Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (lapkričio 17-23 d.)
Visuotinis patriarchas Baltramiejus priėmė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos delegaciją. Foto: orthodoxtimes.com |
KONSTANTINOPOLIS
Antradienį, lapkričio 19 d., visuotinis patriarchas Baltramiejus priėmė Ukrainos užsienio reikalų viceministrą Aleksandrą Miščenką. Susitikimo metu visuotinis patriarchas dar kartą išreiškė Motinos Bažnyčios paramą Ukrainos žmonėms. Susitikime dalyvavo diplomatinę tarnybą baigiantis Ukrainos ambasadorius Turkijoje Vasyl Bodnar. Visuotinis patriarchas padėkojo jam už bendradarbiavimą viešnagės Turkijoje metu ir palinkėjo sėkmės būsimos tarnybos Ukrainos ambasadoje Lenkijoje. Susitikime taip pat dalyvavo Ukrainos generalinis konsulas Konstantinopolyje Romanas Nedilskis ir jo pavaduotojas Andrejus Boiko, taip pat didysis ekleziarchas Aetijus, Patriarchalinės kanceliarijos direktorius.
ATONO KALNAS
Remiantis Graikijos žiniasklaidos pranešimais, Atono Dafnės uoste atidarytas naujas viešbutis, siūlantis tokias paslaugas kaip masažas ir restoranas. Šiuolaikinės turizmo infrastruktūros įdiegimas ant Atono kalno sukėlė daug diskusijų ir nesutarimų Graikijos visuomenėje. Naktis naujame viešbutyje kainuoja 40 eurų. Pagal užsakymo politiką viešbutyje gali apsistoti tik Atono kalne dirbantys vyrai, vienuoliai ar piligrimai, laikantis vietovių vienuoliškų tradicijų. Tai ne pirmas kartas, kai ant Atono kalno atsidaro verslas. Anksčiau čia buvo atidarytas prekybos centras ir restoranas, tiekiantis tradicinius Atono patiekalus.
JERUZALĖ
2024 m. lapkričio 15 d., penktadienį, Kazachstano ambasadorius Izraelyje Dauletas Emberdievas lankėsi Jeruzalės patriarchate ir įteikė patriarchui Teofiliui III prestižinį Kazachstano valstybės taikos ordiną.
Apdovanojimas buvo įteiktas Kazachstano Respublikos vardu kaip reikšmingo patriarcho Teofiliaus indėlio į tarpreliginio, kultūrinio ir taikos kūrimo dialogo ženklas. Kaip pagarbos ženklą ambasadorius Yemberdiev įteikė patriarchui gražiai pagamintą tradicinę kazachų amforą.
RUMUNIJA
Rumunijos Ortodoksų Bažnyčios Šventasis Sinodas 2024 m. pirmąjį Kalėdinio pasninko sekmadienį paskelbė pastoracinį laišką visiems Rumunijos patriarchato tikintiesiems. Šiemet laišką įkvėpė ligonių sielovados ir šventųjų gydytojų pagerbimo tema. Rumunijos hierarchai perspėja, kad „giliausia liga yra bendrystės su Dievu trūkumas“, pabrėždami dvasinį gydymo aspektą. Pagrindinė laiško žinia yra ta, kad „Bažnyčia meldžia sveikatos ir išganymo“, pagerbdama šventuosius, gavusius dieviškąją gydymo dovaną. Hierarchai ragina dvasininkus ir pasauliečius priimti pasninko laikotarpį kaip „galimybę didinti krikščionišką meilę ir gailestingumą“. Sinodas kviečia tikinčiuosius rengti parapijose ir vienuolynuose susibūrimus, skirtus ligoniams paremti, pabrėžiant perkeičiančią atjautos ir solidarumo galią šiuo šventu laiku.
GRAIKIJA
Graikijos Bažnyčios globojama Atėnų nacionalinio ir kapodistrinio universiteto teologijos mokykla šiandien atidaro tarptautinę teologijos konferenciją „Ortodoksų teologija XXI amžiuje: iššūkiai ir perspektyvos“. Mokslo forumas truks iki lapkričio 28 d. Atidarymo ceremonija vyks Atėnų universiteto Didžiojoje salėje. Jame dalyvaus garbingi svečiai, įskaitant Graikijos Respublikos prezidentę Katerina Sakellaropoulou. Visuotinis patriarchas Baltramiejus skaitys pagrindinę kalbą „Ortodoksų Bažnyčios misija ir veikla, teologija XXI amžiuje“. Konferencijoje dalyvaus žymūs Visuotinio patriarchato hierarchai, įskaitant Australijos arkivyskupą Makarijų. Antradienį, lapkričio 26 d., arkivyskupas Makarijus skaitys pranešimą tema „Dirbtinis intelektas ir ortodoksų teologija“, nagrinėjantį technologijų ir tikėjimo sankirtą. Mokslinis forumas taps savotiška platforma dialogui apie ortodoksų teologijos problemas ir galimybes greitai besikeičiančiame pasaulyje.
ROMA
Reikšmingas žingsnis plėtojant kultūrinį ir religinį bendradarbiavimą buvo Graikijos Bažnyčios Apaštališkojo diakonato ir Romos Grigaliaus universiteto Popiežiškojo Rytų tyrimų instituto bendradarbiavimo memorandumo pasirašymas. Šia iniciatyva siekiama plėtoti Bizantijos bažnytinės muzikos mokymą, kurį remia Graikijos švietimo ministerijos Religinių reikalų sekretoriatas.
Renginyje dalyvavo Italijos metropolitas Polikarpas, Apaštališkojo diakonato generalinis direktorius metropolitas Agathangelos, Romos katalikų bažnyčios Atėnų arkivyskupas, Graikijos religinių reikalų generalinis sekretorius Georgios Kalantzis, Graikijos ambasadorė Catherine Georgiou. Susitikime taip pat dalyvavo Popiežiškojo instituto studentai. Iki šiol į Bizantijos muzikos programą buvo įtraukti 23 studentai. Ši partnerystė nutiesia dar vieną tiltą tarp Rytų ortodoksų ir Romos katalikų tradicijų, skatina abipusį supratimą ir abipusį pripažinimą.
LENKIJA
Praėjusią savaitę Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda Prezidentūroje surengė iškilmingą posėdį Lenkijos autokefalinės ortodoksų Bažnyčios autokefalijos 100-mečio proga. Renginyje dalyvavo metropolitas Saba, Lenkijos ortodoksų Bažnyčios hierarchai, visų vyskupijų dvasininkai, vienuoliai, vienuolės ir pasauliečiai, taip pat vietos ir nacionalinės valdžios atstovai. Prezidentas Duda savo kalboje pabrėžė istorinę ir kultūrinę šimtmečio reikšmę, susiedamas Bažnyčios autokefaliją su Lenkijos nepriklausomybės atkūrimu 1918 m. 1924 m. lapkričio 13 d. visuotinis patriarchatas oficialiai suteikė Lenkijos Bažnyčiai autokefaliją, kuri tapo svarbiu įvykiu Lenkijos tautinio atgimimo istorijoje. Prezidentas Duda padėkojo už Lenkijos ortodoksų Bažnyčios indėlį į švietimą, gynybą ir tautinių vertybių išsaugojimą.
Savo kalboje metropolitas Saba apmąstė istorinius Lenkijos ir ortodoksų bažnyčios ryšius, pabrėždamas jų bendrą kelią ir vienybę. Metropolitas padėkojo prezidentei už globą ir paramą jubiliejaus iškilmėse Lenkijos bažnyčios vyskupijose. Atsidėkodama Ortodoksų Bažnyčia įteikė prezidentui Dudai Dievo Motinos ikoną iš Atono kalno ir apdovanojo Šv. Marijos Magdalietės ordinu už vaisingą bendradarbiavimą su Ortodoksų Bažnyčia.
BULGARIJA
Bulgarijos Bažnyčios sinodo sprendimu naujų bažnyčių tarybų rinkimai visoje Bulgarijoje turėtų įvykti lapkričio 24 d. Rinkimuose gali dalyvauti visi Bulgarijos piliečiai, krikščionys ortodoksai, parapijos nariai, turintys gyvą ryšį su parapijos bendruomene, ir dvasininkai, kuriems nėra atimtos bažnytinės ir pilietinės teisės. Rinkėjai galės registruotis pas savo parapijos kunigą ne vėliau kaip iki 2024 m. lapkričio 23 d. - Šeštadienio vakarą. Parapijos nariai turi išrinkti seniūną ir keturis–šešis tarybos narius, taip pat revizijos komisijų narius.
SUOMIJA
Metropolitas Elijas (Wallgren) išrinktas Suomijos ekumeninės tarybos valdybos pirmininku. Jo pirmtakas šiose pareigose buvo Jo Ekscelencija arkivyskupas Tapio Luoma (Suomijos evangelikų liuteronų bažnyčia). Metropolito, kaip Suomijos ekumeninės tarybos nario, vietą užėmė Helsinkio ortodoksų parapijos rektorius kun. Markku Salminen.
ALBANIJA
Albanijos ortodoksų autokefalinės Bažnyčios Šventasis Sinodas, kuriam pirmininkavo Jo Palaimintybė Tiranos, Durreso ir visos Albanijos arkivyskupas Anastazijus, praėjusią savaitę susitiko Tiranos Šventosios arkivyskupijos rezidencijoje pagal jos chartiją, absoliučia balsų dauguma vyskupas Astiosas (Bakalbašis) tapo Berato metropolitu.
Naujojo metropolito intronizavimas įvyko lapkričio 21 dieną Berati Šv. Demetrijaus katedroje. Jo Eminencija metropolitas Astiosas gimė Duresyje 1974 m. Teologinį išsilavinimą įgijo Dureso teologijos seminarijoje, Salonikų Aristotelio universiteto Teologijos mokykloje ir Teologijos fakultete, čia baigė aspirantūrą.
Būsimasis Berato metropolitas 2003-ųjų rugpjūtį buvo įšventintas diakonu, 2009-aisiais įšventintas kunigu, o nuo 2012-ųjų yra Viliso vyskupas sufraganas. Nuo 2012-ųjų jis yra asmeninis Albanijos arkivyskupo asistentas, o nuo 2018-ųjų iki šių dienų – Tiranos arkivyskupijos protokancleris.
Vyskupas Astiosas savo tarnystės metu dalyvavo daugelyje tarptautinių konferencijų ir atstovavo Albanijos ortodoksų autokefalinę Bažnyčią įvairiuose ortodoksų ir tarpkrikščioniškuose susitikimuose.
KONSTANTINOPOLIS
Visuotinio patriarcho Baltramiejaus kvietimu lapkričio 20–23 dienomis Konstantinopolyje vyko kasmetinis Ortodoksų Bažnyčių atstovų Europos Sąjungoje komiteto posėdis.
Pirmąją susitikimo Konstantinopolyje dieną Ortodoksų Bažnyčių atstovai dalyvavo vakarinėje apaštalo Jono Teologo bažnyčioje, kuriai vadovavo visuotinis patriarchas Baltramiejus. Po pamaldų Visuotinis patriarchas susirinkusiuosius priėmė į audienciją, kurioje aptarė Ortodoksų Bažnyčių atstovų Europos Sąjungoje komiteto dabartinę veiklą, uždavinius ir ateities tikslus.
Susitikimo metu Belgijos metropolitas Atenagoras, kaip komiteto pirmininkas, pristatė visuotiniam patriarchui Baltramiejui nemažai problemų, su kuriomis susiduria Ortodoksų Bažnyčios. Be kita ko, buvo aptartas siūlymas aktyviau bendradarbiauti su Europos institucijomis, ypač rengiant ir teikiant sutartus pasiūlymus ir pareiškimus, kuriais remiami Ortodoksų Bažnyčios gyvenimui svarbūs klausimai ir veikla Europos Sąjungoje. Taip pat buvo patvirtintas ketinimas dalyvauti visos Europos forumuose ir susitikimuose, skirtuose religiniam, dvasiniam ir ekonominiam Europos tautų solidarumui. Juo siekiama plėtoti vaisingą dialogą ir efektyvų bendradarbiavimą. Be to, įvyko Ortodoksų Bažnyčių atstovų darbinis susitikimas su Sinodine Europos reikalų komisija, kuriam pirmininkavo Chalkedono metropolitas Emanuelis. Antrąją dieną, švenčiant Švč. Dievo Gimdytojos įvedimo į šventyklą šventę, Komiteto atstovai dalyvavo Dieviškojoje Liturgijoje, kuriai vadovavo visuotinis patriarchas Baltramiejus.
Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas