Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (gegužės 18 - 24 d.)
![]() |
Kipro ortodoksų Bažnyčios Šventasis Sinodas. Foto: orthodoxtimes.com |
Kipras
Kipro ortodoksų Bažnyčios Šventasis Sinodas surengė skubų posėdį, kuriame buvo svarstomi rimti skundai ir prieštaravimai dėl Pafoso metropolito Tichono. Susirinkimas buvo sušauktas reaguojant į didėjantį susirūpinimą dėl jo vyskupijos valdymo ir jo pozicijos bažnyčios ir socialiniais klausimais. Diskusijai vadovavo Kipro arkivyskupas, kuris pristatė metropolito bylą.
Situacijos rimtumą pabrėžia tai, kad Kipro arkivyskupas iškėlė klausimą dėl metropolito, kaip vyskupijos vadovo, galių nutraukimo.
Šis įvykis sulaukė didelio Kipro visuomenės dėmesio.
Konstantinopolis
2025 m. gegužės 20 d., antradienį, Ukrainos ministro pirmininko pavaduotojas ir nacionalinės vienybės ministras Oleksijus Černyšovas kartu su delegacija lankėsi pas visuotinį patriarchą Baltramiejų.
Graikija
2025 metų gegužės 23 dieną Atėnuose baigėsi tarptautinė Pasaulinės bažnyčių tarybos (WCC) konferencija. Dalyviai ragino atnaujinti bažnyčių vienybę ir aktyvią veiklą reaguojant į pasaulines krizes. Renginys, skirtas Konferencijos „Gyvenimas ir darbas“ 100-mečiui (Stokholmas, 1925) ir Pirmojo Nikėjos visuotinio susirinkimo 1700-osios metinėms, subūrė šimtus delegatų iš įvairių krikščioniškų konfesijų.
Konferencija, kurią organizavo Pasaulinės bažnyčių tarybos Bažnyčių tarptautinių reikalų komisija ir Graikijos ortodoksų Bažnyčia, tapo platforma diskusijoms apie bažnyčios vaidmenį įveikiant klimato kaitą, ginkluotus konfliktus, socialinę neteisybę ir ekonominį nestabilumą.
Diskusijose daugiausia dėmesio skirta pagalbai karų ir stichinių nelaimių aukoms. CCIA direktorius Peteris Prove'as pabrėžė, kad dabartinė situacija primena sąlygas, lėmusias XX amžiaus katastrofas, ir paragino WCC tapti svarbiu balsu remiant tarptautinį bendradarbiavimą.
Galutiniame komunikate buvo išreikštas susirūpinimas, kurį kelia smurtas Gazoje, išpuoliai pietų Libane, Rusijos invazija į Ukrainą, pilietinis karas Sudane, diktatūra Mianmare, šiaurės Kipro okupacija ir Artsacho/Kalnų Karabacho sunaikinimas. Pirmą kartą paminėtas ir įtrauktas į oficialų dokumentą Ponto graikų genocidas.
Konferencija aštriai kritikavo JT dėl neveiksmingumo konfliktų prevencijos srityje, ragindama „radikalią tarptautinės taikos ir saugumo architektūros reformą“.
Vatikanas
Visuotinis patriarchas Baltramiejus ir popiežius Leonas XIV susitiko Vatikane 2025 m. gegužės 19 d., pirmadienį. Susitikimo metu jie pabrėžė, kaip svarbu tęsti teologinį ortodoksų ir Romos katalikų Bažnyčių dialogą, taip pat jų bendradarbiavimą socialiniais klausimais, tokiais kaip taika, parama kenčiantiems ir aplinkos apsauga.
Popiežius Leonas XIV išreiškė norą apsilankyti Turkijoje kartu su patriarchu švęsti Pirmojo visuotinio susirinkimo Nikėjoje 1700 metų sukaktį. Šia iniciatyva pabrėžiamas noras stiprinti ekumeninius ryšius ir kartu švęsti istorinius krikščionybės etapus.
Visuotinis patriarchas popiežiui Leonui XIV įteikė knygas ir ant Atono kalno nutapytą ikoną, o popiežius savo ruožtu – meniškai pavaizduotą Viešpaties krikštą. Šis susitikimas yra svarbus žingsnis plėtojant tarpreliginį dialogą ir bendradarbiavimą tarp dviejų didžiausių krikščioniškų konfesijų, atveriantis naujas perspektyvas bendroms pastangoms spręsti globalias problemas.
Serbija
Praėjusią savaitę Serbijos ortodoksų bažnyčios Šventasis Vyskupų sinodas baigė 2025 m. sesiją. Sinodo posėdis buvo pažymėtas Pirmojo visuotinio susirinkimo Nikėjoje 1700 metų sukakties ir šventojo Sabos 850-ųjų gimimo metinių minėjimu, suteikusiu ypatingą istorinę ir dvasinę prasmę jos darbui.
Sesijos metu į Serbijos ortodoksų bažnyčios diptikus buvo įtraukti nauji šventieji ir įsteigtos naujos šventės, kurios yra svarbus įvykis bažnyčios liturginiam gyvenimui. Taryba taip pat apsvarstė dabartinius iššūkius, su kuriais susiduria serbų ortodoksai Kosove ir Metohijoje, pabrėždama sunkią padėtį, su kuria susiduria Serbijos bažnyčia šiame regione.
Be to, buvo aptarti Bažnyčios padėties kaimyninėse šalyse ir sielovados išeivijoje klausimai, o tai atspindi pasaulinį Serbijos ortodoksų bažnyčios tarnystės pobūdį.
Ukraina
Kijivo ortodoksų dvasinės akademijos vadovybėje įvyko pasikeitimų. Praėjusią savaitę Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios Šventasis Sinodas surengė posėdį vaizdo konferencijos būdu ir patenkino arkivyskupo Aleksandro Trofimliuko prašymą atleisti jį iš Kijivo ortodoksų dvasinės akademijos rektoriaus pareigų. Sinodas jam padėkojo už tarnybą.
Jo palaimintojo Kijivo ir visos Ukrainos metropolito Epifanijaus teikimu naujuoju Kijivo ortodoksų akademijos rektoriumi buvo paskirtas pirmasis Akademijos prorektorius, teologijos kandidatas ir docentas arkivyskupas Jaroslavas Romančukas. Naujo rektoriaus paskyrimu ketinama dar labiau sustiprinti akademinį ir dvasinį Akademijos gyvenimą bei būsimųjų dvasininkų ir teologų rengimą.
Rumunija
Rumunijos patriarchato leidykla ir bažnytinių knygų spaustuvė patvirtino savo dalyvavimą prestižinėje tarptautinėje knygų mugėje Bookfest 2025, tradiciškai pritraukiančioje tūkstančius knygų mylėtojų ir leidybos profesionalų. Šis renginys taps svarbia platforma, skirta parodyti naujausius ortodoksų literatūros pasiekimus ir stiprinti bažnytinių leidyklų pozicijas knygų rinkoje.
Pasak leidėjų, 2025 m. „Bookfest“ bus pristatyta šimtai knygų pavadinimų, atspindinčių ortodoksų mąstymo turtingumą ir įvairovę. Tarp jų – teologiniai darbai, šventųjų gyvenimai, dvasiniai nurodymai, bažnyčios istorijos knygos, taip pat leidiniai, skirti vaikų auklėjimui pagal ortodoksų tradicijas. Ypatingas dėmesys bus skiriamas naujiems klasikinių kūrinių vertimams ir perspaudimams, kurie yra nuolat paklausūs tarp tikinčiųjų ir tyrinėtojų.
Ukraina
Ukrainos ortodoksų bažnyčia pagaliau atsiskyrė nuo Maskvos patriarchato, sakė Kijivo ir visos Ukrainos metropolitas Onufrijus savo kreipimesi, kuris sutampa su trečiosiomis istorinės Ukrainos ortodoksų bažnyčios susirinkimo, įvykusios 2022 m. gegužės 27 d., metinėmis. Anot jo, Ukrainos ortodoksų bažnyčia dabar turi visus kanoninės nepriklausomybės požymius, įskaitant autonominį vyskupijų valdymą, vyskupo primo rinkimus ir Šventosios Miros paruošimą.
Oficiali Rusijos ortodoksų bažnyčios reakcija į šiuos pokyčius buvo išreikšta „supratimu“, tačiau Maskva ir toliau reikalauja išlaikyti „dvasinę vienybę“ su Ukrainos ortodoksų bažnyčia. Savo ruožtu metropolitas Onufrijus išreiškė viltį, kad kitos autokefalinės vietinės bažnyčios pripažins Ukrainos ortodoksų bažnyčia nepriklausomybę ir suteiks jai moralinę paramą.
Nepaisant paskelbtos nepriklausomybės, Ukrainos ortodoksų bažnyčia kanoninis statusas tebėra ginčų objektas. Dėl visiškos autokefalijos Ukrainos ortodoksų bažnyčia turi kreiptis į kitas autokefalines ortodoksų bažnyčias su prašymu pripažinti Ukrainos ortodoksų bažnyčią, o tai dar neįvyko. Ukrainos valstybė dar de facto nepripažino pokyčių, reikalaudama aiškesnio ir nedviprasmiškesnio atotrūkio su Maskva, ne tik pareiškimų, bet ir konkrečių veiksmų, patvirtinančių deklaracijas.
Libanas
Antiochijos ortodoksų bažnyčia praėjusią savaitę buvo daugelio reikšmingų įvykių centru, iš kurių svarbiausias buvo patriarcho Jono X naujosios Visų džiaugsmų Dievo Motinos bažnyčios Zahle mieste, Libane, pašventinimas. Šis įvykis, įvykęs apie gegužės 21 d., patraukė dėmesį ne tik savo iškilmingumu, bet ir svarbiais patriarcho pareiškimais dėl karo Ukrainoje ir ortodoksų santykių. Pamaldose dalyvavo Maskvos patriarchato Išorinių bažnytinių ryšių departamento pirmininkas metropolitas Antonijus, o tai pabrėžia tebesančius glaudžius ryšius tarp Antiochijos ir Rusijos Ortodoksų Bažnyčių.
Be to, popiežiaus Leono XIV pontifikato pradžios proga vykusiose mišiose dalyvavo Antiochijos ortodoksų bažnyčios atstovai, demonstruojantys dialogo su Katalikų bažnyčia palaikymą.
Egiptas
2025 m. gegužės 15 d. – pirmosios arkidiakonės Angelicos-Phoebe Molen įšventinimo metinės (2024 m. gegužės 2 d., Zimbabvė). Per metus ji aktyviai kūrė pagalbos maistu programą vaikams, užsiėmė ikonų tapyba, katekizacija, dirbo su moterų grupe, lankė parapijiečius. Arkidiakonė Molen taip pat atstovavo Bažnyčiai Visos Afrikos bažnyčių konferencijos konsultaciniame susirinkime migracijos klausimais ir Zimbabvės bažnyčių tarybos Generalinėje asamblėjoje, kur pasveikino Pasaulio bažnyčių tarybos atstovus. Jos tarnystę remia Zimbabvės metropolitas Serafimas. Patriarchas Teodoras II patvirtino įšventinimą, tačiau nurodė, kad reikia toliau tirti diakonesių vaidmenį. Kitos autokefalinės bažnyčios taip pat nepareiškė jokių oficialių prieštaravimų diakonės įšventinimui Aleksandrijos patriarchate.
Gana
2025 m. gegužės 19 d. Metropolitas Danielius iš Akros pirmą kartą lankėsi Ganos krikščionių bažnyčių tarybos būstinėje, kur kalbėjo apie Aleksandrijos bažnyčios tarnystę ir jos vaidmenį įkuriant Pasaulinę bažnyčių tarybą. Jo delegacija buvo pakviesta tapti nuolatiniais Tarybos nariais.
Suomija
Nuo 2025 m. gegužės 20 d. įėjimas į Helsinkio Ėmimo į dangų katedrą ne per pamaldas bus mokamas. Sprendimą imti mokestį iš katedros lankytojų priėmė Helsinkio ortodoksų parapijos komisarų taryba. Įėjimas maldininkams pamaldų metu ir lankytojams iki 18 metų bus nemokamas. Surinktos lėšos bus skirtos Ėmimo į dangų katedrai, kurios istorija siekia pusantro amžiaus, prižiūrėti ir atkurti.
Per ateinančius penkerius metus Helsinkio ortodoksų parapija turi skirti maždaug penkis milijonus eurų Ėmimo į dangų katedrai atnaujinti.
Sakartvelas
2025 m. gegužės 17 d. visame Sakartvele vyko didelės šventės, skirtos Šeimos šventumo ir pagarbos tėvams dienai. Šią 2014 metais Sakartvelo ortodoksų bažnyčios vadovo iniciatyva įsteigtą valstybinę šventę tradiciškai lydėjo daugybė patriarchato organizuojamų procesijų tiek Tbilisyje, tiek regionuose. Šventė įsteigta kaip atsvara LGBT bendruomenės rėmėjų veiksmams.
2025 m. gegužės 22 d. visos Sakartvelo patriarchas Ilia II paskelbė pareiškimą, kuriame išreiškė gilų liūdesį dėl gausaus sniego Vakarų Sakartvele padarinių. Dėl stichinės nelaimės šalyje žuvo žmonės ir kilo didelių problemų. Patriarchas pabrėžė solidarumo svarbą ir paskelbė apie patriarchato sprendimą nusiųsti aukoms pagalbą maistu, drabužiais, vaistais ir kitais būtiniausiais daiktais.
Ukraina
Ortodoksų vienuolė ir teologė sesuo Vassa Larina paskelbė pareiškimą, kuriame pasmerkė Rusijos ortodoksų bažnyčios užsienyje (ROCOR) hierarchijos veiksmus ir patvirtino visišką atsiskyrimą nuo šios jurisdikcijos. Reaguodama į ROCOR pranešimą apie „nušalinimą“, ji pareiškė, kad ir toliau dirbs Ortodoksų Bažnyčios Ukrainoje dalimi, likdama riasoforine vienuole.
Sesuo Vassa apkaltino ROCOR vadovybę bandymu ją nutildyti, nes ji atvirai kritikuoja patriarcho Kirilo ideologiją, kurią ji vadina „eretiška“ ir „antikrikščioniška“. Ji pabrėžė, kad Rusijos ortodoksų bažnyčios ir Rusų ortodoksų bažnyčios užsienyje veiksmais siekiama „kanoninės prievartos“, palaikyti karą Ukrainoje, o liturginiai simboliai naudojami smurtui įteisinti.
„Niekada nepasižadėjau ginti ar slėpti tokio melo. Mano paklusnumas yra Dievui, o ne režimui“, - sakė vienuolė.
Ji padėkojo savo rėmėjams ir išreiškė pasitikėjimą, kad šiais neramiais laikais krikščionių tikėjimas toliau auga. Sesuo Vassa pabrėžė, kad ji ir toliau tarnauja Dievui ir žmonėms, nepaisant bažnyčios struktūrų bandymų atimti iš jos balsą.
Makedonija
2025 m. gegužės 20 d. Šiaurės Makedonijos arkivyskupijoje įvyko eilinis kasmetinis Vyskupų administracinės tarybos posėdis. Šis susitikimas, kuriam pirmininkauja arkivyskupas Stefanias, yra pagrindinis Šiaurės Makedonijos bažnyčios administracinis įvykis.
Italija
2025 m. gegužės 18 d. Lenkijos karių kapinėse Monte Cassino vyko malda už mirusius, skirta 81-osioms mūšio pabaigos metinėms. Pamaldoms vadovavo Vroclavo arkivyskupas Jurgis, Lenkijos ortodoksų karinis ordinaras.
Karinės šlovės vietoje su malda buvo prisiminti vadai, kariai ir visi mūšyje žuvę 1944 m. kovų didvyriai, kurių daugelis buvo ortodoksų bažnyčios vaikai.
Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas