Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (rugsėjo 29-spalio 5 d.)

Foto: orthodoxtimes.com

JERUZALĖ

Spalio 3 d., ketvirtadienį, įvyko Šventasis Jeruzalės patriarchato sinodas, kuriam pirmininkavo Šventojo Jeruzalės miesto patriarchas Teofilis, dalyvaujant Šventojo Sinodo nariams. Patriarchas Teofilis su Šventojo Sinodo nariais aptarė daugybę klausimų, susijusių su patriarchato administraciniais, Bažnyčios ir sielovados reikalais.

Patriarchas Teofilis ir Šventojo Sinodo tėvai taip pat aptarė skaudžius įvykius, patiriamus Šventojoje Žemėje ir regione.

Šventasis Sinodas nusprendė paskirti archimandritą Jeronimą patriarchaliniu egzarchu Atėnuose.

Sinodo pabaigoje patriarchas Teofilis ir vyskupai meldėsi už taiką pasaulyje bei už taiką Šventojoje Žemėje.

BULGARIJA

Praėjusią savaitę Šventojo Esfigmenų vienuolyno rektorius archimandritas Baltramiejus, lydimas vienuolių atonitų, išvyko į Bulgariją. Ta proga jis dalyvavo vigilijoje ir Dieviškojoje Liturgijoje pagal Atono apeigas šv. Siluano Atoniečio Šventųjų beturčių vienuolyne Pernike, Bulgarijoje. Su Bulgarijos patriarcho Danieliaus palaiminimu ir kanoniniu leidimu archimandritą Baltramiejų pakvietė Šventųjų beturčių vienuolyno rektorius archimandritas Nikanoras. Šventinėje vigilijoje ir Dieviškojoje Liturgijoje dalyvavo kunigai iš Bulgarijos, Graikijos, Serbijos ir Rusijos, kurdami gilaus atsidavimo atmosferą, kuria dalijasi tiek dvasininkai, tiek pasauliečiai iš visų Balkanų. Šis susitikimas kontrastavo su skaldomąja įtaka, kurią sustiprino išorės politinės jėgos, ypač Kremliaus pastangos regione. Savo pamoksle abatas Baltramiejus pabrėžė „panbalkanų vienybės“ dvasią, pabrėždamas, kad tikėjimas Dievu pranoksta politikų sukurtą susiskaldymą, pagrįstą etniniais skirtumais. Jis pabrėžė, kad tikėjimas vienija, o ne skiria, o tai reiškia galingą solidarumo žinią. Ypatingas dėmesys vizito metu buvo skirtas daugelio Bulgarijoje – tiek dvasininkų, tiek pasauliečių – išreikštam susirūpinimui dėl tebesitęsiančios Esfigmeno vienuolyno okupacijos, taip pat rusų nacionalizmo iškilimo Atone. Rimtų diskusijų objektu tapo ir Rusijos valdžios kišimasis į Bažnyčios gyvenimą.

SINGAPŪRAS

Per trumpą sustojimą Singapūre visuotinį patriarchą Baltramiejų šiltai priėmė Singapūro metropolitas Konstantinas. Patriarcho atvykimas į Sentosos salą buvo pažymėtas tradiciniu sveikinimu iš vietos ortodoksų bendruomenės, kuri pagal Pietų Azijos papročius įteikė gėlių ir giedojo giesmes. Nepaisant ankstyvos atvykimo valandos, patriarchas dėkojo tikintiesiems, kurie nemiegojo, kad sutiko jį taip nuoširdžiai. Palaiminęs bendruomenę, patriarchas susitiko su Turkijos ir Graikijos ambasadoriais. Po trumpo poilsio visuotinis patriarchas išvyko į Sidnėjų.

KORĖJA

Rugsėjo 27 d. 20-ųjų metinių nuo to, kai visuotinis patriarchatas kartu su Korėjos katalikų vyskupų konferencija ir Nacionaline Korėjos bažnyčių taryba įkūrė Korėjos ortodoksų metropoliją ir Japonijos egzarchatą, Myeongdong katedros salėje buvo surengtas simpoziumas tema: „Dirbtinis intelektas (DI) krikščioniškuoju požiūriu: tarnas ar šeimininkas?“ Simpoziumas prasidėjo patriarchalinės žinios skaitymu, kurioje visuotinis patriarchas Baltramiejus aiškiai išdėstė tvirtus pagrindus, kuriais remiantis turėtų būti vedama diskusija šiuo labai rimtu pasaulio bendruomenei rūpimu klausimu.

Visuotinis patriarchas Baltramiejus atvyko į Sidnėjų. Foto: orthodoxtimes.com

AUSTRALIJA

Ketvirtadienį, spalio 3 d., atsiliepdamas į Australijos arkivyskupo Makarijaus ir Australijos ministro pirmininko pono Anthony Albanese kvietimą, visuotinis patriarchas Baltramiejus išvyko oficialaus vizito į Australiją. Vizitas sutampa su Australijos ortodoksų arkivyskupijos įkūrimo šimtmečio minėjimu.

Oficialus priėmimas Sidnėjuje įvyks šeštadienį, spalio 5 d., 10.30 val., kur patriarchą pasitiks Margaret Beasley, Naujojo Pietų Velso gubernatorė; Ministras Pirmininkas Anthony Albanese; arkivyskupas Makarijus; Šventasis Australijos ortodoksų Bažnyčios sinodas; arkivyskupijos dvasininkai ir tikintieji. Po priėmimo patriarchas pašventins atrestauruotą Apreiškimo šcč. Dievo Gimdytojai katedrą.

Šeštadienio popietę patriarchas Baltramiejus susitiks su ministru pirmininku vyriausybės rezidencijoje Sidnėjuje. Vėliau tą pačią dieną jis dalyvaus ceremonijoje Sidnėjaus universiteto Centrinėje salėje, kur jam bus suteiktas Šv. Andriejaus teologijos mokyklos garbės daktaro vardas, ir dalyvaus Australijos arkivyskupijos krikščioniškojo jaunimo asociacijos organizuotame renginyje.

Sekmadienį, spalio 6 d., patriarchas vadovaus Dieviškajai Liturgijai Tarptautiniame konferencijų centre. Pamaldų pabaigoje jis pristatys naująją Šventosios arkivyskupijos chartiją. Sekmadienio popietę patriarchas vadovaus pirmajam šventiniam Australijos bažnyčios Šventojo Sinodo susirinkimui.

Viešnagės Sidnėjuje metu patriarchas Baltramiejus aplankys parapijas ir institucijas, susitiks su vienuolynų brolijomis ir atliks gedulinę maldą prie velionių Australijos arkivyskupų Teofilakto ir Stiliano kapų. Jam taip pat bus suteiktas Notre Dame universiteto garbės daktaro vardas Sidnėjaus katalikų arkivyskupijos rengiamame renginyje. Jis taip pat susitiks su Australijos krikščioniškų Bažnyčių vadovais, aplankys generalgubernatorių Samą Mostyną ir susitiks su Turkijos ambasadoriumi bei Graikijos generaliniu konsulu Sidnėjuje.

Šeštadienį, spalio 12 d., patriarchas Baltramiejus ministro pirmininko lėktuvu keliaus į Melburną. Sekmadienį tarnaus Dieviškąją Liturgiją, po kurios jo garbei bus surengtas graikų bendruomenės paradas, kuriame dalyvaus ir ministras pirmininkas. Būdamas Melburne jis aplankys Melburno ir Choros vyskupijų biurus, vietos parapijas, įstaigas ir mokyklas. Jis taip pat susitiks su Viktorijos gubernatore Jacinta Allan, apsilankys Graikijos konsulate ir Melburno Graikijos muziejuje. Čia patriarchas susitiks su šiame mieste gyvenančio savo brolio Nikolajaus Archontonio šeima.

SERBIJA

Serbijos patriarchas Porfirijus išsiuntė sveikinimą vyriausiajam Serbijos žydų bendruomenės rabinui Isaacui Asieliui ir visiems Serbijos žydų bendruomenės nariams. Savo pranešime patriarchas pažymėjo: „Tikimės, kad stačiatikiai ir žydai visada kartu atsakys į mūsų laikų iššūkius, suvienys jėgas tarpreliginio dialogo rėmuose ir tęs vaisingą bendradarbiavimą, atsižvelgiant į esamą situaciją pasaulyje, vienybė visoje Dievo kūrinijoje yra sulaužyta, ypač tarp žmonių „Mes meldžiamės, kad vyrautų taika ir dialogas, nes tik dirbdami kartu galime padėti išgydyti esamas žaizdas ir užkirsti kelią naujoms“. Jis baigė: „Nuoširdžiai linkime taikių, sėkmingų ir palaimintų Naujųjų metų visiems Serbijos, Serbų Respublikos žydų bendruomenės nariams ir visiems žydams visame pasaulyje“.

EGIPTAS

Pirmadienį, rugsėjo 30 d., Aleksandrijos patriarchas Teodoras lankėsi Kairo graikų mokyklose, lydimas Kairo patriarchalinio vikaro, Memfio metropolito Nikodemo. Pirmoji stotelė buvo Švenčiausiosios Mergelės Marijos įvesdinimo į šventyklą bažnyčia, kur patriarchas uždegė žvakę ir meldėsi. Po to jis aplankė Ampetijos mokyklą. Mokiniai ir mokytojai šiltai sutiko patriarchą. Gimnazijos ir licėjaus mokiniai šoko tradicinį šokį. Patriarchas Teodoras su meile kalbėjo apie Afrikos vaikus, pripažindamas, su kokiais sunkumais jie susiduria. Jis pabrėžė maldos ir nuolatinės pagalbos būtinybę, pažymėdamas, kad nepaisant sunkių aplinkybių, vaikų šypsenos išlieka ryškios. Renginys baigėsi tradicinėmis vaišėmis pyragėliais. Apsilankymas baigėsi naujai restauruotos mokyklos bažnyčios apžiūra. Patriarchas labai vertino graikų bendruomenės pastangas išsaugoti kultūros paveldą. Patriarcho vizitas tapo reikšmingu įvykiu Kairo graikų bendruomenei, subūrusiu studentus, mokytojus ir Bažnyčios atstovus.

JAV

Praėjusį sekmadienį, rugsėjo 30 d., Jungtinių Amerikos Valstijų kanoninių ortodoksų vyskupų asamblėja susirinko Atlantoje, Džordžijos valstijoje, į savo 13-ąjį metinį susirinkimą. Po Dieviškosios Liturgijos Graikijos ortodoksų Apreiškimo švč. Dievo Gimdytojai katedroje hierarchai išklausė įvairių Vyskupų asamblėjos agentūrų atstovų pranešimus. Savo pranešimus pristatė Kalėjimų lankymo, labdaros, ortodoksų švietimo ir kt. skyriai.

Hierarchai susitiko aptarti JAV stačiatikybei itin svarbių klausimų. Be kita ko, buvo aptarti projektai, komitetų pasiūlymai, 2025 metų Asamblėjos biudžetas. Kaip Vyskupų Asamblėjos prezidentas, visuotinio patriarchato Amerikos arkivyskupas Elpidophoros, , kreipėsi į hierarchiją su sveikinimo kalba. Arkivyskupas Elpidophoros paragino savo kolegas hierarchus būti „vienybės, solidarumo ir brolybės“ pavyzdžiu, išreikšdamas dėkingumą už „sinergijos ir geros valios dvasią“. Arkivyskupas Elpidophoros taip pat paragino melstis „už brolžudiško karo pabaigą“ tarp Rusijos ir Ukrainos.

Arkivyskupas paragino Asamblėją remti Antiochijos ir Jeruzalės patriarchatus, kurių kaimenės kenčia nuo karo.

GRAIKIJA

Miškų gaisrai padarė didelę žalą Graikijos Korintijos regionui, įskaitant visišką istorinės Panagia Kataphigia bažnyčios sunaikinimą. Remiantis vietinės televizijos pranešimais, bažnyčią, esančią Zaholio regione, visiškai apėmė greitai plintančios liepsnos. Beveik 240 metų istorija virto pelenais.

RUMUNIJA

Rumunijos patriarchas Danielius perdavė nuoširdžią žinią Visų armėnų patriarchui ir katalikosui Karekinui II istorinės patriarchalinės katedros Ečmiadzine pakartotinio pašventinimo proga. Katedra, kuri yra svarbus religinis ir kultūrinis Armėnijos apaštališkos Bažnyčios simbolis, neseniai buvo smarkiai restauruotas, o tai buvo svarbus įvykis. Savo pranešime patriarchas Danielius išreiškė Ečmiadzino reikšmės pripažinimą Armėnijos Bažnyčios gyvenime. Patriarchas Danielius taip pat paminėjo ilgalaikius ir teigiamus Rumunijos Ortodoksų Bažnyčios ir Armėnijos apaštališkos Bažnyčios santykius. Pranešimas baigtas maldomis už taiką, dvasinį džiaugsmą ir Dievo palaiminimą patriarchui Karekinui II ir Armėnijos žmonėms.
 
TURKIJA

Naujausi pranešimai Turkijos spaudoje atspindi Turkijos visuomenės reakciją į visuotinio patriarcho Baltramiejaus pareiškimus, išsakytus per vizitą Salonikuose, kur jis išreiškė optimizmą dėl būsimo Halki teologinės mokyklos atidarymo. Jo komentarai sukėlė naujo dėmesio bangą, ypač dėl būsimų derybų Ankaroje. Remiantis šiais pranešimais, kitą savaitę Ankaroje lankysis gausi visuotinio patriarchato delegacija, kad aptartų mokyklos atidarymo klausimą su Turkijos valdžia. 1971 m. mokykla buvo priversta nutraukti savo veiklą dėl Turkijos vyriausybės nuostatų. Yra pagrindo tikėtis, kad Turkijos švietimo ministerija, vadovaudamasi prezidento Recepo Tayyipo Erdogano direktyva, pagaliau gali leisti vėl atidaryti mokyklą.

Patriarchas Baltramiejus išreiškė pasitikėjimą, sakydamas: „Esame prie savo mokyklos atnaujinimo slenksčio“.

Turkijos spauda atkreipė dėmesį į tarptautinį spaudimą tiek iš JAV, tiek iš Europos Sąjungos, kurios nuolat pasisakė už mokyklų atnaujinimą. Turkijos švietimo ministras Yusufas Tekinas neseniai CNN sakė, kad „mokyklų atidarymas yra politinis sprendimas“. Tekinas paaiškino, kad techniniai parengiamieji darbai buvo baigti ir netrukus turėtų įvykti galutinis susitikimas, kuriame bus nurodyti kiti žingsniai siekiant atnaujinti objektą. Fanaro šaltiniai teigia, kad jei bus gautas leidimas, Halki teologinės mokyklos galėtų pradėti priimti studentus per dvejus metus. Šis tvarkaraštis priklauso nuo vykstančių restauravimo darbų užbaigimo ir įvairių administracinių bei techninių klausimų, tokių kaip fakulteto paskyrimų ir priėmimo procesų, sprendimo.

GRAIKIJA

Trečiadienį, spalio 2 d., Šventasis Graikijos Bažnyčios Sinodas susirinko į eilinį posėdį, vadovaujant Jo Palaimintybei Atėnų ir visos Graikijos arkivyskupui Jeronimui, Šventojo Hierarchijos sinodo konferencijų salėje.

Prieš sesiją buvo švenčiama Dieviškoji Liturgija. Atėnų ir visos Graikijos arkivyskupas Jeronimas, kaip Šventojo Sinodo pirmininkas, kreipėsi į hierarchijos narius ir trumpai papasakojo apie pagrindines Sinodo darbo kryptis būsimoje sesijoje. Susitikime buvo aptarti Bažnyčios turto valdymo ir administravimo klausimai, Bažnyčios ir visuomenės santykių klausimai. Hierarchai aptarė vadinamojo „skysto tapatumo“ problemą, kuri diegiama per žiniasklaidą. Bažnyčia, kaip tradicinė institucija ir amžinųjų vertybių dirigentė, dažnai tampa neigiamos kritikos ar net kryptingos diskreditacijos objektu. Sinodas taip pat aptarė susituokusių porų skyrybų problemą ir parengė kovos su šiuo reiškiniu programą, kuri apima:

Dvasininkų mokymas konsultantais, padedančiais įveikti šeimos konfliktus.

Informacinių kampanijų vykdymas, skirtas remti tradicinę graikų šeimą kaip šiuolaikinės šeimos modelį.

Mokyklos, skirtos paruošti jaunus žmones santuokai, sukūrimas.

Centrinio nėštumo rėmimo fondo sukūrimas.

Tėvų mokyklų stiprinimas ir plėtra.

Šeimos stovyklų organizavimas.

Šventųjų Metropolijų moterų reikalų komitetų institucijos aktyvinimas ir stiprinimas.

Šeimos paramos biuro sukūrimas.

Kovos su smurtu artimoje aplinkoje biuro sukūrimas.

Šeimos psichikos sveikatos centro sukūrimas.

SUOMIJA

Praėjusią savaitę Helsinkyje arkivyskupo rezidencijoje įvyko Suomijos ortodoksų Bažnyčios tarybos posėdis. Tarybos posėdyje, kuriam pirmininkavo Jo Eminencija arkivyskupas Leonas, dalyvavo visi Suomijos vyskupai ir keli kunigai bei pasauliečiai.

Posėdyje buvo svarstomi šie klausimai:

— Suomijos ortodoksų Bažnyčios nuomonė dėl Suomijos vyriausybės siūlomų Ortodoksų Bažnyčios įstatymo pakeitimų, kurie gali panaikinti atlyginimų mokėjimus iš biudžeto Suomijos ortodoksų Bažnyčios administracijos, vyskupijų ir ortodoksų seminarijos darbuotojams.

Taryba nusprendė savo situacijos viziją pristatyti Švietimo ir kultūros ministerijai.

Be to, Pagrindiniai 2025 m. Suomijos ortodoksų Bažnyčios biudžeto punktai, kurie taip pat susiję su Suomijos bažnyčios biudžeto finansavimo sumažinimu 392 000 eurų.

Suomijos ortodoksų Bažnyčios pajamas lemia parapijų įmokos į Suomijos ortodoksų Bažnyčios centrinį fondą, valstybės subsidijos, kitos veiklos pajamos ir investicijos. Bendros bažnyčios pajamos 2025 metais sieks apie 7,8 mln. Personalo išlaidos, stipendijos ir dotacijos bei mokesčiai už paslaugas yra pagrindinis Bažnyčios biudžeto išlaidų straipsnis.

Bažnyčios taryba taip pat svarstė iniciatyvą sudaryti darbo grupę, kuri išaiškintų sprendimus ir priemones, kurių buvo imtasi vietinėse ortodoksų bažnyčiose dėl diakonių ir parengtų atitinkamus sprendimus Suomijos ortodoksų Bažnyčiai, taip pat moterų vaidmeniui atliekant religinius patarnavimus. Iniciatyvoje siūloma steigti darbo grupę, kurios uždaviniai būtų ne tik moterų diakonato klausimų išaiškinimas, bet ir moterų statuso apeigose išaiškinimas, pavyzdžiui, patarnautojų pagalba kunigui teikiant komuniją pasauliečiams.

Susitikime taip pat buvo aptarta Iniciatyva atnaujinti ir plėtoti instrukcijas apie pagarbų požiūrį į Švenčiausiąjį Sakramentą. Iniciatyva siekiama parengti naujas instrukcijas bažnyčios darbuotojams, kaip elgtis probleminėse situacijose dalinant šventąją Komuniją. Ankstesnės instrukcijos buvo pateiktos 1935 m. ir šiuo metu mažai žinomos.

LENKIJA

Praėjusią savaitę Varšuvoje įvyko Jo palaimintybės metropolito Sabos ir grupės Graikijos parlamentarų susitikimas. Delegaciją lydėjo Graikijos Respublikos ambasados ​​Varšuvoje darbuotojai. Susitikimo metu buvo aptarti Graikijos ir Lenkijos Bažnyčių bendradarbiavimo klausimai, šiuolaikinio pasaulio problemos ir galimybės jas spręsti Bažnyčios pagalba.

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai