Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (spalio 13-19 d.)

Kanados arkivyskupijos tarybos. Foto: orthodoxtimes.com
KANADA

Praėjusią savaitę Toronte įvyko Kanados arkivyskupijos tarybos posėdis. Įvairių Kanados Bažnyčios skyrių ir tarnybų vadovai pateikė išsamias rašytines ataskaitas, kurias aptarė Tarybos nariai. Po Tarybos posėdžio įvyko visų Kanados arkivyskupijos dvasininkų susirinkimas. Susitikime buvo aptartos svarbios problemos, įskaitant įvairias galimybes ir iššūkius, su kuriais susiduria Bažnyčia Kanadoje. Susirinkime balsavimu buvo priimti keli būtini Bažnyčios gyvenimą reglamentuojantys sprendimai. Po susirinkimo buvo švenčiama vakarinė Dieviškoji liturgija Dievo Motinos Užmigimo šventėje. Po Dieviškosios Liturgijos buvo surengta broliška vakarienė visiems dvasininkams ir parapijiečiams.

BELGIJA

Antradienį, 2024 m. spalio 15 d., Briuselio ortodoksų centre Ambiorix įvyko Ortodoksų Bažnyčių atstovų Europos Sąjungoje komiteto narių susirinkimas.

Susitikimui pirmininkavo Visuotinio patriarchato Belgijos metropolitas Atenagoras, taip pat dalyvavo Rumunijos, Bulgarijos ir Graikijos Bažnyčių patriarchatų atstovai.

Susitikimo metu buvo aptarta daug klausimų, pirmiausia Komiteto bendradarbiavimas su Europos Bažnyčių Taryba, Romos katalikų vyskupų taryba ir Vokietijos evangelikų Bažnyčia.

Ypatingas dėmesys buvo skirtas pasiruošimui kitų metų lapkritį Komiteto atstovų vizitui Visuotinio patriarcho Baltramiejaus rezidencijoje.

Po susirinkimo įvyko susitikimas su naujuoju Europos bažnyčių konferencijos generaliniu sekretoriumi kun. Frank-Dieter Fischbach, su kuriuo Komiteto nariai aptarė tolesnio bendradarbiavimo perspektyvas.

JAV

Praėjusią savaitę Bostone baigėsi Tarptautinės anglikonų ir ortodoksų teologinio dialogo komisijos darbas. Susitikimą organizavo Šventojo Kryžiaus teologinė ortodoksų kolegija.

Specialiuose renginiuose ir priėmimuose komisijos narius maloniai priėmė Bostono metropolitas Metodijus (visuotinis patriarchatas), vyskupas Alanas Geitsas (Masačusetso episkopalinė bažnyčia), Vusterio ir Naujosios Anglijos vyskupas Johnas (Antiochijos ortodoksų arkivyskupija) ir dr. Dimitrios Kato, Graikijos Šventojo Kryžiaus kolegijos prezidentas).

Su komisijos nariais susitiko ir Armėnijos apaštališkosios Bažnyčios Kilikijos Šventojo Sosto Katalikos Aramas.

2023 m. sukanka 50 metų nuo anglikonų ir ortodoksų teologinio dialogo pradžios, o ši sukaktis buvo paminėta plenarinėje sesijoje Bostone specialiu renginiu Graikijos Šventojo Kryžiaus koledžo Maliočio kultūros centre. Komiteto nariai pateikė Dialogo istorijos ir raidos apžvalgą, daugiausia dėmesio skirdami kiekvienai iš septynių bendrų deklaracijų, paskelbtų nuo 1973 m.

Remdamasi ankstesniais bendrais pareiškimais, ypač 2015 m. pareiškimu dėl krikščioniškosios antropologijos, Komisija priėmė naują bendrą pareiškimą „Organų donorystė: vilties dovana“.

Komisija taip pat sutiko parengti specialų Dialogo 50-mečiui skirtą leidinį, kuriame būtų išdėstyta jo istorija ir pasiekimai.

Komiteto darbas buvo palaikomas kasdienėmis maldomis ir pamaldomis.

KIPRAS

Popiežius Aleksandrijos ir visos Afrikos patriarchas Teodoras II lankosi Kipro saloje. Pirmadienį, spalio 14 d., patriarchas lankėsi Leventio fondo biure. Susitikime su organizacijos direktoriumi buvo aptartas grandiozinio Aleksandrijos patriarchalinės bibliotekos rankraščių ir senovinių knygų išsaugojimo projekto užbaigimas. Patriarchas pabrėžė, kad šis darbas labai reikalingas siekiant išsaugoti dvasinį lobį, kurį jo pirmtakai Aleksandrijos patriarchai išsaugojo milžiniškų pastangų ir pasiaukojimo kaina.

Po to Aleksandrijos Bažnyčios primas lankėsi Šventojoje Kipro arkivyskupijoje, kur susitiko su Jo Palaimintybe Kipro arkivyskupu Jurgiu. Primai išsamiai aptarė misionieriškos veiklos Afrikos žemyne ​​klausimus. Jie taip pat išreiškė didelį susirūpinimą dėl padėties Artimuosiuose Rytuose.

Aleksandrijos patriarchas padėkojo arkivyskupui Jurgiui ir jo asmenyje visai Kipro bažnyčiai už nuolatinę paramą.

Tą pačią dieną patriarchas susitiko su Kipro švietimo ministru daktaru Michailidu. Jie aptarė su graikų švietimu Afrikos šalyse susijusius klausimus.

SIRIJA

Spalio 16 d. buvo surengtas islamo ir krikščionių dvasinis viršūnių susitikimas, kuriame susirinko įvairių tikėjimų religiniai lyderiai ir aukštieji asmenys, siekiant spręsti aktualias Libano problemas.

Antiochijos ir visų Rytų patriarchas Jonas X pasakė kalbą, daugiausia dėmesio skirdamas siaubingoms humanitarinėms problemoms, kurias sukėlė karas. Patriarchas Jonas X paragino įvairių Libano religijų vienybę, pabrėždamas, kad dabartinė krizė reikalauja vienybės, pagrįstos užuojauta ir solidarumu. Jis stipriai kreipėsi į tarptautinę bendruomenę, kad ji nedelsiant imtųsi veiksmų siekiant sustabdyti besitęsiantį smurtą.

AUSTRALIJA

Praėjusią savaitę tęsėsi Visuotinio patriarcho Baltramiejaus vizitas Australijoje. Pirmadienį, spalio 14 d., patriarchas Baltramiejus turėjo susitikimą Melburne su Viktorijos ministre pirmininke ponia Jacinta Allan. Ministrė Pirmininkė, lydima savo bendražygių, šiltai pasveikino patriarchą, išreikšdama džiaugsmą dėl apsilankymo valstybės sostinėje.

Antradienį, spalio 15 d., visuotinis patriarchas Baltramiejus lankėsi Šv. Jono graikų ortodoksų dienos koledže, esančiame Melburno priemiestyje Prestone. Apžiūrėjęs mokyklos patalpas jis aplankė ką tik atnaujintą Sporto ir meno centrą, kuriame buvo eksponuojami mokinių darbai aplinkosaugos ir migracijos klausimais.

Mokyklos Bizantijos choras garbaus svečio akivaizdoje atliko rinktines bažnytines giesmes, o mokyklos teatras surengė spektaklį, kuriame mokiniai vaizdavo į penktąjį žemyną emigravusius senelius.

Visuotinis patriarchas šiltame kreipimesi į mokyklos mokinius, mokytojus ir darbuotojus išreiškė pasididžiavimą ugdymo įstaigoje atliekamu darbu ir pastarųjų metų sėkme.

Tą pačią dieną, lydimas Australijos arkivyskupo Makarijaus, patriarchas aplankė Choros vyskupijos būstinę, esančią Aksion Esti vienuolyne Northcote mieste, Melburne. Šimtai visų amžiaus grupių tikinčiųjų susirinko priimti palaiminimo ir paliudyti savo gilią meilę ir pagarbą patriarchui.

Rytų Asirijos bažnyčios katalikos-patriarchass Mar Av, kuris taip pat yra ganytojiško vizito Australijoje, atvyko į vienuolyną susitikti su patriarchu.

Tos pačios dienos vakare oficialioje Viktorijos valstijos gubernatoriaus rezidencijoje įvyko iškilmingas patriarcho priėmimas. Renginyje dalyvavo religiniai lyderiai, politikai, mokslininkai ir kitos iškilios asmenybės iš Melburno, daugelis kurių yra graikų kilmės.

Spalio 17 d., ketvirtadienį, patriarchas lankėsi šventųjų Konstantino ir Elenos parapijoje Pietų Jaroje, Melburne, kur jį džiugiai sutiko šios bendruomenės parapijiečiai. Patriarchas lankėsi parapijos salėje susitiko su labdaros programos „Penki kepaliukai“ savanoriais. Patriarchas gyrė iniciatyvą ir jos įtraukumą teikiant reikiamą pagalbą visiems, nepaisant kilmės ar religijos.

Penktadienį, spalio 18 d., patriarchas lankėsi naujai įkurtoje Brisbeno vyskupijoje, kur susitiko su ją valdančiu vyskupu Baltramiejumi, dvasininkų ir bendruomenės atstovais.

SERBIJA

Pirmadienį, spalio 14 d., Djunis vienuolyne netoli Serbijos Nišo, Serbijos patriarchas Porfirijus kartu su Ohrido arkivyskupu Stefanu šventė Dieviškąją Liturgiją.

Ochrido arkivyskupas Stefanas, Makedonijos Bažnyčios primas, padėkojo už kvietimą dalyvauti didžiojoje vienuolyno šventėje ir įteikė vietos metropolitui Arsenijui Mergelės Marijos ikoną.

Iki 2022 m. Makedonijos ortodoksų Bažnyčia nebuvo pripažinta Serbijos patriarchato. Tačiau 2022 m. gegužės 24 d. Serbijos ortodoksų Bažnyčia pripažino Makedonijos Bažnyčios autokefalinį statusą ir atvėrė galimybę kartu tarnauti Liturgiją.

RUMUNIJA

Praėjusią savaitę Tiatyros ir Didžiosios Britanijos arkivyskupas Nikita Moldovos ir Bukovinos metropolito Teofano kvietimu išvyko į Jasį (Rumunija). Piligriminė kelionė vyko miesto globėjos šv. Paraskevės, kurios relikvijos saugomos didmiesčio bažnyčioje, šventės proga.

Arkivyskupas Nikita šv. Paraskevės šventės išvakarėse šventė sekmadienio Dieviškąją Liturgiją Barboy vienuolyne, kurio abatas archimandritas daktaras Nathanael Neaksu daugelį metų palaikė glaudžius ryšius su Jungtine Karalyste, ypač su Šv. Jono Krikštytojo vienuolynu Esekse.

Kitą dieną, spalio 14 d., Šventosios Didžiosios Kankinės Paraskevės atminimo dieną, metropolitas Nikita dalyvavo iškilmingoje katedros liturgijoje Jasyje. Šiemet į Jasį į Šv. Paraskevės šventę atvyko daugiau nei 200 tūkstančių piligrimų iš Rumunijos ir kitų šalių.

SUOMIJA

Suomijos ortodoksų Bažnyčios finansų skyriaus vadovė ponia Hna Myntinen spalio 16 d. kalbėjo Suomijos parlamento administracinėje komisijoje.

Posėdžio tema – planuojama 14 procentų sumažinti valstybės finansinę paramą Suomijos evangelikų liuteronų Bažnyčiai ir Suomijos ortodoksų Bažnyčiai.

Planuojamas mažinimas susijęs su dviem veiksniais: ekonominiu poreikiu koreguoti valstybės viešąsias išlaidas, taip pat dėl ​​mokesčių pokyčių 2025 m. Finansų ministerija planuoja padidinti bažnyčios mokestį ortodoksų bendruomenių nariams, o tai turėtų padidinti ortodoksų parapijų mokesčių įplaukas. Ekspertai skaičiuoja, kad ortodoksų parapijų pajamos iš mokesčių padidės maždaug 200 000 eurų.

Tačiau Bažnyčios valdžia prieštarauja siūlomam Suomijos Bažnyčios vyriausybės subsidijų bazinio lygio persvarstymui. Realiai siūlomi apkarpymai gerokai sumažintų Bažnyčios finansines galimybes. Finansavimo sumažėjimo neatsveria numatomas mokestinių pajamų padidėjimas net ir prognozuojamu lygiu. Reali ekonomikos raida retai visiškai atitinka prognozes.

Suomijos ortodoksų Bažnyčia pažymi, kad jos parapijos turi tokias pačias įstatymines ir administracines pareigas kaip, pavyzdžiui, didesnė evangelikų liuteronų bažnyčia, tačiau dėl žymiai mažesnio Ortodoksų Bažnyčios dydžio parapijos ir pati Bažnyčia atsiduria diskriminacinėje ekonominėje padėtyje. Suomijos ortodoksų parapijų mokesčių tarifai jau gerokai didesni nei evangelikų liuteronų parapijų. 2024 metais ortodoksų parapijose mokesčių tarifas vidutiniškai siekė 1,95 procento pajamų, o evangelikų liuteronų parapijose – 1,37 procento. Taigi ortodoksų parapijos jau dabar patiria spaudimą mažinti bažnytinius mokesčius. Dar didesnis Bažnyčios mokesčių tarifų padidinimas gali lemti parapijiečių nutekėjimą. Be to, siūlomas pakeitimas yra susijęs su mažuma ir todėl netarnauja piliečių lygybei.

Jei dėl siūlomo pajamų mažinimo pablogėtų Suomijos ortodoksų Bažnyčios veiklos sąlygos, tai gali sudaryti prielaidas Rusijos ortodoksų Bažnyčios įtakai Suomijoje augti, taip pat paskatinti kai kuriuos ortodoksų krikščionis tapti Rusijos ortodoksų Bažnyčios parapijiečiais.

Suomijos ortodoksų Bažnyčia pabrėžia bažnyčios nepriklausomybės išsaugojimo ir jos gebėjimo būti nepriklausoma nacionaline Bažnyčia svarbą. Šiuo klausimu svarbiausia yra valstybės pagalba.

KORĖJA

Praėjusią savaitę Korėjoje Gapjongo Šventosios Atsimainymo vienuolyne vyko Korėjos šventųjų sinaksės iškilmės. Šventė minint 24 šventuosius pirmą kartą buvo surengta 1999 m., gavus Visuotinio patriarchato pritarimą.

SERBIJA

Karlovaco seminarija savo 230 metų jubiliejų paminėjo patriarchaline Dieviškąja Liturgija ir atkurtos mokyklos koplyčios pašventinimu Šv. Arsenijaus Srematsu garbei.

Patriarcho apsilankymas šioje istorinėje Serbijos mokymo įstaigoje pabrėžė seminarijos indėlio į Serbijos ortodoksų ugdymą ir tikinčiųjų dvasinį gyvenimą svarbą.

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai