Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (vasario 9-15 d.)

Suomijos Ortodoksų Bažnyčios Vyskupų susirinkimas. Foto: orthodoxtimes.com

Suomijа

Vasario 12 d. Helsinkyje įvyko Suomijos Ortodoksų Bažnyčios Vyskupų susirinkimas, kuriam pirmą kartą pirmininkavo Helsinkio ir visos Suomijos arkivyskupas Jo Eminencija Elijas.

Suomijos Ortodoksų Bažnyčios primo kvietimu į susirinkimą atvyko Jo Eminencija Kuopio ir Karelijos metropolitas Arsenijus ir Haminos vyskupas Sergijus, Oulu metropolito sosto Locum Tenens.

Arkivyskupo siūlymu, Vyskupų taryba nuo šiol dirbs ne tik posėdžio, kuriame bus priimami sprendimai dėl darbotvarkės, forma, bet ir kaip vienos darbo dienos bendras Suomijos Ortodoksų Bažnyčios vyskupų darbas, kuriame taip pat laisvoje formoje bus aptariami aktualūs klausimai.

Ateityje Suomijos Ortodoksų Bažnyčios vyskupai dažniau kartu tarnaus bendrose pamaldose.

„Sutarėme, kad kiekvienais metais, bent kartą, koncelebruosime kartu kiekvienoje vyskupijoje. Šių metų datos jau sutartos“, – sako arkivyskupas Elijas.

Vyskupų taryboje buvo priimti sprendimai, tarp kurių: dėl prašymo pateikti nuomones dėl daugelio naujų liturginių giesmių, sutrumpintų patepimo apeigų priėmimo ir asmenų, išėjusių iš Suomijos Ortodoksų Bažnyčios, laidojimo klausimas. 



Ortodoksų dvasininkų asociacija, Helsinkio ortodoksų vyskupija ir Helsinkio katalikų vyskupija vasario 10–11 dienomis Helsinkyje surengė bendras Dvasininkų dienas, skirtas 1700-osioms Nikėjos visuotinio susirinkimo 1700-osioms metinėms.

Šis ortodoksų ir katalikų dvasininkų susitikimas yra didžiausias Suomijos istorijoje. Jame dalyvavo apie septyniasdešimt abiejų Bažnyčių dvasininkų.

„Bažnyčios mokymo srityje esame labai arti vienas kito, tačiau praktiškai beveik nesusitinkame. Labai džiugu, kad galime susiburti ir tiek daug pasimokyti vieni iš kitų“, – sako Ortodoksų dvasininkų sąjungos pirmininkas kunigas Jaakko Vainio.

Susitikimas vyko Helsinkio Ėmimo į dangų katedroje vasario 10 d. ir katalikų Šv. Henriko Upsaliečio katedroje vasario 11 d. Tarp pranešėjų buvo metropolitas Jobas (Gecha), prof. kunigas Thomas Pott, kunigas Oskari Juurikkala, taip pat prof. archimandritas Sreafimas (Seppälä).

Konstantinopolis

Pirmininkaujant Visuotiniam patriarchui Baltramiejui, 2025 m. vasario 11–12 dienomis į eilinę sesiją susirinko Visuotinio patriarchato Šventasis Sinodas. 

Sinodas, be kita ko, išreiškė susirūpinimą dėl tebesitęsiančio seisminio aktyvumo Santorinyje ir aplinkinėse salose, taip pat išreiškė susirūpinimą ir paramą vietos Bažnyčiai ir gyventojams. Apie tai atitinkama žinutė buvo išsiųsta Jo Eminencijai Metropolitui Amfilochijui iš Teros.

Per specialias pamaldas Šv. Jurgio bažnyčioje, patriarchas Baltramiejus ir Sinodo nariai pasirašė Sinodo aktą dėl šventojo Kristoforo (Panagiotopoulos), žinomo kaip Papoulakos, kanonizacijos.

Darbo pabaigoje patriarchas Baltramiejus kreipėsi į šešis Šventojo Sinodo narius, baigiančius sinodalinę kadenciją.

Konstantinopolis-Čekija

2025 metų vasario 13 dieną Visuotinis patriarchas Baltramiejus savo rezidencijoje priėmė Čekijos žemių ir Slovakijos bažnyčios primą Prešovo arkivyskupą Rostislavą, lydimą Michalupolio metropolito Jurgio ir Olomouco vyskupo Izaijo. Hierarchai aptarė Čekijos žemių bažnyčios ir Slovakijos bei visuotinio patriarchato sąveikos klausimus. 

Vakare su visuotinio patriarcho Baltramiejaus palaiminimu Čekijos ir Slovakijos hierarchai dalyvavo jų garbei surengtoje oficialioje vakarienėje. 

JAV-Ukraina

Vykstant oficialiam vizitui JAV Kijevo ir visos Ukrainos metropolitas Epifanijus, lydimas savo delegacijos, lankėsi Amerikos arkivyskupijoje Niujorke. Metropolitą lydėjo Belotserkovskio metropolitas Evstratijus. Amerikos arkivyskupas Elpidoforas pasveikino metropolitą Epifanijų ir išreiškė didelį dėkingumą bei džiaugsmą dėl jo buvimo Jungtinėse Valstijose. Jis pabrėžė šio vizito svarbą tiek Ukrainai, tiek ortodoksų vienybei šiais sunkiais laikais. Kalbėdamas apie Rusijos invaziją į Ukrainą, arkivyskupas Elpidoforas pabrėžė būtinybę aiškiai apibrėžti agresorių ir teisingos taikos įtvirtinimo perspektyvas. Jis taip pat pabrėžė, kad Amerikos arkivyskupija glaudžiai bendradarbiaus su naująja JAV administracija, siekdama užtikrinti, kad Ukraina ir jos žmonės gautų reikiamą paramą atkuriant taiką ir teritorinį vientisumą. Be to, arkivyskupas Elpidoforas išreiškė nepajudinamą arkivyskupijos solidarumą su Ukrainos žmonėmis, pripažindamas didžiules kančias ir neteisybę, kurią sukėlė Rusijos agresija. Jis pabrėžė, kad Ukrainoje būtina skubiai atkurti sunaikintas bažnyčias ir religines institucijas. Metropolito Epifanijaus buvimas Vašingtone ir dalyvavimas ukrainiečių ir amerikiečių maldos pusryčiuose suteikė galimybę pristatyti Ukrainos kreipimąsi į JAV vyriausybę. Amerikos arkivyskupas patvirtino, kad Šventoji Amerikos arkivyskupija, kaip pirmoji Didžiosios Kristaus Bažnyčios Naujajame pasaulyje vyskupija, toliau rems Ukrainos žmones ir visapusiškai rems teisingumą bei tiesą jų kovoje siekiant atkurti Ukrainos teritorinį vientisumą.

Egiptas

2025 m. vasario 11 d. popiežius ir Aleksandrijos ir visos Afrikos patriarchas Teodoras II džiaugsmingai priėmė Serbijos Bažnyčios maldininkų grupę, vadovaujamą Serbijos patriarchato Religinio turizmo biuro direktoriaus diakono vienuolio Vasilios Mpursac.

Susitikimo metu patriarchas Teodoras II kalbėjo apie ilgą ir vaisingą Aleksandrijos Bažnyčios istoriją, pabrėždamas jos svarbų misionierišką darbą Afrikos žemyne. Jis taip pat palietė iššūkius, su kuriais susiduria Bažnyčia vykdydama savo misiją.

Baigdamas susitikimą patriarchas išreiškė brolišką meilę ir linkėjimus Serbijos patriarchui Porfirijui, taip pat padėkojo pamaldžiai serbų tautai. Diakonas Vasilios Mpoorsats savo ruožtu padėkojo patriarchui už šiltą priėmimą ir išreiškė dėkingumą už nenuilstamą Aleksandrijos Bažnyčios misionierišką, humanitarinę ir švietėjišką veiklą XXI amžiuje. 

Po oficialiosios susitikimo dalies piligrimai apžiūrėjo patriarcho rezidencijos patalpas. 

Bulgarija

Praėjusią savaitę Šventasis Bulgarijos Ortodoksų Bažnyčios sinodas vienbalsiai išrinko Branitsko vyskupą Pachomijų naujuoju Vidino metropolitu. Naujojo Vidino metropolito rinkimai prasidėjo Dieviškosios Liturgijos šventimu. Pasibaigus liturgijai, Bulgarijos patriarchas Danielius kreipėsi į Šventojo Sinodo hierarchus žodžiais: „Karšta malda šaukimės Šventosios Dvasios pagalbos ir su aiškia bei gera vyskupo sąžine atlikime savo arkipastoracinę pareigą ir išrinkime kanoniškai teisėtą Vidino metropolitą“. Šventasis Bulgarijos Ortodoksų Bažnyčios sinodas surengė naujojo Vidino metropolito rinkimus, hierarchai balsavo Sinodo koplyčioje. Po to, kai buvo suskaičiuoti balsai, patriarchas Danielius oficialiai paskelbė vyskupą Pachomijų iš Branickio kanoniškai išrinktu Vidino metropolitu. 

Rumunija

Rumunijos patriarchas Danielius trečiadienį patriarchalinėje rezidencijoje priėmė Čekijos Respublikos ambasadorių Bukarešte Jo Ekscelenciją Martiną Kosatką.

Svečiui buvo parodytas muziejus patriarchalinėje rezidencijoje ir Rumunijos šventųjų salė.

Baigdamas susitikimą su patriarchu Danieliumi ambasadorius pareiškė: „Man buvo didelė garbė, kad mane priėmė Rumunijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas, šios šalies dvasinis vadovas. Man tai buvo galimybė daug ką aptarti su patriarchu. Pradėjome kalbėti apie rumunų bendruomenę mano šalyje, kuri yra gana didelė, o Jo Palaimintybė rūpinasi šiais žmonėmis, nes jie yra iš Rumunijos Ortodoksų Bažnyčios. Taip pat aptarėme daug kitų klausimų“.

Kongo Demokratinė Respublika

Aleksandrijos patriarchatas paskelbė, kad jo vyskupija Gomoje (Kongo Demokratinė Respublika) atsidūrė labai sunkioje padėtyje, kai sukilėliai užėmė centrinį Gomos miestą, kuriame gyvena daugiau nei 1 mln. gyventojų. Sukilėlių grupuotės tikslas buvo užgrobti ištekliais turtingą Šiaurės Kivu provinciją, kurioje gaminami dideli kiekiai kai kurių rečiausių ir vertingiausių pasaulyje metalų, įskaitant koltaną ir kobaltą (40 % pasaulinės produkcijos), auksą, nikelį ir varį.

Aleksandrijos patriarchato pareiškime sakoma:

„Padėtis Gomos vyskupijoje yra nepaprastai sunki po sukilėlių išpuolio prieš Gomos miestą Kongo Demokratinės Respublikos rytuose. Gomos miestas buvo apleistas, o sukilėlių pajėgos atjungė vandenį ir elektrą. Parduotuvės buvo apiplėštos, labai trūksta maisto, o dabar likęs nedidelis kiekis maisto kainuoja penkis kartus brangiau”. 

Jo Eminencija Gomo vyskupas Timotiejus, kilęs iš Kongo, ir graikų dvasininkas archimandritas Nikiforas (Kompoti) nenori palikti savo kaimenės. Jie ten, uždaryti viešbutyje, kol kas palyginti saugūs, ir meldžiasi už karo pabaigą. Praėjusį sekmadienį jie tarnavo Liturgiją viešbutyje su labai mažai parapijiečių, nes eismas gatvėse pavojingas. Jo palaimintybė popiežius ir Aleksandrijos ir visos Afrikos patriarchas Teodoras nuolat palaiko ryšį su Gomos vyskupu Timotiejumi, taip pat su kitais patriarchato hierarchais Kongo Demokratinėje Respublikoje. „Tepadeda Dievas visiems žmonėms, kurie dabar išgyvena šį žiaurų išbandymą“.

Kongo Demokratinėje Respublikoje krikščionys sudaro 40 % šalies gyventojų, dauguma jų yra katalikai ir protestantai, tačiau čia taip pat yra labai didelė ortodoksų bendruomenė. Ortodoksų bažnyčia šalyje oficialiai įkurta 1972 m.

Aleksandrijos patriarchatas ragina melstis už krikščionis ir visus Gomos miesto gyventojus.

Sakartvelas.

Sakartvelo Ortodoksų Bažnyčios arkikunigas Georgijus Cerodze atviru laišku kreipėsi į Sakartvelo vidaus reikalų ministerijos Ypatingųjų pavedimų skyriaus vedėją Zviadą Kharazišvili. Atviras laiškas paskelbtas vykstant protestams prieš vyriausybę ir vis daugiau suimamų protestuotojų, įskaitant opozicijos lyderius, žurnalistus ir visuomenės veikėjus.

Arkikunigas Georgijus Cerodze ragina ypač žiaurų piliečiams Zviadą Kharazišvilį pakeisti savo veiksmus ir perkelti juos į bent įstatymo ir ypač dieviškojo teisingumo rėmus.

Autorius rašo, kad pagrindinėms jo atviro laiško tezėms pritars ne tik tie, kurie tikisi mirusiųjų prisikėlimo ir būsimo amžino gyvenimo – ne tik krikščionys, bet ir visi žydai bei musulmonai, taip pat daugelis netikinčiųjų.

Į specialiųjų pajėgų vadą dvasininkas kreipiasi žodžiais: „Kiekvienas žmogus Dievui yra nepakeičiamai vertingas. Būti žmogumi yra dovana. Po mūsų pirmųjų tėvų nuopuolio Dievas tapo svetimas žmogui, kaip ir žmogus tapo svetimas žmogui. Praėjo šimtmečiai, kol Jėzus Kristus grąžino mums Dievą kaip Tėvą ir žmogus vėl tapo broliu. Po Kristaus kiekvienas, kuris sako, kad tas ar kitas žmogus gali būti pažemintas, yra Kristaus priešas ir Dievo priešas”.



Sakartvelo patriarchatas kreipėsi į Sakartvelo vidaus reikalų ministeriją dėl galimo vandalizmo fakto Džvari – krikščionybės simbolio, VI–VII a. vienuolyno ir šventovės – teritorijoje.

„Išsiuntėme kreipimąsi į Vidaus reikalų ministeriją, prašydami nustatyti faktų patikimumą ir atitinkamai reaguoti“, – sakoma pranešime.

Anksčiau šią savaitę vartotojas RASHID AHMED tiesiogiai transliavo „TikTok“ ir parodė vyrą, šokantį priešais grafiti ant šventyklos sienos. Matyt, vaizdo įrašo autorius ir jo bendražygiai ten užsirašė savo pavardes.

Iš kraštutinių dešiniųjų judėjimų imta raginti represijas prieš vandalus. Tuo pat metu provyriausybinis televizijos kanalas „Imedi“ įvairiuose socialiniuose tinkluose rodė tariamo vaizdo įrašo autoriaus anketas. Pasakojime teigiama, kad jis buvo „aktyvus protestų dalyvis“ Tbilisyje.

Sakartvelo patriarchatas šį incidentą pavadino „šventvagyste“ ir „įžeidžiančiu užsienio valstybės piliečių poelgiu ne tik prieš bažnyčią, bet ir prieš visą šalį“. Kartu jie pažymėjo, kad socialiniuose tinkluose girdimi raginimai asmeniniam kerštui yra nepriimtini.

Džvari vienuolynas – vienas iš senovės Sakartvelo sostinės Mtskhetos istorinių paminklų, įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jis įsikūręs kalno viršūnėje, Kuros ir Aragvi santakoje, kur, pasak istorinių šaltinių, kryžių pastatė šventoji Nino.

Kasdien Džvaryje apsilanko šimtai turistų, o sezono metu – tūkstančiai. Užrašai ant šventyklos sienų pasirodė ir anksčiau, tačiau patriarchatas į šiuos faktus nereagavo.

Graikija

Ouranoupolio savivaldybė nusprendė visiškai atsisakyti senojo jūros molo rekonstrukcijos projekto ir pradėti visiškai naujo uosto projektavimą ir statybą praktiškai nuo nulio. Visos piligriminės grupės išvyksta iš šio miesto prieplaukų į šventąjį Atono kalną. 

Miesto savivaldybė šiam projektui pradeda naujas inžinerines studijas, derinimus ir ieško naujų finansavimo šaltinių. 

Turkija

Praėjusį pirmadienį, vasario 10 d Konstantinopolio patriarchas Baltramiejus, lydimas Šventojo Sinodo narių, aplankė senovės Nikėją – dabartinį Izniko miestą Turkijoje. Vizitas sutapo su Pirmojo visuotinio susirinkimo 1700 metų jubiliejumi. Atvykus į istorinį miestą, Konstantinopolio patriarchas su palyda apsilankė miesto rotušėje, kur juos šiltai pasveikino miesto meras ponas Kaganas Mehmetas Usta. Susitikimo metu buvo aptarta jubiliejaus ir šventės reikšmė Nikėjos miestui. Vidurdienį Izniko meras pietumis pagerbė Konstantinopolio patriarchą ir jo delegaciją. Po valgio jis palydėjo juos į Bizantijos rūmų griuvėsius, kur buvo sušauktas Pirmas visuotinis susirinkimas.

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai