Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (kovo 2 - 8 d.)
![]() |
Visuotinis patriarchas Baltramiejus ir Kijivo ir visos Ukrainos metropolitas Epifanijus. Foto: orthodoxtimes.com |
Konstantinopolis
Ortodoksijos triumfo sekmadienis – viena svarbiausių ortodoksų bažnyčios švenčių, simbolizuojanti ortodoksijos pergalę prieš ikonoklazmą ir šventųjų ikonų gerbimo atkūrimą.
Kasmet ši diena Visuotiniame patriarchate švenčiama ypatingai, pritraukiant aukštus dvasininkus ir garbingus svečius. Šis renginys pabrėžia ortodoksų tikėjimo svarbą, jo teologinę ir liturginę tradiciją.
Šiais metais iškilmės vyksta Fanaro patriarchalinėje bažnyčioje. Šeštadienį, kovo 8 d., per Didžiąją vakarinę, pamaldoms vadovaus Kijevo ir visos Ukrainos metropolitas Epifanijus. Po to Visuotinis patriarchas Baltramiejus suteiks Didžiosios Kristaus bažnyčios Archono titulą Spyridonui Divanis iš Atėnų.
Kovo 9 d., sekmadienį, patriarchalinę ir sinodalinę Dieviškąją liturgiją švęs Visuotinis patriarchas Baltramiejus kartu su metropolitu Epifanijumi. Liturgija baigsis gedulinėmis pamaldomis už visus kovojusius už ortodoksų tikėjimą, o vėliau vyks procesija su ikonomis, primenanti šventųjų ikonų gerbimo ir išliekamosios ortodoksijos jėgos atkūrimą.
Visuotinis patriarchatas paskelbė apie naujos Šventojo Sinodo sudėties skyrimą laikotarpiui nuo 2025 m. kovo 1 d. iki rugpjūčio 31 d. Sinode, kuriam vadovauja Visuotinis patriarchas Baltramiejus, dalyvaus 12 naujai paskirtų metropolitų – Sinodo narių iš viso pasaulio Visuotinio patriarchato vyskupijų.
Turkija
Visuotinis patriarchas Baltramiejus, valdančiosios Turkijos teisingumo ir plėtros partijos kvietimu, 2025 m. kovo 3 d. lankėsi Ankaroje dalyvauti iftar – tradicinėje vakarienėje Ramadano metu.
Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas taip pat dalyvavo iftare ir pasakė kalbą. Visuotinis patriarchas Baltramiejus perdavė geriausius linkėjimus Turkijos prezidentui ir visiems musulmonams šventojo Ramadano mėnesio proga.
Vakarienėje dalyvavo daug svečių, tarp kurių buvo užsienio šalių ambasadoriai ir diplomatai, taip pat žymūs politiniai ir visuomenės veikėjai iš Turkijos.
Visuotinį patriarchą lydėjo metropolitas Andriejus iš Saranta Ekklisis. Tą pačią dieną patriarchas Baltramiejus grįžo į Konstantinopolį.
Japonija
Korėjos metropolitas ir Japonijos egzarchas Ambraziejus lydimas kunigų Romanos Kavchak ir Nikolaos Pinatzis, vasario 22–25 dienomis lankėsi Tokijuje, Japonijoje. Vizito metu jie surengė sekmadienio pamaldas Šv. Albano anglikonų bažnyčioje, surengė priėmimą parapijiečiams, dalyvavo pamaldose ir mitinge prieš karą Ukrainoje.
Metropolitas Ambraziejus perdavė Visuotinio patriarcho Baltramiejaus palaiminimą ir perdavė dvasinio ugdymo žinią. Jis taip pat rengė susitikimus su įvairiomis organizacijomis, siekdamas stiprinti ortodoksų bažnyčią Japonijoje, globojamą Visuotinio patriarchato.
Albanija
2025 m. kovo 1 d. Tiranos Kristaus Prisikėlimo katedroje buvo surengtos velionio Tiranos, Duresio ir visos Albanijos arkivyskupo Anastazijaus atminimo pamaldos. Dieviškąjai liturgijai ir gedulinėms pamaldoms vedovavo metropolitas Jonas iš Korčano, koncelebruodamas su Antiochijos patriarchato ir Graikijos bažnyčios metropolitais, taip pat Albanijos ortodoksų autokefalinės bažnyčios Šventojo Sinodo nariais.
Pamaldose dalyvavo Visuotinio patriarchato atstovai, dvasininkai ir pasauliečiai, religinių, švietimo ir labdaros organizacijų atstovai. Metropolitai Juozapas ir Jonas pasakė kalbas, kuriose akcentavo arkivyskupo Anastazijaus indėlį į Albanijos ortodoksų bažnyčios atkūrimą. Buvo perskaitytas velionio testamentas.
Po pamaldų metropolitas Juozapas atliko trisagioną prie arkivyskupo kapo, esančio katedros kriptoje. Tikintiesiems buvo surengtas priėmimas.
Zimbabvė
Praėjusią savaitę Zambijos ir Mozambiko metropolitas Jonas (Aleksandrijos patriarchatas), lankėsi Kūdikėlio Jėzaus katedroje Zambijos sostinėje Lusakoje, kur susitiko su Lusakos katalikų arkivyskupu daktaru Aliku Banda.
Abu religiniai lyderiai aptarė oficialų Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos delegacijos vizitą, kuris Zambijoje turėtų įvykti šių metų balandį. Jų susitikimas buvo skirtas pasirengimui artėjančiai konferencijai, kurioje daugiausia dėmesio bus skiriama rasės ir religijos temai, skatinant taiką pasaulyje.
Be to, metropolitas Jonas ir arkivyskupas Banda apžvelgė galimas Katalikų ir Rytų ortodoksų bažnyčių bendradarbiavimo sritis, siekiant geriau tarnauti Zambijos žmonėms. Jų pokalbyje buvo akcentuojama krikščionių vienybės ir bendrų pastangų stiprinti dvasinę ir socialinę regiono gerovę svarba.
Izraelis – Palestina
Graikijos kultūros ministrė Lina Mendoni pradėjo oficialų vizitą Jeruzalėje ir Ramaloje, kad atliktų keletą Bizantijos paminklų, kuriuos reikia nedelsiant apsaugoti ir atkurti, patikrinimų. Vizito metu ypatingas dėmesys buvo skirtas Jeruzalės patriarchato globojamų kultūros vertybių išsaugojimui.
Pagrindinis įvykis buvo jos susitikimas su Jo šventenybe Jeruzalės patriarchu Teofiliumi III. Pokalbio metu buvo aptarti Graikijos ir Izraelio kultūrinio bendradarbiavimo klausimai, būtinybė išsaugoti krikščionišką paveldą Šventojoje Žemėje. Vizito metu taip pat buvo susitikimai su Izraelio kultūros ir sporto ministru Makhloufu Zoharu, Palestinos turizmo ir senienų ministru Hani al-Hayek ir kitais aukštais pareigūnais.
Kultūros ministrė išreiškė susirūpinimą dėl Bizantijos paminklų būklės regione ir patvirtino Graikijos pasirengimą toliau remti pastangas juos atkurti. Jeruzalės patriarchas padėkojo už vizitą ir pabrėžė humanitarinės pagalbos svarbą, ypač vykstančio konflikto Gazoje kontekste.
Be to, pagal vizito programą Lina Mendoni dalyvavo Kalvarijos Anksčiau pašventintų Atnašų liturgijoje ir aplankė Getsemanės Šventojo kapo šventovę.
Vizitas buvo svarbus žingsnis stiprinant Graikijos, Izraelio ir Palestinos kultūrinius ir diplomatinius ryšius, taip pat užtikrinant krikščioniškojo paveldo išsaugojimą Šventojoje Žemėje.
Rumunija
Trečiadienį, kovo 5 d., Bukarešto Patriarchaliniuose rūmuose įvyko Plojesti vyskupo Varlaamo, patriarchalinio vikaro ir Rumunijos bažnyčios Šventojo Sinodo sekretoriaus susitikimas su Sakartvelo ambasadore Rumunijoje Tamara Beruchashvili.
Vyskupas Varlaamas pasveikino ambasadorę, atkreipdamas dėmesį į tvirtus ir draugiškus Rumunijos ortodoksų bažnyčios ir Sakartvelo ortodoksų bažnyčios santykius. Jis pabrėžė dvasinio ir kultūrinio bendradarbiavimo tarp dviejų broliškų tautų svarbą.
Sakartvelo ambasadorė padėkojo už šiltą priėmimą ir pabrėžė šventojo Antimo Iveriečio, kaip svarbaus simbolio ir dvasinio tilto tarp Rumunijos ir Sakartvelo, stiprinančio ryšius tarp abiejų šalių tautų, reikšmę.
Pokalbio metu šalys aptarė bendradarbiavimo gilinimo būdus, siūlydamos naujas iniciatyvas stiprinti rumunų ortodoksijos buvimą Sakartvele ir skatinti kartcelų ortodoksiją Rumunijoje. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas kultūriniams ir religiniams mainams tarp dviejų bažnyčių.
Rumunijos leidykla „Basilica“ pristatė knygą „Misijos ypatumai Kalderario romų bendruomenėse“, skirtą tiek teologams, tiek plačiajai auditorijai, besidominčiai romų tautos istorija ir kultūra. Knyga parengta remiantis kun. Marius Caldararu daktaro disertacija, kuri išsamiai nagrinėja Rumunijos ortodoksų bažnyčios ir romų bendruomenių santykius.
Darbo autorius daugiausia dėmesio skiria Kalderaro čigonų etikai, jų istorinei praeičiai, įskaitant vergijos ir holokausto įtaką. Svarbus autoriaus pasiekimas – išlaikyti pusiausvyrą tarp asmeninio savo etniškumo suvokimo ir mokslinio požiūrio objektyvumo.
Knyga suteikia prasmingo romų kultūros supratimo ir prisideda prie veiksmingos Bažnyčios tarnystės tarp romų žmonių.
Moldova
Antradienio, 2025 m. kovo 5 d., rytą Rumunijos patriarchato Besarabijos metropolijos sufraganas vyskupas Nektarijus Bogdania susitiko su Moldovos Respublikos parlamento prezidentu Igoriu Grosu.
Susitikimo metu ypatingas dėmesys buvo skirtas Bažnyčios vaidmeniui viešajame gyvenime ir bendradarbiavimui su valdžios institucijomis. Vyskupas pabrėžė bendrų pastangų gydant praeities žaizdas ir kurti ateitį tradicinių vertybių dvasia svarbą.
Moldovos parlamento pirmininkas Igoris Grosu taip pat pabrėžė Bažnyčios svarbą išsaugant dvasinį žmonių tapatumą, pažymėdamas, kad ji yra kultūros vertybių atrama ir skirtingų kartų sanglaudos veiksnys. Jis pabrėžė aktyvios ir abipusiai naudingos valdžios institucijų ir Bažnyčios partnerystės svarbą, siekiant įgyvendinti taiką, švietimą ir visos visuomenės dvasinę gerovę skatinančius projektus.
Ukraina
41 metų Ukrainos ortodoksų bažnyčios kunigas Konstantinas Maksimovas Rusijos valdžios buvo nuteistas dėl kaltinimų „šnipinėjimu“ ir atlieka bausmę griežto režimo kolonijoje Saratovo srityje. Kaip nustatė Norvegijos žmogaus teisių projektas Forum18, vasario pabaigoje kunigas buvo perkeltas į koloniją Nr. 23. Prieš tai jis šešis mėnesius praleido kalėjime Simferopolyje.
Pasmerkimas įvyko po to, kai tėvas Konstantinas per pamaldas atsisakė minėti Maskvos patriarchą Kirilą ir toliau minėjo Kijevo metropolito Onufrijaus vardą. Kunigas tarnavo Tokmake, Zaporižės srityje.
Prancūzija
Praėjusią savaitę Luvras paskelbė įsigijęs privačią 272 Rytų krikščionių ikonų kolekciją, kuri bus eksponuojama būsimame Bizantijos meno ir Rytų krikščionybės skyriuje, kuris bus atidarytas 2027 m. Sandorio suma neskelbiama.
Kolekcija priklausė Georges'ui Abu Adalui, garsiam Libano kolekcininkui, kuris ją surinko XX amžiaus šeštajame ir aštuntajame dešimtmečiuose, o vėliau jo sūnus 1990-aisiais ją toliau plėtė. Jame yra ikonų iš Graikijos, Rusijos, Balkanų ir arabiškai kalbančių šalių, datuojamų nuo XV iki XX amžiaus pradžios. Ypatingas dėmesys skiriamas retoms ikonoms, sukurtoms XVII a. Graikijos Antiochijos patriarchato atgimimo kontekste, ypač Alepe, taip pat arabiškai kalbančių krikščionių iš Sirijos, Libano ir Jeruzalės kūriniams.
Ši kolekcija, pirmą kartą viešai eksponuota 1993 m., vėliau buvo eksponuojama kituose muziejuose ir buvo daugelio tyrimų bei publikacijų objektu.
Konstantinopolis
2025 m. kovo 6 d. Zambijos ir Mozambiko metropolitas Jonas Fanare susitiko su Visuotiniu patriarchu Baltramiejumi. Metropolitas Jonas atvyko į Konstantinopolį dalyvauti tarptautinėje konferencijoje, kurią globoja Visuotinis patriarchas.
Susitikimo metu šalys pabrėžė glaudžių ryšių tarp Ortodoksų Bažnyčios Afrikoje ir Konstantinopolio bažnyčios svarbą.
Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas