumo „lobius“. Christodoulides pabrėžė fondo darbo svarbą išsaugant Kipro piliečių istorinę ir kultūrinę tapatybę.

Muziejaus atidarymo ceremonijoje taip pat dalyvavo Kipro bažnyčios primas arkivyskupas Jurgis.

JAV

Ortodoksijos triumfo savaitę Čikagoje Rumunijos patriarchato bažnyčioje įvairių ortodoksų bažnyčių atstovai surengė bendras pamaldas.

Pamaldoms vadovavo Rumunijos bažnyčios metropolitas Nikolajus. Kartu meldėsi Konstantinopolio visuotinio patriarchato metropolitas Natanaelis, Amerikos stačiatikių bažnyčios arkivyskupas Danielius, taip pat Kanados vyskupai ir Serbijos bažnyčios hierarchai. Tai buvo svarbus ortodoksų vienybės Amerikoje įrodymas, nes skirtingų tradicijų hierarchai susirinko kartu tarnauti Ortodoksijos iškilmės ir reikšmingo Rumunijos bažnyčios 100-mečio metinių proga.

Renginys baigėsi bendromis vaišėmis ir kultūrine programa tikintiesiems, įskaitant sekmadieninės mokyklos koncertą. Iškilmių metu metropolitas Nikolajus gavo Ilinojaus gubernatoriaus garbės apdovanojimą už reikšmingą darbą.

Rumunija

Timisoaroje atidaryta paroda „Žingsniai į rojų“, tapusi rumunų ir serbų brolybės simboliu. Ortodoksijos triumfo sekmadienį įvyko skulptoriaus Eugeno Barzu parodos „Žingsniai į rojų“, kurią kartu surengė rumunai ir serbai, atidarymas. Renginys vyko Serbijos vyskupijos rūmuose ir tapo svarbiu dviejų tautų dvasinės vienybės simboliu. Ceremonijoje dalyvavo Rumunijos ir Serbijos hierarchai. Tarp garbingų svečių buvo Serbijos konsulas Timišoaroje ir Timišoaros rajono subprefektas. 

Skulptorius Eugen Barzou savo darbus skyrė 1989-ųjų revoliucijai atminti, kai kryžius tapo aukos ir gyvybės pergalės prieš mirtį simboliu. 

Prancūzija

Paryžiuje, Šv. Sergijaus institute, vyko teologinis susirinkimas, skirtas Pirmojo visuotinio susirinkimo sušaukimo istorijai. Profesorė Julija Naette Vidovic kalbėjo apie istorinius ir teologinius veiksnius, lėmusius Susirinkimo sušaukimą, bei pagrindines jos temas.

Kunigas Christos Philiotis iš Salonikų universiteto pristatė Nikėjos tikėjimo gynimo istoriją, kurią atliko šventasis Atanazas Didysis, o profesorius Michelis Stavro analizavo Nikėjos tikėjimo simbolio teologinę ir dvasinę reikšmę, atkreipdamas dėmesį į jo teologines subtilybes.

Paskaitų ciklą užbaigė kunigas Patrizio Vlaicu, kuris nagrinėjo Pirmojo visuotinio susirinkimo kanonų aktualumą šiais laikais.

Renginyje dalyvavo dvasininkai, teologai, įvairių tautybių tikintieji ir kitų tikėjimų atstovai. Susitikime taip pat dalyvavo Prancūzijos religinių reikalų biuro vadovas.

Renginys baigėsi bendromis vakaro pamaldomis Pirmojo visuotinio susirinkimo tėvams atminti.

Estija

2025 m. kovo 13 d. Estijos metropolitas Stefanus (Konstantinopolio patriarchatas), siūlo įkurti vikariatą, kuris suvienytų Estijos stačiatikių bendruomenes

Estijos apaštališkosios ortodoksų bažnyčios metropolitas Stefanus pasiūlė svarbų sprendimą Estijos stačiatikių bendruomenėms, pavaldžioms Maskvos patriarchui, svarstant Bažnyčių ir parapijų įstatymo pataisas. Jo pasiūlymas susijęs su Estijos Apaštališkosios Ortodoksų Bažnyčios vikariato, kuris per Estijos bažnyčios jurisdikciją suteiks kanoninę apsaugą šioms bendruomenėms, sukūrimą.

Metropolito teigimu, Vikariato sukūrimas leis rusakalbėms stačiatikių bendruomenėms Estijoje ir toliau laikytis bažnytinių tradicijų, kaip ir prieš Antrąjį pasaulinį karą, ir atkurti visišką bažnytinę bendrystę, kurią 2019 metais nutraukė Maskvos patriarchatas. Pagal šį pasiūlymą vyskupai, dabar priklausantys Estijos Maskvos patriarchato vyskupijai, Liturgijos metu minės metropolito Stefano vardą, o ne Maskvos patriarchą Kirilą. 

Metropolitas Stefanus pabrėžė, kad jo iniciatyva siekiama ne pajungti Estijos Maskvos patriarchato vyskupijos bendruomenes, o įtvirtinti taiką ir meilę tarp Estijoje gyvenančių ortodoksų krikščionių. 

Prancūzija 

Prancūzijoje stebimas rekordiškai padidėjęs jaunimo susidomėjimas krikščionybe. 2024 metais labai padaugėjo žmonių, ypač 20–40 metų amžiaus, dalyvaujančių Kryžiaus kelio piligriminėse kelionėse visoje šalyje. 

Šių metų Pelenų trečiadienį bažnyčios buvo sausakimšos. Nanto katedra negalėjo sutalpinti visų tikinčiųjų, o Argenteuil bažnyčia buvo užpildyta dvejas mišias. Kituose miestuose, pavyzdžiui, Nicoje ir Bordo, parapijos taip pat pritraukdavo daug tikinčiųjų. Kunigai pastebi aktyvų jaunimo dalyvavimą pamaldose. 2024 metais Prancūzijoje buvo užregistruota 12 160 katechumenų, trečdaliu daugiau nei pernai. Dauguma jų – aukštųjų mokyklų studentai, kurių skaičius išaugo 50 proc. 

Kunigai pastebi, kad daugumą naujai atėjusių pakvietė anksčiau atsivertusieji į krikščionybę. Šie jaunuoliai susiduria su sunkiomis šeimyninėmis situacijomis arba ieško dvasinės paramos. 

Prancūzijos dvasininkai sprendžia svarbią užduotį: randa patyrusių parapijiečių, galinčių palaikyti naujatinius ir padėti jiems adaptuotis Bažnyčioje.

Ukraina

Ukrainos užsienio reikalų ministras Andrejus Sibiga per Ukrainos ir Amerikos delegacijų derybas Džidoje, Saudo Arabijoje, JAV valstybės departamento vadovui Marco Rubio įteikė unikalią Mergelės Marijos ikoną. 

Dovanos ypatumas yra tas, kad ikona nutapyta ant šovinių dėžutės. Šis meno objektas yra Kijevo menininkų Sofijos Atlantovos ir Aleksandro Klimenko kūrybinio projekto dalis, kurio tikslas – simbolinis naikinimo ir smurto pavertimas gyvybe ir šviesa. Projektas buvo pristatytas 2015 m. Dieviškosios Išminties katedroje Kijive ir nuo tada tapo žinomas visame pasaulyje.

Lenkija

Kovo 11 dieną Liubline įvyko ortodoksų ir Romos katalikų bažnyčių kapelionų, aptarnaujančių Liublino bausmių vykdymo tarnybos inspekcijos institucijas, susirinkimas. 

Susitikimo metu, kuris prasidėjo bendra malda vienoje iš koplyčių, dalyviai dalinosi patirtimi ir aptarė su kapelionų patarnavimu tiek kaliniams, tiek kalėjimo darbuotojams susijusius klausimus.

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai