Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (vasario 16-22 d.)
![]() |
Jeruzalės patriarchai ir bažnyčių vadovai. Foto: orthodoxtimes.com |
Jeruzalė
Jeruzalės patriarchai ir bažnyčių vadovai griežtai pasmerkė nesąžiningą sprendimą dėl priverstinio lėšų rinkimo prieš Jeruzalės Armėnijos patriarchatą. Bendrame laiške jie paragino Izraelio vyriausybę nedelsiant įsikišti ir sustabdyti savivaldybės veiksmus.
Krikščionių lyderiai veiksmus prieš Armėnijos patriarchatą pavadino „teisiškai abejotinais ir morališkai nepriimtinais“, pabrėždami, kad krikščioniškos institucijos Šventojoje Žemėje šimtmečius vaidino lemiamą vaidmenį ginant tikėjimą, tarnaujant bendruomenėms ir išsaugant sakralinį paveldą.
Jie išreiškė ypatingą susirūpinimą dėl savivaldybės bandymo išieškoti mokestines skolas be teisminių procesų ir nepaisydami tokiems ginčams spręsti įsteigto Vyriausybės komiteto. „Šis neapgalvotas žingsnis kelia pavojų Armėnijos patriarchatui ir sukuria pavojingą precedentą, galintį pakenkti krikščioniškoms institucijoms visoje Šventojoje Žemėje“, – sakoma pareiškime.
Bažnyčios vadovai paragino Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu, vidaus reikalų ministrą Moshe Arbel ir ministrą Tzachi Hanegbi nedelsiant įsikišti, sustabdyti visas arešto procedūras ir užtikrinti derybų atnaujinimą minėtame vyriausybės komitete, siekiant draugiško šio klausimo sprendimo teisingumo dvasia.
Pastarasis įtampos tarp krikščionių bendruomenės ir Izraelio valdžios eskalavimas sukėlė baimę dėl tolesnio spaudimo religinėms institucijoms regione. Bažnyčios vadovai ir tarptautinės organizacijos šiuo metu atidžiai stebi situaciją.
Turkija
Turkijoje Imbroso ir Tenedoso metropolitui Kirilui iškelta byla dėl sutanos nešiojimo viešoje vietoje. Ieškovas kaltina jį pažeidus Turkijos įstatymus, draudžiančius viešai dėvėti religinius drabužius.
Skunde teigiama, kad metropolitas Kirilas viešose vietose pasirodė su pilnais bažnytiniais drabužiais, įskaitant sutaną ir kalimavką. Ieškovas taip pat cituoja „abipusiškumą“ Graikijos musulmonų mažumos atžvilgiu, kur, jo teigimu, musulmonų dvasininkams draudžiama nešioti sarikius. Tiesą sakant, Graikija nenustato jokių teisinių apribojimų musulmonų religinių veikėjų aprangai.
Turkijos įstatymai leidžia tik religinių bendruomenių vadovams dėvėti religinius drabužius viešoje vietoje. Tai draudžiama žemesnio rango dvasininkams. Stebėtojai ieškinį metropolitui Kirilui laiko politiškai motyvuotu, pažymėdami, kad tokie teiginiai retai sulaukia palaikymo teisme.
Bulgarija
Bulgarijos patriarchas Danielius ir Bulgarijos švietimo ministras Krasimiras Valčevas aptarė dorybių ir religijų kurso įvedimą mokyklose. Ministras teigė, kad svarstoma galimybė, kaip ir daugumoje Europos šalių, įvesti dorinį ir religijų kursą. Tikimasi, kad studentai galės pasirinkti, ar studijuoti religiją, ar lankyti etikos kursą. Patriarchas Danielius palaikė iniciatyvą ir pasiūlė ekspertų pagalbą bažnyčiai aptariant reformą. Jis pabrėžė dalyko svarbą vaikų ugdymui ir dvasiniam tobulėjimui, kuris, jo nuomone, gali sumažinti agresiją mokyklose. Šalys pažymėjo sėkmingą ortodoksų krikščionybės pasirenkamojo kurso dėstymo ir vadovėlių rengimo patirtį.
Roma-Konstantinopolis
Popiežius Pranciškus Agostino Gemelli katalikiškoje ligoninėje toliau gydomas nuo dvigubos pneumonijos. Kaip teigiama Vatikano spaudos tarnybos pranešime, popiežiaus būklė pastebimai pagerėjo: jam nebereikia nuolatinio deguonies palaikymo ir jis jau gali pakilti iš lovos. Visuotinis patriarchas Baltramiejus išsiuntė laišką popiežiui Pranciškui, linkėdamas jam kuo greičiau pasveikti. Ši žinia buvo perduota kardinolui George'ui Koovakadui per jo vizitą Fanare vasario 18 d. Susitikimas vyko ruošiantis popiežiaus vizitui į Turkiją šį pavasarį, kur popiežius Pranciškus ir patriarchas Baltramiejus dalyvaus Pirmojo Nikėjos visuotinio susirinkimo 1700-ųjų metinių minėjime.
Kenija-Uganda
2025 metų vasario 15 dieną Aleksandrijos ir visos Afrikos patriarchas Teodoras II atvyko į Nairobį, kur jį pasitiko dvasininkijos ir diplomatinio korpuso atstovai.
Tą pačią dieną vietinės vyskupijos katedroje jis vadovavo vakarinėms pamaldoms, kuriose Patriarchalinės seminarijos studentai atliko liturgines giesmes. Savo kalboje patriarchas išreiškė susirūpinimą dėl padėties Aleksandrijos patriarchate, kurį spaudžia Rusijos bažnyčia. Jis taip pat pabrėžė misionieriškos veiklos svarbą ir istorinį Aleksandrijos patriarchato misionierių vaidmenį, kurie reikšmingai prisidėjo prie ortodoksijos plėtros Kenijoje.
Po pamaldų patriarchas susitiko su Kenijos hierarchais. Diskusijų metu buvo paliesti patriarchato darbo Kenijoje klausimai, dvasininkijos problemos ir tolimesni Aleksandrijos bažnyčios planai regione.
Vasario 18 d. Aleksandrijos ir visos Afrikos patriarchas Teodoras II trijų dienų pastoracinio vizito atvyko į Ugandą. Entebės oro uoste jį pasitiko vyriausybės, dvasininkų ir ortodoksų bendruomenės atstovai.
Atvykęs patriarchas nuvyko į Prezidentūrą, kur jį pasitiko Ugandos prezidentas Yoweri Museveni ir viceprezidentė Jessica Alupo. Pokalbio metu prezidentas pabrėžė krikščionių buvimo Afrikoje svarbą ir paragino dvasininkus tęsti misionierišką darbą. Jis taip pat pasmerkė religinį fanatizmą ir terorizmą, pažymėdamas, kad reikia skleisti meilę ir gailestingumą. Susitikimo pabaigoje patriarchas įteikė prezidentui Panagijos ikoną kaip padėkos ženklą už ortodoksų bendruomenės paramą.
Vakare patriarcho garbei buvo surengtas Egipto ambasadoriaus Ugandoje priėmimas, kuriame dalyvavo aukšti šalies pareigūnai ir dvasininkai.
Serbija
2025 m. vasario 18 d. sukanka ketveri metai nuo Serbijos patriarcho Porfirijaus išrinkimo. 2021 m. vasario 18 d. Belgrade vykusiame Šventosios Vyskupų tarybos posėdyje jis buvo išrinktas 46-uoju Serbijos ortodoksų bažnyčios primu. Iškilmingas intronizavimas įvyko 2021 m. vasario 19 d.
Per ketverius savo tarnybos metus patriarchas Porfirijus aktyviai plėtojo Serbijos ortodoksų bažnyčios veiklą, atlikdamas liturgines pamaldas, lankydamas vyskupijas, susitikdamas su pasaulio ir šalies lyderiais, įgyvendindamas labdaros projektus ir kreipdamasis į tikinčiuosius sielovados žiniomis.
Jeruzalė
2025 m. vasario 16 d. Jeruzalės patriarchas Teofilius priėmė Šventojo Atono kalno valdytoją poną Alkibiadį Stefanį. Susitikimo metu buvo aptartas Šventojo Atono kalno, kaip ortodoksų vienuolystės centro, vaidmuo ir jo sąveika su Jeruzalės bažnyčia. Susitikimo pabaigoje Atono gubernatorius gavo palaiminimą aplankyti Šventąjį kapą, kur jį pasitiko vyresnysis zakristijonas, Hierapolio arkivyskupas Izidorius.
Sirija
Antiochijos ir visų Rytų patriarchas Jonas X lankėsi Krikščionių slėnio regione, kur jį pasveikino daugybė vietos gyventojų. Pasisveikinimo procesija prasidėjo slėnio kryžkelėje ir baigėsi Humeiros Šv. Jurgio patriarchaliniame vienuolyne.
Vizito metu patriarchas išklausė tikinčiųjų, išreiškiančių atsidavimą tėvynei ir Bažnyčiai, kreipimąsi. Kreipdamasis į susirinkusiuosius, jis ragino išlaikyti tikėjimą ir atsidavimą dvasinėms tradicijoms. Baigdamas jis išreiškė viltį, kad Sirijoje greitai įsivyraus taika ir stabilumas.
Suomija
2025 m. vasario 10-11 dienomis Pisidijos metropolitas Jobas Suomijos ortodoksų bažnyčios kvietimu lankėsi Helsinkyje kartu su Helsinkio Romos katalikų vyskupija surengtose ortodoksų ir katalikų dvasininkų dienose, kuriose pristatė tarptautinio teologinio dialogo tarp Ortodoksų bažnyčios ir Romos katalikų bažnyčios rezultatus bei perspektyvas. Viešnagės metu metropolitas Jobas susitiko su Suomijos autonominės ortodoksų bažnyčios primu, Helsinkio arkivyskupu Eliju.
Malda už Ukrainą, skirta ortodoksų atminimo pamaldoms, minint Rusijos invazijos metines, sukėlė nesutarimų Suomijos ortodoksų bažnyčioje.
Trečiosios Rusijos puolimo metinės sukanka pirmadienį, vasario 24 d.
Ortodoksų labdaros organizacijos „Philanthropy“ parengtą maldą patvirtino Suomijos ortodoksų bažnyčios vadovas arkivyskupas Elijas. Tačiau, pasak Suomijos naujienų agentūros STT, ją ryžtingai atmetė metropolitas Arsenijus.
Filantropija išplatino maldą el. paštu ortodoksų parapijose visoje Suomijoje. Tekste Viešpaties prašoma apsaugoti „ilgai kenčiančią Ukrainą“.
Bažnyčios vadovas arkivyskupas Elijas pakvietė parapijas paminėti karo metines pamaldomis sekmadienį, vasario 23 d., arba pirmadienį, vasario 24 d.
Tačiau Metropolitas Arsenijus iš Kuopio-Karelijos vyskupijos savo parapijoms išleido atskirą nurodymą, draudžiantį skaityti šią maldą. Savo laiške metropolitas Arsenijus nurodė, kad nors pačios atminimo pamaldos gali būti surengtos, ją lydinti malda „jokiomis aplinkybėmis neturėtų būti skaitoma“.
„Parapijos turi vengti bet kokių veiksmų, galinčių sukelti konfrontaciją tarp ukrainiečių ir rusų. Tokios maldos gali pakurstyti tokius nesutarimus“, – rašė Arsenijus.
Metropolitas Arsenijus maldą pavadino politiškai motyvuota. „Ji laikosi vienos pusės kare. Mūsų parapijose yra ir ukrainiečių, ir rusų. Mano, kaip vyskupijos vyskupo, pareiga yra išlaikyti vienybę ir neskaldyti parapijų stojantis į vieną pusę“, – sakė jis.
Egiptas
Pastarosiomis dienomis Graikijos ir Egipto diplomatiniai santykiai kiek pablogėjo, o tai lėmė situacija susijusi su Sinajaus ortodoksų vienuolynu. Šis seniausias krikščionių vienuolynas, kurį 546 m. įkūrė imperatorius Justinianas, turi unikalų statusą ir istoriškai buvo saugomas, taip pat ir pagal pranašui Mahometui priskirtą dokumentą. Tačiau pastaruoju metu Egipto žiniasklaidoje pasigirdo melagingų teiginių, kad vienuoliai nėra teisėti vienuolyno žemių savininkai.
Graikijos vyriausybė sureagavo operatyviai: religinių reikalų generalinio sekretoriaus J. Kalantzio vadovaujama delegacija Egipte vedė derybas su Pietų Sinajaus gubernatoriumi Khaledu Mubaraku. Tris valandas trukusio susitikimo metu šalys aptarė vienuolyno statusą ir jo vaidmenį įgyvendinant prezidento Abdel Fattah el-Sisi ambicingą projektą plėtoti Šv. Kotrynos regioną kaip turizmo centrą.
Derybų metu buvo konstatuota, kad abi šalys įsipareigojo išsaugoti vienuolyno religinį ir kultūrinį paveldą, taip pat saugoti Šventosios Brolijos vienuolinį gyvenimą. Graikijos vyriausybė laiko Sinajaus vienuolyną svarbiu Egipto helenizmo simboliu. Atėnai ketina stiprinti bendradarbiavimą su Kairu religinio turizmo, senienų apsaugos ir vienuolyno teisinio statuso srityse. Šiuo metu rengiami susitarimo memorandumai šiems susitarimams įtvirtinti.
Atono kalnas
Šeštadienį, 2025 m. vasario 15 d., dienos metu ant Atono kalno buvo užfiksuotas 4,9 balo pagal Richterio skalę žemės drebėjimas, pranešė Graikijos geofizinis tyrimas. Žemės drebėjimo epicentras buvo maždaug už 10 km nuo Karėjos, Atono administracinio centro. Čia yra Zografo ir Hilendaro vienuolynai.
Vienuolyno pastatuose sugriuvo kaminai, įgriuvo vienos celės lubos. Nedidelė žala buvo padaryta ir Hilendaro pastatams.
Bulgarija-Konstantinopolis
Vasario 17 dieną Bulgarijos patriarchas Danielius Sofijoje priėmė Visuotinio patriarchato delegaciją, vadovaujamą metropolito Emmanuelio iš Chalkedono. Vizitas buvo skirtas aptarti abipusius ir visus ortodoksus dominančius klausimus. Susitikime taip pat dalyvavo Bulgarijos hierarchai, tarp jų metropolitai Grigalius iš Veliko Tarnovo, Serafimas iš Nevrokopo ir Kiprianas iš Starozagoros. Patriarchas Danielius išreiškė padėką Visuotiniam patriarchui Baltramiejui už paramą, pabrėždamas istorinį Bulgarijos bažnyčios ryšį su Konstantinopolio patriarchatu.
Jungtinės Amerikos Valstijos
2025 m. vasario 12 d. įvyko Ortodoksų Bažnyčios Amerikoje (OCA) pasirengimo susirinkimui komisijos posėdis, skirtas pasirengimui 21-ajai visos Amerikos tarybai, kuri vyks 2025 m. liepos 14–18 d. Finikse, Arizonoje. Posėdį pradėjo Jo palaimintybė metropolitas Tichonas, pasimeldęs ir padėkojęs komisijos nariams už darbą laukiant svarbaus įvykio.
Vienas iš esminių posėdžio klausimų buvo galutinis Tarybos darbotvarkės patvirtinimas. Pirmoji plenarinė sesija prasidės pirmadienį, liepos 14 d., o paskutinė plenarinė sesija prasidės penktadienį, liepos 18 d.
Komisija išklausė pranešimus organizaciniais klausimais, įskaitant logistiką, registraciją, vietos komitetų darbą ir Amerikos ortodoksų krikščionių draugijų federacijos dalyvavimą. Svarbus įvykis Tarybos veikloje bus naujos Šiaurės Amerikos šventųjų ikonos, taip pat Aliaskos šv. Olgos ikonos, kuri bus pristatyta kartu su jos neseniai paskelbimu šventąja, pristatymas. Pirmą kartą Taryboje skambės bažnytinės giesmės, skirtos naujai paskelbtai šventajai Olgai. Komisijos nariai peržiūrėjo ir patvirtino siūlomą Tarybos darbotvarkę. Dabar dokumentas bus pateiktas tvirtinti Metropolijos tarybai ir Šventajam Sinodui.
Kipras
Trečiadienį, vasario 19 d., Kipro arkivyskupas, lankydamasis saloje, priėmė Atono Vatopedi vienuolyno rektorių archimandritą Efraimą. Susitikimas vyko Kipro arkivyskupijoje šiltoje ir broliškoje atmosferoje. Archimandritas Efraimas atvyko lydimas Vatopedi vienuolyno vienuolių.
Archimandritas Efraimas Kipre yra Kitijos metropolito Nektarijaus ir Konstantijos bei Famagustos metropolito Baziliko kvietimu. Jo vizitas sutampa su Švenčiausiosios Mergelės Marijos juostos atvykimo į salą metinėmis – įvykiu, kuris sukėlė platų dvasinį atgarsį tarp kipriečių.
