Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (birželio 2-8 d.)

 

Krikštas Tanzanijoje. Foto: orthodoxtimes.com

TANZANIJA

Praėjusią savaitę Tanzanijos Kintamalio misijų centre įvyko 227 krikštynos.

Sekmadienio rytą tikintieji ir katechumenai iš visų Iringos apygardos parapijų užpildė misijų centro patalpas laukdami krikšto pradžios. Šį kartą Krikšto sakramentą priėmė ir prie Ortodoksų Bažnyčios prisijungė ištisos šeimos. Pasibaigus sakramentui, buvo surengtas didelis šventinis priėmimas, kuriame dalyvavo daugiau kaip 600 žmonių.

JAV

2024 m. birželio 4 d. Šiaurės Amerikos Antiochijos ortodoksų arkivyskupijoje vyko Jungtinių Amerikos Valstijų ortodoksų Bažnyčių kanoninių vyskupų susirinkimo vykdomojo komiteto posėdis.

Posėdis prasidėjo susipažinimu su organizacijos finansine ataskaita, po to buvo patvirtinti nauji Visos Amerikos ortodoksų kalėjimų sielovados, Šiaurės Amerikos ortodoksų krikščionių draugijos ir Amerikos ortodoksų savanorių korpuso valdybos nariai.

Vykdomasis komitetas nusprendė kasmet Ortodoksijos iškilmės sekmadienį visoms šalies ortodoksų parapijoms išsiųsti bendrą pranešimą.

Po to hierarchai apžvelgė siūlomą būsimosios metinės arkivyskupijos asamblėjos Atlantoje, kuri vyks šių metų rugsėjo 28 d. - spalio 1 d., darbotvarkę.

Amerikos arkivyskupijos vyskupų kanoninės asamblėjos vykdomasis komitetas apgailestavo dėl smurto ir nesutarimų, kurie palietė Ukrainą ir Gazos ruožą.


ŠVEDIJA

2024 m. birželio 2 d., sekmadienį, Ženevoje, sulaukęs 90 metų, mirė Visuotinio patriarchato protopresbiteris Georgios Tsetsis.

Georgios Tsetsis gimė 1934 m. birželio 22 d. Konstantinopolyje. Jis anksti įsitraukė į savo Bažnyčios liturginę aplinką. 1945 m., būdamas 11 metų, Georgios buvo paskirtas Patriarchalinės bažnyčios kononarchu, vadovaujant patriarchui Veniaminui I. Nuo 1949 m. mokėsi Halki teologijos mokykloje, kurią baigė 1960 m. apsigynęs disertaciją tema „Šventųjų įtraukimas į Bažnyčios kalendorių“.

Savo studijas kun. Georgios tęsė BOSSEY ekumeniniame institute Ženevoje. 1988 m. jis apgynė daktaro disertaciją tema „Visuotinio patriarchato indėlis į Pasaulinės Bažnyčių tarybos įkūrimą“ Salonikų Aristotelio universiteto Teologijos mokykloje.

Tėvas Georgios Tsetsis 1985-1999 m. buvo nuolatinis Visuotinio patriarchato atstovas prie Pasaulinės Bažnyčių tarybos, kartu 1991-1999 m. buvo šios organizacijos centrinio ir vykdomojo komiteto narys. Tėvas Georgijus buvo aktyvus 1998-2002 m. posėdžiavusios Specialiosios ortodoksų dalyvavimo Pasaulinėje Bažnyčių taryboje komisijos narys.

Chalkedono senolis-metropolitas Emanuelis (Visuotinis patriarchatas) pažymėjo, kad „miręs protopresbiteris Georgios Tsetsis buvo ikoniška figūra tiek Visuotiniam patriarchatui, tiek Ortodoksų Bažnyčiai, tiek visam ekumeniniam judėjimui. Jo gilus indėlis į Pasaulinės Bažnyčių tarybos veiklą, taip pat į dešimtmečius trukusį tarpkrikščionišką ir tarpreliginį dialogą paliko gilų pėdsaką ir gerą atminimą. „Tėvas Georgios Tsetsis buvo vienas iš 2004 m. išleisto trečiojo „Visuotinio judėjimo istorijos“ tomo bendraautorių, parašė keletą knygų ir daugiau kaip 60 straipsnių teologinėmis, liturginėmis, ekumeninėmis, istorinėmis temomis ir visuomeniniais klausimais.

BULGARIJA

Plovdivo metropolitas Nikolajus patvirtino savo sprendimą nekandidatuoti į naujojo Bulgarijos patriarcho postą. Kalbėdamas su žurnalistais jis pabrėžė, kad po patriarcho Neofito mirties nebus tarp kandidatų artėjančiuose Bulgarijos Bažnyčios primo rinkimuose.

Dalyvaudamas naujai išrinkto Sliveno metropolito Arsenijaus priėmime Burgase, metropolitas Nikolajus pakartojo savo poziciją, sakydamas, kad jis nebus naujasis patriarchas ir kad nežino, kas perims šias pareigas.

SUOMIJA

Suomijos Ortodoksų Bažnyčios susirinkimas vyks Viešpaties Atsimainymo Valaamo vienuolyne (Heinävesi, Šiaurės Karelija) 2024 11 25-28. Kvietimas dalyvauti Tarybos darbe delegatams išsiųstas gegužės 27 d.

Vietos taryba yra aukščiausias Suomijos Ortodoksų Bažnyčios valdymo organas. Jos delegatai yra valdantieji vyskupai ir vikarai, vienuolika išrinktų dvasininkų atstovų, trys regentų atstovai ir aštuoniolika pasauliečių atstovų.

Vietinė taryba svarsto įstatymų leidybos, administravimo ir finansų klausimus, taip pat dvasinio gyvenimo klausimus pagal Ortodoksų Bažnyčios įstatymo 1 straipsnį.

Vietos tarybos darbotvarkės klausimus svarstyti teikia Bažnyčios administracija arba kaip iniciatyvas teikia vyskupai, delegatai į Vietos tarybą, parapijos ir vienuolynai. Iniciatyvos, kurios turi būti svarstomos 2024 m. Suomijos Ortodoksų Bažnyčios taryboje, turi būti pateiktos Bažnyčios administracijai iki šio mėnesio pabaigos.

Delegatų pateiktas iniciatyvas, prieš jas svarstant Suomijos Ortodoksų Bažnyčios tarybos posėdžiuose, parengia Bažnyčios administracija.

KIPRAS

Penktadienį, birželio 7 d., Juodkalnijos prezidentas Jakovas Milatovičius oficialų vizitą Kipre baigė apsilankymu Kipro arkivyskupijoje. Apsilankęs senovinėje Šventojo Jono katedroje, Prezidentas Milatovičius susipažino su Kipro Bažnyčios istorija, o po to jį priėmė Jo Palaimintybė Kipro arkivyskupas Jurgis. Kipro arkivyskupas ir Juodkalnijos prezidentas savo pareiškimuose paliudijo, kad jų pokalbis buvo informatyvus ir įdomus, jame buvo aptarti klausimai, susiję su ortodoksija apskritai, taip pat juodkalniečių tautinės tapatybės klausimas ir Juodkalnijos stojimo į ES perspektyvos.

Žurnalistų paklaustas, ar įmanomas tolesnis abiejų šalių Bažnyčių bendradarbiavimas, Kipro arkivyskupas atsakė, kad Bažnyčias vienija bendras tikėjimas, tačiau Juodkalnijos Bažnyčia vis dar nėra autokefalinė, o kai su Dievo pagalba ji įgis šį statusą, tarpbažnytiniai santykiai įgaus naują pagreitį.

BULGARIJA

Bulgarijos vyriausybė vakar paskelbė, kad pritarė lėšų skyrimui trims šalies bažnyčioms renovuoti, taip pat darbams, kuriais bus gerinamas kelias, vedantis į Atono kalne esantį bulgarų Šv. kankinio Jurgio Zografo vienuolyną. Iš viso keliui modernizuoti reikia apie 5 mln. eurų, kurie bus palaipsniui skiriami iš Bulgarijos biudžeto.

UKRAINA

2024 m. birželio 1-4 d. Ukrainoje lankėsi Ortodoksų Bažnyčios Amerikoje delegacija, vadovaujama Jo Palaimintybės metropolito Tichono. Delegaciją, kurią sudarė Ortodoksų Bažnyčios Amerikoje kancleris arkivyskupas Aleksandras Rentelis, arkivyskupas Nazarijus Polataiko ir diakonas Vitalijus Permjakovas. Kaip teigiama oficialiame Ortodoksų Bažnyčios Amerikoje pranešime apie vizitą, delegacija savo Bažnyčios vardu išreiškė palaikymą ir solidarumą Jo Palaimintybei metropolitui Onufrijui, Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios (Maskvos patriarchato) tikintiesiems ir visiems Ukrainos žmonėms, kurie šiuo metu kenčia dėl neteisingos Rusijos Federacijos agresijos. Taip pat pažymėtina, kad šio vizito metu nebuvo užmegzti kontaktai tarp Amerikos Bažnyčios delegacijos ir autokefalinės Ortodoksų Bažnyčios Ukrainoje atstovų. Su Amerikos Ortodoksų Bažnyčios, kuri kadaise priklausė Rusijos Bažnyčiai, gyvenimu susipažinę ekspertai pastebi nemažai prorusiškų nuotaikų jos gretose.

RUMUNIJA

Jo Palaimintybė patriarchas Danielius priėmė Prancūzijos ambasadorių Rumunijoje Nicolas Varnery.

Prancūzijos ambasadorius Bukarešte padėkojo Jo Palaimintybei už šiltą priėmimą ir pabrėžė Rumunijos Ortodoksų Bažnyčios ir Jo Palaimintybės patriarcho Danieliaus ekumeninės veiklos svarbą.

Susitikimo metu buvo aptarti Prancūzijos ir Rumunijos religiniai ryšiai. Ambasadorius atkreipė dėmesį į daugybę Rumunijos ortodoksų bendruomenių, kurios plėtoja darnius santykius su kitomis krikščionių bažnyčiomis Prancūzijoje.

LENKIJA

Birželio 7 d. Supraslio akademijoje atidaryta tapytojo, skulptoriaus ir meno kolekcininko iš Podlasės Leono Naumiuko paroda. Be kita ko, Leonas Naumiukas yra kelių ikonostasų ir kitų ortodoksų cerkvių Lenkijoje puošybos elementų autorius ir gamintojas. Jis taip pat sukūrė akmenines atminimo skulptūras su atversta knyga, simbolizuojančias Supraslio kodeksą - senojo slavų rašto paminklą.

BELGIJA

Penktadienį, 2024 m. birželio 7 d. Briuselyje, Visuotinio patriarchato Belgijos metropolijos būstinėje įvyko 28-asis Beniliukso ortodoksų vyskupų susirinkimas, kuriam pirmininkavo Jo Eminencija Belgijos metropolitas Atenagoras (Visuotinis patriarchatas) ir kuriame dalyvavo Rusijos, Serbijos, Rumunijos ir Gruzijos patriarchatų vyskupai.

Vyskupai aptarė bendrus nekilnojamojo ir bendro turto registravimo savo vyskupijose, bendros ortodoksų jaunimo vasaros stovyklos organizavimo ir piligriminės kelionės į Patmo salą organizavimo klausimus.

Kitas Beniliukso ortodoksų vyskupų asamblėjos susitikimas numatytas 2024 m. lapkričio 14 d.

Beniliukso ortodoksų vyskupų asamblėja įsteigta bendru vyskupų sprendimu 2009 m. birželio mėnesį. 
 
Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai