Ortodoksijos sekmadienio skaitiniai
Ortodoksijos triumfo sekmadienis, ortodoksijos iškilmė – pirmasis Gavėnios sekmadienis, kurio metu prisimename kovos su ikonų gerbimu pabaigą 843-ųjų metų pirmąjį Gavėnios sekmadienį. Ortodoksijos priešai draudė ikonas bei kitus šventus atvaizdus bažnyčiose, bet ortodoksai apgynė savo tikėjimą. Dogma apie ikonų gerbimo galimybę taip pat buvo iš paskutiniųjų, paskelbta Visuotiniuose susirinkimuose (325–787 m.) ir ja pasibaigė pagrindinių ortodoksijos apibrėžimų formavimasis.
Šią dieną Dieviškosios Liturgijos metu skaitomi šie skaitiniai:
Prokimenas, t. 4, Tėvų giesmė (Dan 3)
Pašlovintas ir gyriaus vertas esi Tu, Viešpatie,/ mūsų tėvų Dieve, bus garbinamas tavo vardas per amžius,
Nes tu teisus visur, ką mums padarei. Visi tavo darbai teisingi.
Skaitinys iš šventojo apaštalo Pauliaus laiško hebrajams:
„[Broliai,] užaugęs Mozė tikėdamas atsisakė vadintis faraono dukters sūnumi. Jis verčiau pasirinko su Dievo tauta kęsti priespaudą negu laikinai džiaugtis nuodėmės malonumais. Jis Mesijo paniekinimą laikė didesniu lobiu negu Egipto turtus, nes jis žvelgė į atpildą. [...] Ką dar pasakyti? Man neužtektų laiko, jeigu imčiau pasakoti apie Gedeoną, Baraką, Samsoną, Jeftę, Dovydą, Samuelį ir pranašus, kurie tikėdami užkariavo karalystes, vykdė teisingumą, įgijo pažadus, užčiaupė liūtams nasrus, užgesino ugnies karštį, paspruko nuo kalavijo ašmenų, atsigavo iš silpnumo, tapo galiūnais kovoje, privertė bėgti svetimųjų pulkus. Moterys atgavo prikeltus savo mirusiuosius, kiti leidosi kankinami ir atsisakė laisvės, kad laimėtų prakilnesnį prisikėlimą. Dar kiti turėjo iškęsti patyčias ir plakimus, taip pat pančius ir kalėjimą. Jie buvo akmenimis mušami, pjūklais pjaustomi, kalavijo kirčiais žudomi, klajojo prisidengę avikailiais ar ožkenomis, vargo, kentė priespaudą ir kankinimus. Jie, kurių pasaulis nebuvo vertas, slapstėsi dykumose, kalnuose, olose ir žemės plyšiuose. Ir jie visi, nors dėl tikėjimo buvo gerai įvertinti, nesulaukė to, kas buvo pažadėta, nes Dievas geresniuosius dalykus buvo numatęs mums, kad jie ne be mūsų pasiektų tobulumą. Todėl ir mes, šitokio debesies liudytojų apsupti, nusimeskime visas kliūtis bei nuodėmės pinkles ir ištvermingai bėkime mums paskirtose lenktynėse, žiūrėdami į savo tikėjimo vadovą ir ištobulintoją Jėzų. Jis vietoj sau priderančių džiaugsmų, nepaisydamas gėdos, iškentėjo kryžių ir atsisėdo Dievo sosto dešinėje.“ (Hebr 11, 24-26. 32-40. 12, 1-2)
Aleliuja, t. 8: Mes ausimis savo esam girdėję. Dieve, ir bylojo mums mūsų tėvai.
tu išgelbėjai mus nuo priešų, nugalėjai tuos, kurie mūsų nekenčia.
Skaitinys iš šventosios Evangelijos pagal Joną:
„[Anuo metu,] išvykdamas į Galilėją, Jėzus sutiko Pilypą ir jam tarė: „Sek paskui mane!“ Pilypas buvo kilęs iš Betsaidos – Andriejaus ir Petro gimtojo miesto. Pilypas sutiko Natanaelį ir sako jam: „Radome tą, apie kurį rašė Mozė Įstatyme ir pranašai. Tai Jėzus iš Nazareto, Juozapo sūnus“. Natanaelis atšovė: „Ar iš Nazareto gali būti kas gero?!“ Pilypas atsakė: „Eik ir pasižiūrėk!“ Pamatęs ateinantį Natanaelį, Jėzus pasakė apie jį: „Štai tikras izraelitas, kuriame nėra klastos“. O Natanaelis jam sako: „Iš kur mane pažįsti?“ Jėzus atsakė: „Prieš pakviečiant tave Pilypui, kai sėdėjai po figmedžiu, aš mačiau tave“. Natanaelis sušuko: „Rabi, tu Dievo Sūnus, tu Izraelio karalius!“ Jėzus atsakė: „Tu tiki, kadangi pasakiau tave matęs po figmedžiu? Tu pamatysi didesnių dalykų“. Ir pridūrė: „Iš tiesų, iš tiesų sakau jums: jūs matysite atsivėrusį dangų ir Dievo angelus, kylančius ir nusileidžiančius ant Žmogaus Sūnaus“ (Jn 1,43-51)***
Ortodoksijos sekmadienio troparas
***
🎞️ Kun. V. Dauparas. Pamokslas Ortodoksijos iškilmėje 2022
***
Taip pat skaitykite:
- Gavėnios, Velykų, Sekminių laiko kalendorius