Kaip pagarbos ir broliškos meilės Kristuje ženklą, archimandritas Efraimas įteikė Kipro arkivyskupui enkolpiją. Atsakydamas arkivyskupas padėkojo už apsilankymą ir pažymėjo dvasinę paramą, kurią Vatopedi vienuolynas teikia Kipro bažnyčiai ir žmonėms.
Archimandrito Efraimo vizitas Kipre tęsis keletą dienų. Jo metu planuojamos pamaldos ir pasirodymai, kurie suburs daugybę tikinčiųjų, norinčių gauti Vatopedi vienuolyno abato palaiminimą ir dvasinius patarimus.
Rumunija
Vasario 16 dieną Rumunijos ortodoksų bažnyčios patriarchalinėje katedroje įvyko vyskupo Nektarijaus, kuris vasario 5 dieną buvo išrinktas Kišiniovo arkivyskupijos vyskupo sufraganu, pašventinimas. Šios pareigos buvo laisvos nuo 2018 m., Baltijos vyskupijos valdančiuoju vyskupu paskyrus sufraganą vyskupą Antoniju.
Ceremonijai vadovavo Rumunijos patriarchas Danielius, kartu tarnavo Besarabijos metropolitas Petras. Liturgijos pabaigoje buvo perskaitytas patriarchalinis paskyrimo aktas, po kurio naujasis vyskupas iš patriarcho rankų gavo drabužius, vyskupo lazdą ir kitus vyskupiško orumo ženklus.
Rusija
Kitą dieną po garsaus ginčo su patriarchu Kirilu Rusijos ortodoksų bažnyčios kunigo Aleksejaus Šliapino svetainė nustojo veikti.
Prisiminkime, kad vasario 11 dieną Maskvos metropolijos dvasininkų susirinkime kunigas Aleksejus Šliapinas įsivėlė į ginčą su patriarchu Kirilu. Kunigas išsakė nuomonę, kad Bažnyčios pareiga yra ne propaguoti patriotinius pasakojimus, o vesti žmones į Dievo karalystę. Reaguodamas į tai, patriarchas Kirilas žeminančiu būdu paklausė ar kunigas yra atvykėlis iš Vakarų Ukrainos ir patarė pagalvoti apie savo klaidas.
„Novaja gazeta Europe“ žiniomis, po incidento kunigo namuose buvo atlikta krata. Taip pat pranešama, kad Aleksejaus Šliapino svetainė nustojo veikti vasario 12 d. Šiuo metu kunigo svetainė nepasiekiama. Svetainės blokavimo priežastys lieka nežinomos.
Estija
2025 metų vasario 19 dieną Estijos parlamento – Riigikogu plenarinėje sesijoje pirmuoju svarstymu buvo svarstomas įstatymo projektas, kuriuo siekiama užkirsti kelią religinių organizacijų neapykantos ir smurto kurstymui.
Iniciatyvą pristatęs Riigikogu teisės komisijos pirmininkas Andre Hanimägi (Socialdemokratų partija) pažymėjo, kad įstatymu nesiekiama varžyti sąžinės laisvės ar uždrausti religines praktikas. Kartu jis pabrėžė būtinybę ginti valstybinę ir socialinę apsaugą, atsižvelgiant į galimą priešiškų valstybių ar grupių religinių organizacijų panaudojimą prieš Estiją.
„Įstatymo projektas nustato reikalavimus religinių asociacijų veiklai, kuria siekiama užkirsti kelią išorinei įtakai ir dezinformacijos sklaidai“, – aiškino Hanimägi. „Kitaip tariant, bet kokie ryšiai su užsienio institucijomis ar dvasiniais lyderiais, keliantys grėsmę Estijos saugumui, remiantys karinius veiksmus ar pažeidžiantys tarptautinę teisę, turi būti nutraukti“.
Reaguodami į įstatymo projektą Estijos Maskvos patriarchato ortodoksų bažnyčios atstovai išsiuntė parlamentui oficialų pareiškimą, kuriame išreiškė nuogąstavimus, kad jei jis bus priimtas, šio patriarchato ortodoksų parapijos gali būti priverstos nutraukti veiklą Estijoje. Piuchticų vienuolyno vienuolės išreiškė panašų susirūpinimą kolektyviniame kreipimesi, prašydamos atmesti įstatymo projektą.
Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas