Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (kovo 16 - 22 d.)

Išrinktasis Tiranos, Duresio ir visos Albanijos arkivyskupas Jonas. Foto: orthodoxtimes.com

Albanija

Praėjusį sekmadienį, kovo 16 d., Albanijos ortodoksų autokefalinės bažnyčios Šventasis Sinodas naujuoju Tiranos, Duresio ir visos Albanijos arkivyskupu išrinko metropolitą Joną iš Korços.

Tikimasi, kad naujojo Albanijos stačiatikių autokefalinės bažnyčios primo intronizacija įvyks kovo 29 d.

Metropolitas Jonas laikomas velionio arkivyskupo Anastasijaus dvasiniu vaiku. 30 metų jis buvo artimas primui. Korcos metropolitas yra kompetentingas hierarchas, turintis aukštą teologinį išsilavinimą. Jis yra Bostono Šventojo Kryžiaus teologijos mokyklos absolventas ir laisvai kalba anglų, albanų ir graikų kalbomis. Daugelis ekspertų pažymi, kad metropolitas Jonas tęs savo pastoraciją Autokefalinėje bažnyčioje arkivyskupo Anastasijaus dvasia. 

Lenkija

Kovo 18 d. posėdyje Lenkijos ortodoksų Bažnyčios Šventasis Sinodas nusprendė kanonizuoti Katynės kankinius.

Rezoliucijoje rašoma: „Šiandien, kai švenčiame mūsų bažnyčios nepriklausomybės 100-ąsias metines, minint 1700-ąsias Pirmojo visuotinio susirinkimo 325 metais Nikėjoje, 80-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos metines, remiantis Šventąja tradicija, išstudijavę medžiagą apie mūsų brolių ir seserų, iškeldintų į Katynės tremtį ir kitas vietas, gyvenimą ir mirtį Autokefalinė ortodoksų bažnyčia Šventosios Trejybės vardu - Tėvo, Sūnaus ir Šventosios Dvasios – kanonizuoja ir į Lenkijos autokefalinės ortodoksų Bažnyčios šventųjų diptiką įtraukia: tėvą arkikunigą pulkininką Simoną Fedorenko, tėvą arkikunigą pulkininką leitenantą Viktorą Romanovskį, arkikunigą majorą Vladimirą Ochabą, taip pat tik Dievui žinomus dvasininkus ir pasauliečius.

Oficiali kanonizacija įvyks 2025 metų rugsėjo 17 dieną, ši diena taip pat bus paskelbta jų atminimo diena. Jų garbei bus parašytas troparionas ir ikona. Lenkijos Bažnyčia informuos kitas vietines Ortodoksų Bažnyčias apie Katynės kankinių paskelbimą šventaisiais.

Katynės žudynės buvo masinis dvidešimt dviejų tūkstančių lenkų, baltarusių ir ukrainiečių – Abiejų Tautų Respublikos piliečių – nužudymas 1940 metais, įvykdytas sovietų saugumo pareigūnų.

Šiaurės Makedonija

Ochrido arkivyskupas Stefanas vadovavo 59 aukų laidotuvėms per niokojantį gaisrą naktiniame klube, įvykusį anksti praėjusį sekmadienį Kočano mieste, Šiaurės Makedonijoje. Jaudinančioje kalboje arkivyskupas kvietė visus melstis už aukų sielas ir gedinčių šeimų paguodą.

Reaguodamas į tragediją, Šiaurės Makedonijos ministras pirmininkas Christianas Mickoski interviu televizijai sakė, kad per pastarąsias tris dienas valdžios institucijos atliko netikėtus patikrinimus maždaug 60–70 įstaigų visoje šalyje. Rezultatai parodė, kad mažiausiai pusė neturėjo reikiamų licencijų arba neatitiko pagrindinių saugos standartų.

Mickoskis susiejo Kochano gaisrą su sistemine korupcija ir paskelbė nacionalinę kovos su ja kampaniją, pabrėždamas, kad reikia skubiai imtis reformų siekiant užtikrinti visuomenės saugumą ir atskaitomybę.

Graikija

Kovo 20 dieną pas Atėnų arkivyskupą Jeronimą svečiavosi teologijos studentai iš Aleksandrijos patriarchato iš Zambijos ir Mozambiko, besimokantys Lamia bažnytinėje vidurinėje mokykloje.

Zambijos metropolitas Jonas Graikijos bažnyčiai perdavė patriarcho Teodoro II padėką už paramą. Jis ypač atkreipė dėmesį į edukacinę programą, kurios dėka studentai iš Afrikos mokosi Graikijoje.

Ftiotidos metropolitas Simeonas pabrėžė, kad studentai atvyko ne tik dėl išsilavinimo, bet ir kaip kultūros ambasadoriai. 

Arkivyskupas Jeronimas išreiškė džiaugsmą dėl susitikimo ir palinkėjo mokiniams sėkmės. 

Konstantinopolis

2025 m. kovo 19 d. Visuotinis patriarchas Baltramiejus lankėsi Harbijos Romos katalikų Šventosios Dvasios bažnyčioje. Jis dalyvavo iškilmingose ​​mišiose, skirtose popiežiaus Pranciškaus išrinkimo 12-osioms metinėms.

Liturgijoje taip pat dalyvavo Turkijos armėnų patriarchas Sahakas Mashalyanas, kitų miesto krikščionių bendruomenių atstovai, diplomatinio korpuso nariai ir daugybė Romos katalikų bažnyčios tikinčiųjų.

Savo kreipimesi Visuotinis patriarchas popiežiui Pranciškui išreiškė nuoširdžius broliškus linkėjimus kuo greičiau pasveikti. Kitoje savo kalbos dalyje jis paminėjo abipusį norą kartu švęsti Pirmojo Visuotinio susirinkimo Nikėjoje 1700 metų jubiliejų, tais metais, kai Velykos visų krikščionių švenčiamos kartu.

Jis pabrėžė, kad Velykų skaičiavimo skirtumai neabejotinai trukdo krikščionims turėti stipresnį ir vieningesnį balsą ir taip susiskaldžiusiame pasaulyje.

Ukraina

Rytų Ukrainoje Rusijos kariuomenė sugriovė dar vieną ukrainiečių vienuolyną. Ukrainos ortodoksų bažnyčios Sumų vyskupija pranešė, kad „kovo 19-osios naktį Rusijos kariai pradėjo didžiulius išpuolius prieš civilinės infrastruktūros objektus Sumų regione. Mikalojaus vienuolynas Miropolyje ir dvi ligoninės – Krasnopolyje ir Sumuose – buvo apšaudytos“. Priešas sąmoningai puola dvasines šventoves ir vietas, kur gelbėjama žmogaus gyvybė. Miropolio kaime esantis Šv. Mikalojaus vienuolynas po dar vieno rusų puolimo virto griuvėsiais. Apgadintos vienuolyno sienos, išdaužyti langai ir durys, sugriauti ūkiniai pastatai. Vieta, kuri šimtmečius buvo dvasinės jėgos ir maldos centras, dabar sunaikinta. 

Lenkija 

Lenkijos ortodoksų Bažnyčios sinodas išreiškė solidarumą su Romos katalikų bažnyčia Lenkijoje, išreikšdamas susirūpinimą dėl naujo Švietimo ministerijos nutarimo dėl tikybos ir etikos mokymo mokyklose reformos.

Švietimo ministerijos įsakymu nuo naujųjų 2025 metų tikybos ir etikos bus dėstoma tik vieną valandą per savaitę, o ne dvi, kaip buvo iki šiol. Be to, užsiėmimai vyks prieš arba po įprastų užsiėmimų. Išimtis bus daroma tik toms mokykloms, kuriose visi mokiniai mokosi tikybos ar etikos – šios pamokos bus vykdomos pagal įprastą mokymo programą.

Serbija 

Praėjusią savaitę šeši Serbijos ortodoksų Bažnyčios vyskupai kreipėsi į visuomenę laišku, kuriame atsiribojo nuo Kruševaco metropolito Davido, kuris įžeidžiamai vadino protestuojančius serbų studentus, pozicijos. Hierarchai, tarp jų ir Juodkalnijos metropolitas Joanikijus, ragina Serbijos valdžią parodyti pagarbą studentams ir prašo savo kolegos vyskupo atsakingai kalbėti Kristaus Bažnyčios vardu. 

Estija

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad Maskvos patriarchato Estijos vyskupija ir Piuchticų vienuolynas galiausiai pralaimėjo teisinį ginčą su parlamentu. Valstybinis teismas atsisakė tenkinti rusų bažnyčios Estijoje struktūrų reikalavimus. 

Maskvos patriarchato Estijos ortodoksų vyskupija ir vienuolynas pateikė ieškinį prieš Estijos parlamentą po pernai gegužę priimtos deklaracijos, kurioje Estijos parlamentas pareiškė, kad Maskvos patriarchatas palaiko agresiją. Tačiau Talino administracinis teismas priėjo prie išvados, kad parlamento paskelbimas nėra vykdomosios valdžios aktas, o politinė parlamento valios išraiška, kuri nepavaldi administracinio teismo kontrolei.

Rumunija

Alba Julia mieste įvyko Rumunijos nacionalinis martirologijos simpoziumas, skirtas komunistinio laikotarpio bažnyčios kankiniams atminti. Renginyje dalyvavo istorikai ir teologai. Simpoziumą sudarė dvi sekcijos: akademinė dalis Nacionaliniame muziejuje ir skyrius „Atmintis“ Šventojo Kryžiaus vienuolyne Ajudoje. Pirmajame skyriuje ekspertai analizavo religinį persekiojimą, antrajame, jie pateikė kankinystės įrodymus. Šeštadienį Šventojo Kryžiaus vienuolyne vyko dviejų tomų apie krikščionių kančias komunistiniu laikotarpiu pristatymas ir teminis studentų pranešimas.

Latvija

Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad Rygos vienuolynas Liturgijos metu nustojo minėti patriarcho Kirilo vardą. Žodinis įsakymas nutraukti minėjimą buvo duotas Latvijos bažnyčios vadovo. Nuo 2022 m. spalio mėnesio po Latvijos ortodoksų Bžnyčios tarybos posėdžio, kuriame buvo vienbalsiai nutarta prašyti Maskvos patriarchato autokefalijos Latvijos bažnyčiai ir paskelbti jos nepriklausomybę nuo patriarchato, Rygos vienuolynas liko viena iš nedaugelio vietų visoje Latvijoje, kur dvasininkai tęsė Maskvos patriarcho minėjimą.

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai