Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (balandžio 6 - 12 d.)

Visuotinis patriarchatas. Foto:orthodoxtimes.com

Konstantinopolis

2025 m. balandžio 10 d., ketvirtadienį, baigėsi Visuotinio patriarchato Šventojo Sinodo posėdis, kuriam pirmininkavo visuotinis patriarchas Baltramiejus.

Posėdžio metu Sinodas išsamiai apsvarstė visus į oficialią darbotvarkę įtrauktus klausimus ir priėmė atitinkamus sprendimus, vadovaudamasis kanonine Konstantinopolio bažnyčios tvarka.

JAV

Ketvirtadienį, 2025 m. balandžio 10 d., John Templeton fondas, bendradarbiaudamas su Templeton World Charitable Foundation ir Templeton Religious Foundation, paskelbė, kad 2025 m. apdovanojimą gaus Visuotinis patriarchas Baltramiejus.

Kaip pažymima oficialiame pareiškime, Visuotinis patriarchas Baltramiejus, vyriausias Konstantinopolio Apaštalų Sosto arkivyskupas, yra plačiai pripažintas „už novatoriškas pastangas integruoti mokslinį ir dvasinį požiūrį į žmonijos santykį su gamtos pasauliu, įkvėpdamas visų tikėjimų žmones tapti kūrinijos prievaizdais“.

Patriarchas Baltramiejus gavo tarptautinį pripažinimą už novatorišką indėlį į aplinkos gynimą, tarpreliginį dialogą ir taikos kūrimo pastangas. Tai yra unikalūs religijos, mokslo ir aplinkos simpoziumai, vykstantys laivuose nuo Amazonės iki Arkties vandenyno, daugybė jo ekumeninių ir tarpreliginių iniciatyvų, susijusių su Abraomo tradicijomis ir už jų ribų, taip pat nuoširdi ir drąsi pozicija Ukrainos suvereniteto ir vientisumo klausimais bei taikos regione siekis.

Šio itin prestižinio apdovanojimo įteikimo proga Visuotinis patriarchas pasakė:

„Su dėkingumu ir nuolankumu priimame šį nepaprastą pripažinimą, atspindintį sero Johno Templetono, nepaprasto pasaulinės iniciatyvos, investuojančios į žmogaus dvasią ir žmogaus gebėjimą priimti ir suvokti Dvasios potencialą, filantropinę viziją.

Ši garbė skirta ne tik mūsų nuolankiam žmogui, bet ir Visuotiniam patriarchatui – Šv. Andriejaus Pirmojo pašaukto Apaštalų Sostui. Septyniolika šimtmečių ši Šventųjų ir kankinių, išpažinėjų ir teologų bažnyčia vadovavo dvasinei misijai mokyti ir skelbti perkeičiančią mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus Evangeliją visame pasaulyje. Mes priimame šią unikalią garbę vardan šios tarnybos Dievui ir žmonijai“.

Templetono premija pirmą kartą buvo įteikta 1973 metais Motinai Teresei, o nuo to laiko ji buvo įteikta dvasiniams lyderiams visame pasaulyje. Visuotinis patriarchas oficialiai gaus apdovanojimą Niujorke 2025 m. rugsėjį.

Tai antrasis didelis tarptautinis pripažinimas, suteiktas Visuotiniam patriarchui per trumpą laiką. Verta prisiminti, kad 2025 m. kovo 17 d. Prancūzijos instituto Moralės ir politikos mokslų akademija išrinko Visuotinį patriarchą „užsienio asocijuotu nariu“ į vietą, kurioje anksčiau buvo velionis popiežius Benediktas XVI (Joseph Ratzinger).

Serbija

2025 m. balandžio 9 d. Serbijos patriarchas Porfirijus Belgrado patriarchaliniuose rūmuose susitiko su Čekijos Respublikos ambasadoriumi Serbijoje ponu Janu Bondi. Šis susitikimas buvo pirmasis oficialus ambasadoriaus Bondi vizitas pas Serbijos patriarchą nuo tada, kai praėjusių metų pabaigoje pradėjo eiti diplomato pareigas Serbijoje.

Patriarchas Porfirijus nuoširdžiai pasveikino Čekijos ambasadorių, išreikšdamas dėkingumą už vizitą ir tikėdamasis tęstinio dialogo bei bendradarbiavimo tarp Serbijos ortodoksų bažnyčios ir Čekijos.

Ambasadorius Bondi išreiškė padėką už galimybę susitikti ir aptarti galimas sąveikos sritis. 

Estija

Estijos parlamentas priėmė įstatymo projektą, kuriuo siekiama nutraukti ryšius tarp Estijos ortodoksų bažnyčios ir Maskvos patriarchato, nurodydamas susirūpinimą dėl nacionalinio saugumo ir tebesitęsiančios geopolitinės įtampos.

Estijos vyriausybės remiamas įstatymo projektas sulaukė 60 balsų už ir 13 prieš. Įstatymo projektas, oficialiai vadinamas „draudžiančiu naudoti religines organizacijas neapykantai ar smurtui kurstyti“ įstatymu, atspindi didėjantį susirūpinimą dėl užsienio įtakos Estijos religinėms institucijoms.

Kaip teigiama įstatymo projekto aiškinamajame rašte, Estija, ir toliau remdama religijos laisvę, taip pat įpareigota ginti valstybę ir visuomenę nuo grėsmių saugumui. Įstatymas draudžia užsienio asmenims ar subjektams reikšmingai kontroliuoti Estijos religines organizacijas, jei jie yra pasiryžę kelti grėsmę nacionaliniam saugumui, konstitucinei santvarkai ar visuomenės taikai arba palaiko karinę agresiją ar pasisako už karą.

Pagal naująjį įstatymą Estijoje veikiančios religinės organizacijos privalės per du mėnesius nuo įstatymo įsigaliojimo peržiūrėti savo įstatus ir pertvarkyti valdymo organus. Praktiškai tai įpareigoja Estijos ortodoksų bažnyčią nutraukti bet kokius administracinius, finansinius ar dvasinius ryšius su Maskvos patriarchato Rusijos ortodoksų bažnyčia.

„Mes stipriname religijos laisvę ir užtikriname, kad religija nebūtų naudojama kaip įrankis prieš Estijos valstybę ar jos žmones“, – sakė Estijos vidaus reikalų ministras Igoris Taro. „Esant dabartinei saugumo situacijai, Estijoje veikiančios struktūros neturi kito pasirinkimo, kaip nutraukti savo priklausomybę Maskvos patriarchatui ir atsiriboti nuo Kremliaus naratyvų ir įtakos”.

Ministras taip pat pabrėžė, kad įstatyme patikslinami religinių susivienijimų valdymo apibrėžimai ir sprendžiamos finansinės priklausomybės problemos, susijusios su užsienio vyriausybėmis, kurios laikomos priešiškomis Estijai.

Konstantinopolio patriarchato Estijos apaštalinės ortodoksų bažnyčios metropolitas Stefanos pasiūlė Maskvos patriarchato Estijos ortodoksų bažnyčiai galimybę gauti vikariato statusą, jei ji nutrauktų pavaldinius santykius su Maskva. Šiuo atveju vikariatas reikštų savarankišką bažnytinį vienetą, kuriame jo vyresnysis vyskupas pripažįsta Estijos apaštalinės ortodoksų bažnyčios metropolitą ir per jį lieka bendrystėje su pasauline ortodoksų bažnyčia. Vikariatas išlaikytų savo tradicijas, naudotų bažnytinę slavų kalbą ir savarankiškai tvarkytų savo vidinį gyvenimą.

Įstatymo pakeitimas taip pat prisideda prie situacijos, buvusios Estijoje iki Antrojo pasaulinio karo, atkūrimo, kai skirtingų tautybių žmonės darnoje ir broliškoje meilėje priklausė vienai ortodoksų bažnyčiai, kanoniškai priklausančiai Konstantinopolio visuotiniam patriarchatui.

Istoriškai Estija buvo Visuotinio patriarchato teritorijos dalis - išskyrus laikotarpį, kai Rusija užkariavo Estiją ir ją aneksavo.

Estijos ortodoksų bažnyčia ragina visas šalis į šį klausimą žiūrėti ramiai ir su supratimu, kad kartu galėtume sukurti saugesnę ir vieningesnę Estiją . Ortodoksų Bažnyčios tema aktuali maždaug dešimtadaliui Estijos gyventojų, dalis kurių priklauso Estijos ortodoksų bažnyčiai, o dalis – Estijos krikščionių ortodoksų bažnyčiai prie Maskvos patriarchato.

Suomija

Suomijos ortodoksų bažnyčia atidžiai stebi Estijos parlamento veiksmus dėl Estijoje veikiančios ortodoksų bažnyčios, vadovaujamos Maskvos patriarchato. Suomijos ortodoksų bažnyčia pranešime spaudai išreiškia viltį, kad šiuo metu Maskvos patriarchato valdoma bendruomenė gali rasti kelią į taikią integraciją su Estijos autonomine bažnyčia. Toks perėjimas parodytų tikrą dvasinį išsivadavimą. Realybė išlieka ta, kad Rusijos bažnyčios buvimas Estijoje veikia ne per tikrą nepriklausomybę, o per Maskvos nurodymus – santykius, dėl kurių ji tapo pažeidžiama politinio instrumentalizavimo ir karą pateisinančios retorikos.

Helsinkio ir visos Suomijos arkivyskupas Elijas mano: „Kai bažnyčios struktūros yra pajungtos geopolitiniams svetimųjų jėgų siekiams, tai yra šiurkštus laisvės, į kurią Kristus mus pašaukė, pažeidimas. Estijos autonominė bažnyčia yra pasirengusi suteikti tikrą dvasinį prieglobstį, kad laisvė, meilė artimui ir ortodoksų tradicijos išskirtinis pobūdis klestėtų Estijos visuomenėje“, – teigia arkivyskupas.

Suomijos ortodoksų bažnyčia pranešime spaudai išreiškė viltį, kad drąsi Estijos pozicija paskatins kitas Baltijos šalis pripažinti religinių institucijų panaudojimą Rusijos agresyvių karinių kampanijų labui.

"Mūsų maldos yra sutelktos į taiką visoms Baltijos tautoms, o ypač tiems broliams ir seserims ortodoksams, kurie šiomis permainingomis aplinkybėmis ieško dvasinio priklausomumo. Kristaus kvietimas tiesai ir laisvei skamba už dirbtinių ribų ir tautinės tapatybės, raginantis kurti pasaulį, kuriame kiekvieno žmogaus prigimtinis orumas, o ne kaip dieviškojo įvaizdžio įvaizdis ir galia būtų pagerbtas" pabrėžia arkivyskupas.

Albanija

Albanijos tarpreliginės tarybos, kurios narė yra Ortodoksų bažnyčia, direktorių valdyba aplankė Albanijos arkivyskupą Joną ir pasveikino jį išrinkimo proga.

Išrinkimo proga arkivyskupą Joną nuoširdžiai sveikino 2025 m. Tarybos pirmininkas katalikų vyskupas monsinjoras George Meta, taip pat Albanijos musulmonų bendruomenės vadovas Bujar Spahiu, pasaulio bektašių bendruomenės vadovas Edmond Brahimaj, Albanijos evangelikų bendruomenės pirmininkas Ergest Biti, Tarybos generalinis sekretorius ir organizacijos „Religijos už taiką Europoje“ prezidentas Genti Kruja bei Tarybos patarėja teisės ir finansų klausimais Seldiana Jano.

Tarpreliginis sambūvis Albanijoje, kurio vizionierius ir įkvėpėjas buvo velionis arkivyskupas Anastasijus, yra gyvas taikių ir vaisingų religijų santykių liudijimas.

Šis pavyzdiniu laikomas bendradarbiavimo modelis yra pripažintas ir vertinamas ne tik Albanijoje, bet ir tarptautiniu mastu dėl teigiamų rezultatų.

Kreta, Graikija

2025 m. balandžio 8 d., sulaukęs 67 metų, Kidono ir Apokoronos metropolitas Damaskinas užmigo Viešpatyje po ilgos kovos su vėžiu.

Kidono ir Apokoronos metropolitas Damaskinas (Papagiannakis) gimė Chanijoje, Kretoje, 1958 m.

Baigęs mokyklą, jis mokėsi Kretos kongregacinėje mokykloje ir Salonikų universiteto teologijos seminarijoje. 1976 m. tapo vienuoliu, 1981 m. buvo įšventintas diakonu, o kitais metais – kunigu.

2001 m. buvo paskirtas protosinkolu. 2006 m. lapkričio 7 d. Šventasis Kretos provincijos sinodas jį vienbalsiai išrinko Kydono ir Apokoronos metropolitu.

JAV

Amerikos religinių organizacijų koalicija paragino Rusiją grąžinti beveik 20 000 ukrainiečių vaikų, pagrobtų nuo invazijos į Ukrainą pradžios. The Christian Post praneša apie praėjusią savaitę išsiųstą laišką prezidentui Donaldui Trumpui ir valstybės sekretoriui Marco Rubio, kuriame prašoma aktyviai prisidėti prie Ukrainos vaikų grįžimo į tėvynę. 

„Vaikams nuo keturių mėnesių iki septyniolikos metų yra taikomi politinis perauklėjimas, kariniai mokymai ir priverstinė asimiliacija į Rusijos visuomenę“, – rašoma laiške. „Daugelis jų buvo apgyvendinti rusų šeimose, neteisėtai įvaikinti, o jų gimimo liudijimai buvo pakeisti, kad būtų panaikinta ukrainietiška tapatybė. Rusijos vyriausybė neleido ukrainiečių vaikams turėti ryšio su savo šeimomis, naudojo fizinę prievartą ir nesuteikė jiems tinkamo maisto bei priežiūros”.

Iniciatyvai vadovauja evangelikų humanitarinės organizacijos „World Relief“, priklausančios Nacionalinei evangelikų asociacijai, prezidentas Mayall Green. Laiško signatarai yra įvairių teologinių ir politinių pažiūrų, įskaitant krikščionis konservatorius ir progresyvius religinius lyderius.

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai