Kuo skirasi šventumas ir dvasingumas ortodoksinėje krikščionybėje?

Dvasingumas ortodoksų tradicijoje yra Dvasios dovanų apraiška žmoguje, tai, kas gimsta kai Dvasia dvelkia žmogaus širdyje. Šventumas - tai statusas, kai žmogus yra išgelbėtas. Žmogus gali būti dvasingas (pvz. vienuolis), turėti daug Dvasios dovanų, tačiau gyvenimo pabaigoje nusidėti be atgailos ir būti pasmerktas. O gali būti visiškai nedvasingas (net nelankantis bažnyčios), tačiau gyvenimo pabaigoje jam lieps išsižadėti Kristaus arba mirti. Bet jis neišsižadės Kristaus ir bus nužudytas dėl Kristaus ,t.y. taps šventuoju kankiniu ir bus išgelbėtas, nors ir nebuvo dvasingas.

Šventosios Dvasios dovanos (galia suvokti Dievo Žodį ir Jį aiškinti, galia prabilti kitų tautų kalbomis, galia mokyti ir t.t...) ir jos vaisius (meilė, gailestingumas ir kt.) yra duodami tarnystei, bet ne pagal žmogaus užtarnavimą, o pagal Dievo malonę, veltui. Tų dovanų įgijimas ir yra dvasingumas. Bet jei žmogus jų nenaudoja tarnystei, tai niekada netaps šventas.

----

Savo klausimus galite užduoti http://ask.fm/GintarasSungaila

Komentarai

 1. visą gyvenimą netikėję vargiai ar autentiškai įtikės ir mirties valandą, o išsigandėliai, įtikėję iš baimės, kažin ar įeis į dangaus karalystę. Labai jau legizmu kvepia tokia soterologija - pasakei žodelį ir siela purpt į dangų...

  AtsakytiPanaikinti
 2. visą gyvenimą netikėję vargiai ar autentiškai įtikės ir mirties valandą, o išsigandėliai, įtikėję iš baimės, kažin ar įeis į dangaus karalystę. Labai jau legizmu kvepia tokia soterologija - pasakei žodelį ir siela purpt į dangų...

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ką padarysi, kad Dievo Žodis taip moko :)

   „Plėšikai nepaveldės Dievo karalystės“ (1 Kor 6,10)

   „Kartu su Juo [Jėzumi] nukryžiavo du plėšikus: vieną iš dešinės, kitą iš kairės“ (Mk 15,27)

   „Ir jis [plėšikas iš dešinės] tarė: „Jėzau, prisimink mane, kai ateisi į savo karalystę!“ Jėzus jam atsakė: „Iš tiesų sakau tau: šiandien su manimi būsi rojuje“ (Lk 23 42,43)

   Panaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs įrašai