Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (vasario 23 - kovo 1 d.)

Sakartvelo patriarchas Elijas II. Foto: orthodoxtimes.com

Sakartvelas

Sakartvelo patriarchas Elijas II oficialiame pareiškime išreiškė gilų apgailestavimą dėl niokojančių gausaus sniego Vakarų Gruzijoje padarinių, dėl kurių šalyje kilo didelių problemų ir žuvo žmonių.

Jis pabrėžė solidarumo svarbą ir pažymėjo, kad vyriausybė, gelbėjimo tarnybos ir savanoriai deda visas pastangas, kad padėtų aukoms. Patriarchas taip pat sakė, kad Sakartvelo patriarchato sprendimu maistas, drabužiai, vaistai ir kiti reikalingi daiktai bus siunčiami tiems, kuriems jų reikia.

Baigdamas patriarchas meldėsi už Dievo apsaugą ir palaiminimą visiems, nukentėjusiems nuo nelaimės, ir visai tautai.

Serbija

Serbijos patriarchas Porfirijus paskelbė pareiškimą, kuriame išreiškė didelį susirūpinimą dėl neseniai priimto Bosnijos ir Hercegovinos teismo sprendimo, kuriuo tinkamai išrinktam Serbų Respublikos prezidentui Miloradui Dodikui buvo skirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė ir šešerių metų politinės veiklos draudimas. Patriarchas Porfirijus savo pareiškime kritikavo nuosprendį kaip antikonstitucinį ir prieštaraujantį Deitono susitarimui, perspėdamas, kad jis gali pakenkti tris dešimtmečius trukusioms pastangoms gydyti karo žaizdas ir skatinti Bosnijos ir Hercegovinos žmonių susitaikymą. Šį sprendimą jis pavadino itin pavojingu regiono stabilumui. 

Didžioji Britanija

2025 metų vasario 23 dieną bulgarų ortodoksų bendruomenė Londone šventė naujai pastatytos Rilos Šv. Jono bažnyčios pašventinimą. Šis reikšmingas įvykis Jungtinės Karalystės bulgarams tapo svajonės išsipildymu ir suteikė jiems vietą melstis Londono centre.

Pašventinimui vadovavo Bulgarijos patriarchas Danielius, į Didžiąją Britaniją atvykęs Vakarų ir Vidurio Europos metropolito Antano kvietimu. Tai buvo pirmasis jo oficialus užsienio vizitas po jo įžengimo į sostą. Kartu su juo atvyko Vidinskio metropolitas Pachomijus, vyskupai Gerasimas ir Meletijus, taip pat dalyvavo Didžiosios Britanijos ortodoksų jurisdikcijų dvasininkai.

Per pašventinimą patriarchas Danielius atnešė Šventojo Jokūbo Persiečio relikviją, kuri buvo patalpinta bažnyčios altoriuje. Šis įvykis pažymėjo reguliarių pamaldų už visų tikinčiųjų išganymą pradžią.

Ceremonijoje dalyvavo Bulgarijos karališkosios šeimos nariai, tarp jų sosto įpėdiniai princai Borisas ir princas Kirilas, Vestminsterio meras Robertas Rigby ir kitų krikščioniškų konfesijų atstovai. Daug ortodoksų bulgarų tikinčiųjų pripildė šventovę, jos kiemą ir apylinkes.

Tos pačios dienos vakarą patriarcho Danieliaus garbei buvo surengta iškilminga vakarienė Royal Lancaster viešbutyje Londone. Renginyje dalyvavo ortodoksų tradicijų atstovai, Bulgarijos dvasininkai ir vietos bendruomenė.

Tiatyrų arkivyskupas Nikita išreiškė pagarbą patriarchui Danieliui, pabrėždamas vienybės tikėjime ir sielovados kaimenės svarbą. Patriarchas savo ruožtu padėkojo už šiltą priėmimą ir atkreipė dėmesį į Didžiosios Britanijos ortodoksų bendruomenių vaidmenį stiprinant tikėjimą. Vakaras baigėsi apsikeitimu dovanomis, patvirtinančiomis norą stiprinti tarportodoksų vienybę ir bendradarbiavimą.

Konstantinopolis

Visuotinis patriarchas Baltramiejus šeštadienį, 2025 m. vasario 22 d., pasveikino buvusį Šiaurės Makedonijos Respublikos prezidentą Stevo Pendarovski. Susitikimo metu buvo aptarti bendrai dominantys klausimai. Buvusį prezidentą, kuris per savo prezidentavimo laikotarpį Phanare lankėsi du kartus (2021 ir 2023 m.), lydėjo žmona ir sūnus. Susitikime taip pat dalyvavo Motinos Bažnyčios atstovai, Chalkedono senolis metropolitas Emanuelis ir asmeninės patriarcho kanceliarijos direktorius didysis ekleziastas Aetijus

2025 m. vasario 23 d., po Dieviškosios liturgijos Šv. Mikalojaus bažnyčioje, Visuotinis patriarchas Baltramiejus vėl išreiškė nepalaužiamą paramą Ukrainai, pabrėždamas, kad taikos negalima primesti jėga ir Ukraina turi būti visavertė taikos proceso dalyvė. Liturgija baigėsi malda už žuvusius ukrainiečius, kovojusius už tėvynę per plataus mąsto Rusijos įsiveržimą..

Patriarchas Baltramiejus kalbėjo angliškai, atkreipdamas dėmesį į ukrainiečių, kovojančių ne tik už teritorinį vientisumą, bet ir už išlikimą, kančias. 

Patriarchas atkreipė dėmesį į Ukrainos istorinį atsparumą, paminėdamas Holodomorą ir bandymus ištrinti Ukrainos tapatybę. Jis teigė, kad jokia išorinė jėga negali palaužti žmonių, kurie siekia išsaugoti savo kultūrą ir tikėjimą, dvasios.

Jis pavadino karą Ukrainoje moraliniu išbandymu Europai ir pasauliui, ragindamas lyderius ginti tiesą ir teisingumą: 

Konstantinopolio bažnyčios primas pabrėžė, kad Ukraina turi būti įtraukta į taikos procesą be kompromisų dėl suvereniteto ir pripažino Ukrainos prezidento Vladimiro Zelenskio pastangas ginant nepriklausomybę.

Baigęs kalbą patriarchas pasakė: 

„Kaip Kristaus prisikėlimas sekė po jo kančios, taip mes tikime, kad Ukraina prisikels ir tiesos šviesa vėl apšvies pasaulį“.

Patriarchas patvirtino Visuotinio patriarchato įsipareigojimą Ukrainai ir pažadėjo toliau kovoti už teisingumą. Anksčiau į parapijiečius kreipėsi Ukrainos generalinis konsulas Stambule Romanas Nedilskis. Pamaldose dalyvavo ukrainiečių bendruomenės nariai, karo belaisvių artimieji, taip pat tikintieji iš Konstantinopolio, piligrimai.

Jungtinės Amerikos Valstijos

Šventojo Vladimiro ortodoksų seminarija paskelbė apie daktaro Ionuta-Alexandru Tudori paskyrimu seminarijos prezidentu nuo 2025 m. liepos 1 d. iki 2030 m. birželio 30 d. Toks sprendimas buvo priimtas po tarptautinės paieškos, kuriai vadovavo Jo palaimintybė metropolitas Tichonas, dalyvaujant kitiems komiteto nariams. Vykdant procesą buvo atsižvelgta į įvairių seminarijos bendruomenės narių nuomonę.

„Dr. Tudori pasitelks savo talentus toliau plėtojant seminarijos misiją“, – sakė metropolitas Tichonas, pažymėdamas jo reikšmingą indėlį į seminarijos akademinę plėtrą.

Dr. Tudori ėjo akademinio dekano ir Bažnyčios istorijos profesoriaus pareigas nuo 2018 m. Jis pritraukė aukštos kvalifikacijos dėstytojus, inicijavo kasmetinius akademinius simpoziumus, plėtojo tarptautinius ryšius su Graikija, Rumunija ir Indija. 2024 m. jis buvo apdovanotas Šv. Makrinos apdovanojimu už puikų dėstymą.

2024 m. birželį išėjus į pensiją archimandritui Chadui Hatfieldui, daktaras Tudori laikinai ėjo prezidento pareigas ir sėkmingai įveikė seminarijos finansinius sunkumus. Per pirmąjį šių metų pusmetį buvo pasiektas 100 000 USD perteklius, kurį lėmė efektyvus valdymas ir santykių su rėmėjais atkūrimas.

Serbija

2025 metų vasario 27 dieną Belgrado patriarchaliniuose rūmuose įvyko Jo Šventenybės Serbijos patriarcho Porfirijaus ir Ortodoksų Bažnyčios Amerikoje delegacijos susitikimas. Delegacijoje – Jo Ekscelencija Fort Verto vyskupas Gerasimas ir arkikunigas Aleksandras Margeritinas, Ortodoksų Bažnyčios Amerikoje vadovo arkivyskupo Tichono sekretorius.

Sveikindamas svečius patriarchas Porfirijus pabrėžė Ortodoksų Bažnyčios misionieriškos veiklos plėtojimo pasaulyje, ypač JAV, svarbą, pažymėjo skirtingų jurisdikcijų bendradarbiavimo stiprinimo svarbą. Jis taip pat pasidalijo informacija apie Niujorko Šv. Sabos bažnyčios atstatymo projektą, kuriame jis asmeniškai dalyvauja.

Savo ruožtu Ortodoksų Bažnyčios Amerikoje atstovai kalbėjo apie savo Bažnyčios struktūrą, misiją ir veiklą, taip pat išreiškė pasirengimą gilinti bendradarbiavimą su Serbijos stačiatikių bažnyčia. Vyskupas Gerasimas pažymėjo, kad vizitas yra trijų dienų kelionės dalis, kurios tikslas – sustiprinti tarpbažnytinius ryšius.

Pokalbio metu šalys aptarė aktualias problemas ir iššūkius, su kuriais susiduria ortodoksų pasaulis, pabrėždami tęstinio dialogo svarbą jas sprendžiant.

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai