Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (rugpjūčio 25-31 d.)

JAV ambasadorė Juodkalnijoje Judy Reising Reinke lankėsi Cetinje vienuolyne. Foto: orthodoxtimes.com

JUODKALNIJA

JAV ambasadorė Juodkalnijoje Judy Reising Reinke lankėsi Cetinje vienuolyne, Juodkalnijos metropolijos būstinėje. Vizito metu ponia ambasadorė susitiko su Juodkalnijos metropolitu Ioannikije ir aptarė daug svarbių klausimų.

Ir ambasadorė, ir metropolitas sutarė, kad daugiatautėje ir daugiareliginėje Juodkalnijoje, bažnyčios ir religinės bendruomenės atlieka labai svarbų socialinį vaidmenį. Jie pabrėžė, kad svarbu skatinti taikų įvairių šalies religinių bendruomenių sambūvį ir bendradarbiavimą.

Ambasadorė Reinke pabrėžė esminį Jungtinių Valstijų interesą remti religijos laisvę ir stabilumą regione.

Susitikimo vardikliu tapo bendra pozicija suprantant, kad būtinas nuolatinis dialogas siekiant spręsti šiuolaikinės Juodkalnijos visuomenės iššūkius ir stiprinti Bažnyčios vaidmenį ginant vienybę ir taiką.

KONSTANTINOPOLIS

Rugpjūčio 29 d. įvyko Konstantinopolio Bažnyčios Šventojo sinodo posėdis. Posėdyje buvo patvirtintas naujasis Visuotinio patriarchato Australijos arkivyskupijos statutas.

Australijos arkivyskupas Makarijus buvo pakviestas dalyvauti diskusijoje ir atsakė į sinodo narių klausimus.

Be to, sinodas išrinko du naujus vyskupų vikarus:

Austrijos metropolijos protosyngelis archimandritas Maksimas Rudko bus Austrijos metropolito Arsenijaus vikarinis vyskupas. Archimandritas Evangelos Pata Tuktuk buvo išrinktas Sasimos vyskupijos vyskupo pagalbininku. Jis talkins Meksikos metropolitui Jokūbui.

UKRAINA

Ukrainos ortodoksų bažnyčios (Maskvos patriarchato) pasauliečiai oficialiai paprašė metropolito Onufrijaus dokumentais įforminti jų bažnyčios atsiskyrimą nuo Maskvos patriarchato. Iniciatyvinė grupė parašė Kijivo metropolitui laišką, kuriame prašo paskelbti oficialų pareiškimą. Tikintieji taip pat ragina atkreipti Vietinių Bažnyčių dėmesį į šį sprendimą.

Laiške visų pirma teigiama: „Jūsų Palaimintybe, nepalikite mūsų vienų šioje sudėtingoje situacijoje. Visi meldžiame Dievą už mūsų Bažnyčios išsaugojimą, tačiau jos gynybai būtini ir konkretūs veiksmai.“

Šiame kreipimesi pabrėžiama, kad skubiai reikia aiškumo ir oficialaus Bažnyčios naujojo statuso pripažinimo, siekiant užtikrinti jos apsaugą ir tolesnį egzistavimą Ukrainoje.



Praėjusią savaitę Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis susitiko su Visuotinio patriarchato atstovais. Savo socialinio tinklo žinutėje Prezidentas Zelenskis padėkojo už delegacijos maldas už Ukrainą ir jos žmones. Jis pabrėžė, kaip svarbu įveikti iššūkius, su kuriais susiduria Bažnyčia Ukrainoje, ir atkreipė dėmesį į būtinybę pasiekti tikrą stabilumą ir taiką regione.

ATONAS

Nenustatyti asmenys su įžeidžiančiais šūkiais nuniokojo sieną palei pagrindinį kelią, jungiantį Dafnio uostą su Atono sostine Karyjesu. Grafiti kaltina neseniai paskirtą Atono civilinį administratorių Alkiviadį Stefanį išdavyste ir teigia, kad jis tarnauja NATO karinio aljanso interesams.

Vienuolyno abatas Esfigmenas viešame pareiškime išreiškė didelį susirūpinimą dėl susidariusios padėties ir pasmerkė incidentą kaip platesnės kampanijos, kuria siekiama diskredituoti naująjį Atono kalno civilinį administratorių, dalį.

Abatas taip pat įspėjo: „Nežinomų asmenų anarchija ir banditizmas kelia grėsmę, kad Atono savivaldos tradicija bus užrašyta ant kapo akmens ir visiškai sunaikinta.“

JERUZALĖ

Artėjant dvyliktam Šventojoje Žemėje vykstančio destruktyvaus karo mėnesiui, Jeruzalės patriarchai ir Bažnyčių vadovai išplatino pareiškimą, kuriame išreiškė didelį susirūpinimą dėl blogėjančios padėties ir paragino nedelsiant imtis veiksmų smurtui sustabdyti. Nepaisant nuolatinių religinių lyderių ir tarptautinės bendruomenės raginimų siekti taikos, konfliktas ir toliau eskaluojamas, priartindamas regioną prie visiško karo slenksčio.

Krikščionių lyderių bendrai paskelbtame pareiškime pabrėžiama didelė žala, kurią konfliktas padarė milijonams žmonių.

Krikščionių lyderiai išreiškė nusivylimą užsitęsusiomis derybomis dėl paliaubų, kurias temdo ne nuoširdžios pastangos nutraukti smurtą, o užsitęsęs procesas ir politiniai manevrai.

Pareiškime taip pat pabrėžiama, kad svarbu spręsti pagrindines konfliktą sukėlusias problemas. Krikščionių lyderiai paragino visas šalis, bendradarbiaujant su tarptautine bendruomene, įsitraukti į diplomatines diskusijas, kuriomis būtų siekiama teisingos ir ilgalaikės taikos regione pasitelkiant tarptautiniu mastu pripažintą dviejų valstybių sprendimą.

TURKIJA

Turkijos policija suėmė keturis asmenis dėl neseniai išniekintų graikų ortodoksų kapinių Konstantinopolyje.

Incidentas įvyko ankstų praėjusio penktadienio rytą, kai Švento Elefterijaus kapinių darbuotojai pastebėjo, kad aptvertoje kapinių teritorijoje neteisėtai iškasta šešių metrų duobė. Nors kapai ir kapinių koplyčia nebuvo apgadinti, šis įsibrovimas sukėlė didelį nerimą vietos bendruomenei.

Vėliau įsibrovėliai buvo susekti ir suimti. Juos sulaikius, valdžios institucijos rado 48 puslapius dokumentų, kuriuose buvo išsamiai aprašyta paslėpto lobio vieta ir instrukcijos, kaip jį rasti, taip pat metalo detektorių, šešis sprogmenis, skirtus akmenims naikinti, užrašų knygelę ir pneumatinį pistoletą. Kapinių administracija pažymėjo, kad nusikaltėliai sargybinius šunis apsvaigino narkoze, todėl jie galėjo netrukdomi vykdyti nusikaltimą.

Konstantinopolio graikų bendruomenė paragino Turkijos vyriausybę skubiai sulaikyti ir patraukti nusikaltėlius atsakomybėn.

ESTIJA

„Maskvos patriarchato jurisdikcijai priklausanti Bažnyčia Estijoje negali vadintis „Estijos ortodoksų bažnyčia“, nes šis pavadinimas teisėtai priklauso Visuotinio patriarchato Bažnyčiai“, - teigė Talino ir visos Estijos metropolitas Stefanas neseniai paskelbtame rašytiniame pareiškime.

Metropolitas Stefanas paaiškino ilgalaikę Estijos Ortodoksų Bažnyčios poziciją dėl jos autonomijos nuo Maskvos patriarchato. „Estijos Ortodoksų Bažnyčia 1923 m. gavo Tomosą dėl autonomijos iš Visuotinio patriarchato. Tačiau 1945 m. Maskvos patriarchatas neteisėtai panaikino Estijos Ortodoksų Bažnyčią ir pradėjo antikanoninę veiklą šalyje“, - paaiškino Estijos Bažnyčios primas.

Metropolitas Stefanas taip pat pažymėjo, kad Estijos Ortodoksų Bažnyčia po daugelio metų tremties sovietų okupacijos metais 1993 m. atnaujino savo veiklą Estijos Respublikos teritorijoje. „1996 m. visuotinis patriarchas Baltramiejus atkūrė 1923 m. Tomosą. Istoriškai ir kanoniškai mūsų Bažnyčia vadinasi „Estijos Ortodoksų Bažnyčia“ ir, remdamasi šiuo tęstinumu, išlaiko savo teisėtą pavadinimą“ - pridūrė hierarchas.

Metropolitas Stefanas sakė, kad oficialiai paprašė Maskvos patriarchato Estijos ortodoksų bažnyčios atkurti kanoninę tvarką įsteigiant rusų vikariatą Estijos autonominėje ortodoksų bažnyčioje. „Iki šiol Estijos autonominė ortodoksų bažnyčia negavo jokio atsakymo iš Maskvos patriarchato bažnyčios“, - sakė jis.

BULGARIJA

Rugpjūčio 27 d. Bulgarijos patriarchas Danielius lankėsi Kremikovos „Šv. Jurgio Nugalėtojo“ vienuolyne. Bulgarijos Ortodoksų Bažnyčios vadovas dalyvavo vakarinėse pamaldose. Po to jis susitiko ir pabendravo su šventajame vienuolyne atostogaujančiais vaikais, įteikė jiems dovanų. Savo ruožtu vienuolyno abatas hegumenas Serafimas Janevas supažindino patriarchą su bendra vienuolyno padėtimi.

MOLDOVA

Moldovos valdančiosios partijos deputatas Vasile Shoimaru televizijos kanale TVR-Moldova išsakė savo nuomonę apie Rusijos Bažnyčios uždraudimo Moldovoje neišvengiamumą: „Ateis momentas, - sakė jis, - kai mes, kaip ir Ukraina, išsižadėsime Moldovos metropolinės bažnyčios, kuri iš tikrųjų yra rusiška“.

Anksčiau buvęs prorusiškas Moldovos prezidentas Igoris Dodonas apkaltino valdžią spaudžiant Moldovos ortodoksų Bažnyčią, kad ši vėl būtų pavaldi kaimyninei Rumunijai. Jo teigimu, ministras pirmininkas Dorinas Rečanas bando priversti dvasininkus pereiti iš Moldovos metropolinės bažnyčios į Besarabijos metropolinę bažnyčią, kuri yra pavaldi Rumunijos ortodoksų bažnyčiai.

Moldovos ortodoksų bažnyčia yra Rusijos ortodoksų bažnyčios dalis ir buvo įkurta 1813 m. Šiandien Rusijos ortodoksų bažnyčios Moldovos metropolijoje yra daugiau kaip 1200 parapijų, ją sudaro šešios vyskupijos. 1992 m. Moldovos teritorijoje atsirado Rumunijos patriarchatui pavaldi Besarabijos metropolija, kurios įregistravimui respublikos valdžia ilgai nesutiko pritarti. Tačiau 2001 m. Europos Žmogaus Teisių Teismas patenkino Besarabijos metropolijos šalininkų ieškinį ir Moldovos valdžia buvo priversta ją įregistruoti. Anksčiau Rumunijos ortodoksų bažnyčiai pavaldi Besarabijos metropolija paskelbė deklaraciją, kurioje Moldovos metropoliją pavadino „okupacine struktūra“.

ESTIJA

Rusijos ortodoksų bažnyčiai priklausantis Piuchticos vienuolynas pasamdė advokatų kontorą savo interesams ginti ir paskelbė, kad renka aukas advokatų honorarams apmokėti.

Rusijos ortodoksų bažnyčiai priklausantis Piuchticos Užmigimo stavropigialinis vienuolynas yra tiesiogiai pavaldus Maskvos patriarchui Kirilui. Vienuolynas buvo įkurtas XIX a. pabaigoje, jame gyvena daugiau kaip šimtas vienuolių ir naujokių.

Estijos vidaus reikalų ministerija reikalauja, kad tiek vienuolynas, tiek apskritai EOC MP nutrauktų ryšius su Rusijos ortodoksų bažnyčia, kuriai vadovauja patriarchas Kirilas, ne kartą išreiškęs visišką paramą Kremliaus politikai ir Rusijos kariniam puolimui prieš Ukrainą. Savo ruožtu Estijos vidaus reikalų ministerija taip pat pasamdė advokatų kontorą, kuri konsultuoja dėl EOC-MP statuso ir teisinės padėties ir atidžiai nagrinėja galimybes teisiškai išspręsti ortodoksų religinių bendruomenių išstūmimo iš Rusijos ortodoksų bažnyčios įtakos klausimą.

GRAIKIJA

Rugpjūčio 24 d., eidamas 89-uosius metus, mirė vienas žymiausių šiuolaikinių Graikijos krikščionių mokslininkų, filosofas ir rašytojas Christos Yiannaras.

Tarp pagrindinių jo raštų temų - graikų ir Vakarų Europos filosofijos skirtumai, taip pat šiuolaikinė ortodoksų tradicijos interpretacija.

Christos Yiannaras gimė 1935 m. Atėnuose. Sorbonos universitete ir Salonikų Aristotelio universiteto Teologijos fakultete įgijo filosofijos daktaro laipsnį. Jis taip pat buvo Belgrado universiteto, Švento Vladimiro ortodoksų teologijos instituto Niujorke, Salonikų universiteto ir Šventojo Kryžiaus teologijos seminarijos Bostone garbės daktaras.

Jis yra Graikų rašytojų draugijos ir Tarptautinės humanitarinių mokslų akademijos (Academie International des Sciences Humaines, Briuselis) narys.

LIBANAS

Praėjusią savaitę Švento Jono Damaskiečio teologinės mokyklos būstinėje Balamande darbą pradėjo Artimųjų Rytų Bažnyčių tarybos vykdomasis komitetas, kuriam pirmininkauja Antiochijos patriarchas Jonas. Posėdyje dalyvauja visų Artimųjų Rytų bažnyčių ir krikščioniškų konfesijų atstovai. Susitikimas vyksta kritiniu regionui momentu, nes karinių veiksmų Gazos ruože keliamas triukšmas nesiliauja.

Priminsime, kad pastarosiomis savaitėmis Antiochijos patriarchas Jonas telefonu ne kartą bendravo su Ortodoksų Bažnyčių vadovais, kuriuos informavo apie dabartinę padėtį Artimuosiuose Rytuose ir ypač jo kanoninei jurisdikcijai priklausančiose teritorijose.

ALEKSANDRIJA

Antradienį, rugpjūčio 27 d., popiežiaus ir Aleksandrijos bei visos Afrikos patriarcho Teodoro II, taip pat su Jo Palaimintybės Atėnų ir visos Graikijos arkivyskupo Jeronimo palaiminimu, Atėnų arkivyskupijos pastoracinio ugdymo fondo pirmininkas antradienį, rugpjūčio 27 d., padovanojo modernią kompiuterinę įrangą Aleksandrijos patriarchato ugdymo centrui ir biurui. Kompiuteriuose įdiegtos programos ir taikomosios programos, atitinkančios Aleksandrijos patriarchato misijos Afrikoje švietimo, pastoracinius ir administracinius poreikius. 
 
Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai