Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (gegužės 4 - 10 d.)
![]() |
Popiežius Leonas XIV. Foto: orthodoxtimes.com |
Roma
Naujuoju popiežiumi išrinktas amerikiečių kardinolas Robertas Pranciškus Prevostas, pasivadinęs popiežiumi Leonu XIV.
Kas yra popiežius Leonas XIV?
Gimė 1955 09 14 Čikagoje, JAV, kard. Robertas Prevostas yra pirmasis Amerikos popiežius Romos katalikų bažnyčios istorijoje. Jis yra buvęs Augustinų ordino vadovas ir misionierius, turintis didelę patirtį Peru, kur tarnavo miesto vyskupu. Chiclayo. 2023 m. popiežius Pranciškus paskyrė jį kardinolu ir paskyrė vadovauti Vyskupų dikasterijai – pagrindinei institucijai, atsakingai už naujų vyskupų rinkimą visame pasaulyje.
Pirmą kartą per daugiau nei 120 metų pasirodė popiežius tokiu vardu. Paskutinis Leonas XIII 1878–1903 metais vadovavo Romos katalikų bažnyčiai ir yra prisimenamas dėl savo atvirumo šiuolaikiniams iššūkiams ir socialiniam teisingumui.
Komentuodamas Amerikos kardinolo Roberto Pranciškaus Prevosto, pasivadinusio Leonu XIV, išrinkimą popiežiumi, patriarchas Baltramiejus pažymėjo: „Kiek aš pamenu, būdamas Romoje, Leonas XIII išsiskyrė savo socialiniu mokymu. Tikimės, kad ir Leonas XIV taip pat palaikys Bažnyčios indėlį į taiką ne tik socialinėje srityje, bet ir klausimuose, kurie nuolatb iškyla pasauliui egzistencinėje plotmėje”.
Žvelgdamas į ateitį, patriarchas Baltramiejus išreiškė ketinimą dalyvauti popiežiaus Leono XIV inauguracijos ceremonijoje ir toliau stiprinti bendradarbiavimą: „Mes į naująjį popiežių žiūrime su krikščioniška viltimi. Ketinu dalyvauti jo inauguracijoje ir siūlyti skatinti dialogą tarp Rytų ir Vakarų”.
Graikija
Visuotinis patriarchas Baltramiejus 2025 m. gegužės 7 d. atvyko į Atėnus penkių dienų vizito, kurio metu vyko susitikimai su politiniais ir religiniais lyderiais, taip pat dalyvavo kultūros renginiuose. Graikijos ministras pirmininkas Kyriakos Mitsotakis susitiko su patriarchu Maximos rezidencijoje, pabrėždamas vizito svarbą ortodoksų ryšių stiprinimui ir šalies regioniniam vaidmeniui. „Jūsų buvimas suteikia mums vilties susivienyti“, – sakė Mitsotakis. Anksčiau patriarchas Atėnų arkivyskupijoje kalbėjosi su Atėnų ir visos Graikijos arkivyskupu Jeronimu II, kur šalys aptarė bažnyčių bendradarbiavimo klausimus.
Vizito metu patriarchas dalyvaus akademiniame vakare Amerikos klasikinių studijų mokyklos amfiteatre Kolonaki mieste, kur skaitys pranešimą apie tikėjimo vaidmenį technologijų amžiuje. Savo viešuose pareiškimuose Baltramiejus pabrėžė, kad religija turėtų tapti „žmonijos skydu“ dirbtinio intelekto ir automatizavimo akivaizdoje.
Išeidamas iš Atėnų arkivyskupijos pastato, patriarchas svečių knygoje paliko užrašą: „Mūsų broliškas glėbys jums visada atviras!“, pabrėždamas santykių su Graikijos bažnyčia šilumą. Arkivyskupas Jeronimas II savo ruožtu pavadino vizitą „palaima iš aukščiau“ ir išreiškė viltį tolesniam dialogui.
Vizitas baigsis gegužės 12 d., bet jau dabar vertinamas kaip žingsnis stiprinant ortodoksų vienybę
![]() |
Visuotinis patriarchas Baltramiejus I. Foto: orthodoxtimes.com |
Turkija
Konferencija „Perėjimas prie Nikėjos: įsikūnijimo prasmė šiuolaikinėje teologijoje“
2025 m. gegužės 6 d. Antalijoje, Turkijoje, vyko tarptautinė mokslinė konferencija „Revisiting Nicaea: The Meaning of the Inkarnation in Contemporary Theology“. Renginys, kurį globojo Šventoji Pisidijos metropolija, subūrė žymiausius teologus ir mokslininkus iš viso pasaulio aptarti aktualias problemas, susijusias su įsikūnijimu ir jo reikšme šiuolaikiniame krikščioniškame kontekste.
Konferencijos atidarymui pirmininkavo Visuotinis patriarchas Baltramiejus, pabrėžęs, kaip svarbu grįžti prie Nikėjos Pirmajame visuotiniame susirinkime padėtų pamatų. Savo kalboje jis pažymėjo, kad „Nikėjos dvasia turi iš naujo įžiebti krikščionišką žinią“, ragindamas dalyvius giliai tyrinėti bažnyčios tėvų palikimą.
Tarp pagrindinių konferencijoje aptartų temų buvo krikščionių bendruomenių vienybės klausimai ir būtinybė permąstyti tradicines dogmas šiuolaikinių realijų šviesoje. Dalyviai sutiko, kad Nikėja neturėtų būti vertinama ne kaip istorinis artefaktas, o kaip gyvas mokymas, galintis įkvėpti ir vadovauti šiuolaikinei krikščionybei.
Serbija
Koptų patriarcho Tawadros II vizitas Serbijoje buvo svarbus įvykis tiek bažnyčioms, tiek jų bendruomenėms. Patriarchas į Belgradą atvyko 2025 metų gegužės 5 dieną, tęsdamas pastoracinį turą po Vidurio Europą, kuris prasidėjo Lenkijoje ir tęsėsi Rumunijoje. Serbijoje jį pasitiko Serbijos patriarchas Porfirijus Šv. Sabos bažnyčioje, vienoje didžiausių ortodoksų bažnyčių pasaulyje.
Vizito metu Tawadros II susitiko su Serbijos koptų bendruomenės atstovais, taip pat su aukšto rango pareigūnais, įskaitant Serbijos ministrą pirmininką. Jis pabrėžė bažnytinio bendradarbiavimo svarbą ir išreiškė paramą Serbijoje gyvenantiems koptams, kurių šalyje yra apie 130 žmonių.
Patriarchas Porfirijus pažymėjo, kad Serbijos ortodoksų bažnyčia Koptų bažnyčią laiko seserimi ir yra pasirengusi dirbti kartu abiejų bendruomenių labui.
Taigi koptų patriarcho vizitas Serbijoje buvo reikšmingas žingsnis stiprinant tarpbažnytinius santykius ir remiant krikščionių bendruomenes diasporoje, pabrėžiant skirtingų ortodoksų tradicijų vienybės ir bendradarbiavimo svarbą.
Kanada
2025 m. gegužės 2 d. Toronto patriarchalinė ortodoksų teologijos akademija (PPBAT) surengė kasmetinę diplomų įteikimo ceremoniją. Kanados graikų ortodoksų arkivyskupijos kultūros centre vykęs renginys subūrė dvasininkus, mokytojus, studentus ir svečius.
Arkivyskupas Sotirios kreipėsi į abiturientus sveikinimo žodžiais. Diplomus įteikė Akademijos dekanas vyskupas Atenagoras. Diplomų įteikimo ceremonija patvirtino svarbią Toronto patriarchalinės ortodoksų teologijos akademijos misiją rengiant Bažnyčios tarnus.
Kreta
Kretos bažnyčia protestavo prieš Visuotinio patriarchato ir valstybės kišimąsi į Kidonijos metropolito rinkimus. Sinodas pasmerkė „institucinių veikėjų“ bandymus sutrukdyti išrinkti tam tikrą kandidatą.
Nesutarimus sukelia noras panaikinti metropolitų perkėlimo taisyklę, kuri laikoma kliūtimi išrinkti Kisamo metropolitą Amfilochią.
Susirūpinimas buvo išreikštas ir dėl įstatymo projekto pataisos, kuri buvo vertinama kaip valdžios kišimasis į bažnyčios reikalus.
Prancūzija
Gegužės 7 dieną Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, raginančią Turkiją suteikti Visuotiniam patriarchatui teisinį statusą ir gerbti religinių mažumų teises. Šis sprendimas buvo įtrauktas į metinę Turkijos stojimo į ES ataskaitą, kuriai pritarė 367 parlamentarai.
Rezoliucijoje Ankara raginama pripažinti Visuotinio patriarchato juridinio asmens statusą ir užtikrinti viešą „Visuotinio patriarcho“ titulo naudojimą. Ataskaitoje taip pat pažymima, kad nepaisant suaktyvėjusio dialogo, trūksta didelės pažangos saugant etninių ir religinių mažumų, įskaitant graikų ortodoksų bendruomenes Imbroso ir Tenedo salose, teises.
Austrija
2025 m. gegužės 6 d. Austrijos metropolitas Arsenijus dalyvavo Austrijos federalinės kanceliarijos surengtame Velykiniame priėmime. Šis renginys, į kurį susirinko visų pripažintų šalies religinių bendruomenių atstovai, dėl popiežiaus Pranciškaus mirties buvo atidėtas nuo balandžio 28 dienos.
Savo kalboje metropolitas pabrėžė dvasinę Velykų reikšmę, pažymėdamas, kad tai ne tik prisiminimas, o gyva patirtis, atverianti kelią santykiui su Absoliutu. Taip pat su kitų tikėjimų atstovais ir valdžios atstovais aptarė aktualias bendravimo problemas, pabrėždamas religijų ir valstybės dialogo svarbą.
Graikija
Gegužės pradžioje daugiau nei 300 mokinių Graikijos bažnytinėse mokyklose laikė stojamuosius egzaminus 2025–2026 mokslo metams, pateikdami paraiškas į šalies elitinę ir specializuotas aukštąsias mokyklas. Iš viso buvo pateiktos 328 paraiškos dėl 380 laisvų vietų devyniose bažnytinėse gimnazijose ir licėjuose – tai ortodoksų mokyklos, kuriose papildomai akcentuojama ortodoksų teologija ir Bizantijos kultūros tradicija.
Statistika rodo, kad per pastaruosius kelerius metus šiek tiek padaugėjo prašymų į bažnytines mokyklas.
Jordanas
Gegužės 9 d. Jeruzalės patriarchas savo vizitą Jordanijoje užbaigė susitikimu su vietos krikščionių bendruomenėmis. Pagrindinė tema buvo iššūkiai, su kuriais susiduria krikščionys Artimuosiuose Rytuose nestabiliomis sąlygomis.
Patriarchas pabrėžė tikinčiųjų vienybės ir paramos būtinybę, aptariant politinius, ekonominius ir saugumo klausimus. Jis atkreipė dėmesį į svarbų Bažnyčios vaidmenį skatinant taiką ir paragino užmegzti tarpreliginį dialogą.
Jeruzalės patriarchatas išreiškė pasirengimą remti vietos bendruomenes švietimo ir socialiniuose projektuose. Patriarchas taip pat paragino pasaulio bendruomenę atkreipti dėmesį į krikščionių padėtį regione ir ginti jų teises.
JAV
2025 m. gegužės 2 d. Šv. Demetrijaus graikų ortodoksų bažnyčioje vyko konferencija „SURINKTI KAIP VIENAS KŪNAS: negalia, prieinamumas ir įtraukimas į ortodoksų bažnyčią“. Haffingtono Visuotinio instituto organizuojamas renginys subūrė hierarchus, dvasininkus ir pasauliečius aptarti neįgaliųjų įtraukimo į bažnyčios gyvenimą klausimus.
Ypatingas dėmesys konferencijos metu buvo skirtas temai „Lyderystė ir atsakomybė“. Pranešėjai pabrėžė, kad vyskupas nustato elgesio su kiekvienu bendruomenės nariu standartus. Buvo pažymėta, kad Bažnyčios rūpestis turėtų apimti visus, ypač tuos, kuriuos pasaulis linkęs menkinti.
Konferencijos dalyviai priėjo prie išvados, kad būtina permąstyti esamus požiūrius ir sistemas, kad būtų pripažinta besąlyginė kiekvieno žmogaus vertė, nepaisant jo asmeninių gebėjimų. Bažnyčia pašaukta būti lydere kuriant įtraukią, pagarbią ir svetingą aplinką visiems.
Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas