Ko tikėtis iš 2016 m. panortodoksinio sinodo

2016 m. Konstantinopolyje (Stambule) vyks istorinis įvykis, kurio nebuvo jau daugiau nei tūkstantmetį, – rengiamas Panortodoksinis sinodas, pretenduojantis tapti aštuntuoju Ortodoksų Bažnyčios visuotiniu susirinkimu (paskutinis Visuotinis susirinkimas buvo 787 m.). Panortodoksinis sinodas – visų 15 Autokefalinių Bažnyčių vadovų ir juos lydinčių vyskupų susitikimas. Šio įvykio unikalumas atsiskleis įdėmiau pažvelgus į Ortodoksų Bažnyčios valdymo principus. Bažnyčios valdymo klausimai – vieni iš tų, kurie bus sprendžiami sinode.

Ortodoksų Bažnyčios struktūra

Pasak Maskvos patriarchato doktrinos, Ortodoksų Bažnyčią sudaro 15 visiškai viena nuo kitos nepriklausomų Autokefalinių (gr. autós – pats, kephalē – galva, valdžia) Bažnyčių. Bažnyčios pamatas – vyskupystė. Visi vyskupai, pagal Bažnyčios mokymą, yra lygūs. Priklausomai nuo katedros, kurią užima, garbingumo, vyskupai gali gauti arkivyskupo, metropolito arba patriarcho titulą, tačiau vyskupas lieka vyskupas. Bažnyčiai valdyti vyskupai buriasi į tarybas – sinodus (šiuo žodžiu vadinamas ir vyskupų tarybos organas, ir vyskupų susirinkimai), kurie renkasi savo pirmininkus. Sinodas su pirmininku (arkivyskupu, metropolitu ar patriarchu) vadovauja autokefalinei Bažnyčiai.

Vyskupas, kuris eina sinodo pirmininko pareigas, yra vadinamas primus inter pares – pirmu tarp lygių. Maskvos ir Visos Rusios patriarchas yra primus inter pares Rusijos Ortodoksų Bažnyčioje, nes yra pirmas pagal garbę, lygus pagal kunigišką hierarchiją. Visas oficialus Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovo titulas yra „švenčiausiasis Maskvos ir Visos Rusios patriarchas“.

Komentarai

 1. ech, per 1000 metų nesugebėjo susiorganizuoti bendro susirinkimo. MAtyt gerokai susiėdę viduje, o stipraus imperatoriaus, kuris prievarta visus suvarytų, nebėra. :)
  Atrodo,kad susitarimai bus kosmetiniai.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Visuotinis Susirinkimas nėra Bažnyčios gyvenimo norma, o yra ekstraordinarinis įvykis, organizuojamas krizės metais. Susirinkimai skelbia dogmas ir smerkia erezijas, todėl ir sušaukiami tada, kai Visuotinę Bažnyčią ima pulti erezijos. Be istorinių priežasčių (musulmonų antpuoliai, IV-asis kryžiaus žygis į Konstantinopolį, sunaikinęs sostinę ir Bizantijos imperijos vietoje įkūręs Lotynų imperiją, 500 metų Osmanų imperijos okupacijos, Petro I sinodalinė reforma, sovietmetis ir kt.) lėmusių Bažnyčios fragmentaciją, dera atsižvelgti ir į tai, kad per visą 1000 metų nebuvo tokios erezijos, kuri būtų apėmusi visą Bažnyčią. Bogomilus Serbijoje, chlistovcus ir žyduojančius - Rusijoje, barlaamitus - Graikijoje lengvai sutvarkė vietiniai sinodai. Taip ir 2016 m. susirinkimas nebus visuotinis, nes paprasčiausiai nėra priežasties skelbti dogminių apibrėžčių ir kažkokius požiūrius smerkti.

   Panaikinti
 2. Kodėl nėra priežasčių smerkti? Pvz. katalikus galėtų pasmerkti, liuteronus, baptistus, ateistus, homoseksualistus, etc?

  ,,, pretenduojantis tapti aštuntuoju Ortodoksų Bažnyčios visuotiniu susirinkimu" - kodėl savinamasi tai, kas bendro visiems? Ortodoksų?

  AtsakytiPanaikinti
 3. Nei vienas ortodoksų vyskupas ar didesnė tikinčiųjų bendruomenė nėra katalikai, liuteronai, baptistai, ateistai ar homoseksualai kurie sakytų, kad jų praktika yra Bažnyčios mokymo dalis (ar bent jau su juo suderinama). Kai Konstantinopolio patriarchas Kirilas Lukaris atsimetė į kalvinizmą, tai klausimą išsprendė susijęs panortodoksinis sinodas. Dėl katalikų susirinkimo jokio ir nereikėjo, nes tai katalikai nutraukė Komuniją su Ortodoksų Bažnyčia, o ne atvirkščiai. Katalikų tikintieji niekada nebuvo ekskomunikuoti Ortodoksų Bažnyčios.

  AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs įrašai