Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (gegužės 26 - birželio 1 d.)

Tarptautinė jungtinė teologinio dialogo komisija. Foto: orthodoxtimes.com

EGIPTAS

Gegužės 30 d. senoviniame patriarchaliniame Švento Jurgio vienuolyne Senajame Kaire sėkmingai baigėsi Tarptautinės jungtinės ortodoksų Bažnyčios ir Pasaulinės liuteronų federacijos teologinio dialogo komisijos XVIII plenarinio posėdžio trečioji sesija. Susitikimas baigėsi Komisijos pirmininkų - Atėnų universiteto profesoriaus metropolito Kirilo Krinos ir liuteronų vyskupo Jono Šneiderio - pranešimais. Jie perskaitė Visuotinio patriarcho Baltramiejaus ir Pasaulinės liuteronų federacijos generalinės sekretorės daktarės Annos Burghardt kreipimusis į ortodoksų ir liuteronų dalyvius, tarp kurių buvo hierarchų, kunigų ir pasauliečių teologų. Be to, nuoširdžiai dėkota Popiežiui bei Aleksandrijos ir visos Afrikos patriarchui už puikų pasirengimą ir svetingumą susitikimo metu. Popiežiaus bei Aleksandrijos patriarcho vardu nuoširdžius sveikinimus perdavė Šventojo Sinodo vyriausiasis sekretorius Ptolemaido metropolitas Panteleimonas. Šiame svarbiame dialoge dalyvavo Visuotinio patriarchato, Aleksandrijos patriarchato, Antiochijos patriarchato, Antiochijos patriarchato, Serbijos patriarchato, Gruzijos patriarchato, taip pat Kipro, Graikijos, Lenkijos, Albanijos ir Čekijos-Slovakijos autokefalinių Bažnyčių atstovai.

RUSIJA

Rusijos Ortodoksų Bažnyčios Šventasis sinodas nusprendė nutraukti bendrystę su kai kuriais Bulgarijos Ortodoksų Bažnyčios hierarchais. Šis sprendimas priimtas po neseniai Konstantinopolyje įvykusio Bulgarijos hierarchų bendro Liturgijos šventimo su Ukrainos metropolitais. Rusijos Ortodoksų Bažnyčia išreiškė gilų apgailestavimą dėl tarnavimo vienose pamaldose (Bulgarijos ir Ukrainos hierarchų vert.past.) ir pavadino jį „rimtu smūgiu“ Rusijos ir Bulgarijos Ortodoksų Bažnyčių santykiams. Šventasis sinodas pareiškė „negalintis bendrauti su minėtais hierarchais, įstojusiais į bažnytinę bendrystę su schizmatikais“.

Eucharistinės bendrystės su keliais Bulgarijos hierarchais nutraukimas dar labiau pagilina Rusijos Bažnyčios izoliaciją Ortodoksų Bažnyčių šeimoje.

KRETA

Aleksandrijos patriarchas Teodoras po sėkmingos kelio operacijos grįžo į savo namus Kretoje, Graikijoje. Patriarchas Teodoras liks savo namų rezidencijoje, kad galėtų atlikti po operacijos būtiną fizioterapiją.

LENKIJA

Gegužės 29 d., vidurio tarp šv. Velykų ir šv. Sekminių šventės proga, Varšuvos Hagia Sofija katedroje vyko iškilminga Dieviškoji Liturgija. Pamaldoms vadovavo Varšuvos arkivyskupas ir visos Lenkijos metropolitas Saba, pamokslą sakė Bielsko arkivyskupas Grigalius.

Savo kalboje metropolitas Saba pabrėžė kiekvieno krikščionio atsakomybę skleisti velykinį Kristaus Prisikėlimo džiaugsmą aplinkiniams.

Metropolitas Saba taip pat atkreipė dėmesį į svarbų Lenkijos Ortodoksų Bažnyčios istorijos etapą - 100-ąsias metines, kai Visuotinis patriarchatas suteikė autokefalijos Tomosą, ir išreiškė dėkingumą Dievui, o Varšuvos Šv. Sofijos katedrą pavadino Dievo dovana.

AUSTRALIJA

Birželio 2 d., Australijos arkivyskupas Makarijus vadovaus atnaujintos Švenčiausiosios Trejybės bažnyčios Sidnėjaus priemiestyje Surry Hills iškilmingam atidarymui.

Istorinėje graikų ortodoksų bažnyčioje, kuri yra seniausia Australijoje ir visame Pietų pusrutulyje, pastaraisiais metais buvo atlikti būtini restauravimo darbai.

Priminsime, kad Švenčiausios Trejybės bažnyčia buvo įkurta 1898 m. gegužės 29 d., o jos statyba baigta kitais metais, 1899-aisiais. 2010 m. bažnyčia buvo įtraukta į Australijos kultūros paminklų sąrašą.

GRAIKIJA

Praėjusį šeštadienį, gegužės 25 d., Halki teologijos mokykloje lankėsi Turkijos Respublikos nacionalinio švietimo ministras Jusufas Tekinas.

Ministrą priėmė Aravijos vyskupas Kassianas, Švenčiausiosios Trejybės vienuolyno, kuriame yra mokyklos patalpos, abatas. Vizito metu švietimo ministras buvo supažindintas su vykdomais mokyklos komplekso renovacijos projektais ir apsilankė bibliotekoje.

MAKEDONIJA

Ohrido arkivyskupijos metropolitas Pimenas padarė keletą pareiškimų apie Ortodoksų Bažnyčios padėtį Šiaurės Makedonijoje. „Mes visada būsime Makedonijos ortodoksų Bažnyčia, - sakė jis, - nepriklausomai nuo to, kaip į mus kreipiasi kiti“. Kiek žinau, mes neprivalome keisti konstitucijos ir keisti savo pavadinimo, tik santykiuose, kreipdamiesi į Visuotinį patriarchatą, turime vadintis Ohrido arkivyskupija.“

Hierarchas taip pat atsakė į klausimą dėl arkivyskupo Stefano pareiškimo, kad jų Bažnyčios prašoma išbraukti žodį „makedonų“ kaip sąlygą, kad Visuotinis patriarchatas suteiktų autokefalijos tomosą. Metropolitas Pimenas mano, kad Visuotinio patriarchato reikalavimai dėl autokefalijos tomoso suteikimo nėra per daug reiklūs ir galima rasti sprendimą. „Tai nėra naujiena, - sakė jis ir pridūrė: - Yra trys sąlygos: vardo naudojimas, nuosavybės klausimas diasporoje ir bendradarbiavimas su Ukrainos Bažnyčia. Šios problemos nėra neįveikiamos ir gali būti išspręstos dialogu“. Jis išreiškė apstulbimą dėl griežtos Ohrido arkivyskupo pozicijos dėl Ukrainos Bažnyčios pripažinimo. Jis išsakė mintį, kad tai gali lemti tam tikros simpatijos Rusijos Bažnyčiai, tačiau mano, kad ir šis klausimas yra išsprendžiamas. Kalbėdamas apie turto perdavimo užsienyje klausimą, metropolitas Pimenas pažymėjo, kad kalbama apie užsienyje pastatytus bažnytinius pastatus, kurių kai kuriems yra daugiau nei šimtas metų. Metropolitas Pimenas mano, kad nė viena bažnyčia neatsisakytų savo turto. Arkivyskupas paaiškino, kad jei visos kitos bažnyčios perleistų diasporą Visuotiniam patriarchatui, mes taip pat svarstytume galimybę prisijungti prie tokio judėjimo.

GRAIKIJA

Praėjusią savaitę Atėnų ir visos Graikijos arkivyskupas Jeronimas susitiko su Irano Islamo kultūros ir tarpreliginių ryšių organizacijos direktoriumi daktaru Mohamedu Mahdi. Per maždaug valandą trukusį susitikimą jie turėjo galimybę pasikeisti nuomonėmis apie tarptautinius įvykius. Buvo pabrėžta būtinybė imtis svarbių veiksmų taikai įtvirtinti. Susitikime buvo išreikštas pageidavimas, kad pasaulio lyderiai, siekdami įtvirtinti taiką, pereitų nuo teorijos prie praktikos. Arkivyskupas ir daktaras pabrėžė svarbų religijų vaidmenį kuriant taiką ir susitarė dėl glaudesnio bendradarbiavimo kultūrinėje veikloje bei studentų mainų programos stiprinimo.

BULGARIJA

Praėjusią savaitę Bulgarijos patriarchato sinodas susirinko į kanoninius naujojo Sliveno metropolito rinkimus. Bulgarijos Ortodoksų Bažnyčios sinodas naujuoju Sliveno metropolitu išrinko Znepolsko vyskupą Arsenijų. Pasibaigus balsavimui metropolitas Grigorijus paskelbė rinkimų rezultatus: iš viso buvo atiduota 12 balsavimo biuletenių, iš kurių 7 balsai buvo atiduoti už Znepolsko vyskupą Arsenijų, kuris tapo naujuoju Sliveno metropolitu. Antrasis kandidatas, Melniko vyskupas Gerasimas, gavo 5 balsus.

ESTIJA

Talino savivaldybė nusprendė nebenuomoti savivaldybės nekilnojamojo turto Maskvos patriarchato Estijos ortodoksų bažnyčiai. Liepos pabaigoje Bažnyčia turi palikti patalpas Pikk gatvėje, kuriose įsikūrę jos biurai. Pelno nesiekianti organizacija „Maskvos patriarchato Estijos ortodoksų bažnyčia“ biurui naudoja komercines patalpas, esančias Pikk gatvės 64 pastato rūsyje, taip pat pirmajame ir antrajame aukštuose, pranešė miesto pareigūnas. Be pastato Pikk gatvėje, nuo 2001 m. Talinas nuomoja ir Švento Aleksandro Neviškio katedros pastatą.

RUMUNIJA

Patriarchas Baltramiejus priėmė kvietimą dalyvauti Rumunijos Ortodoksų Bažnyčios autokefalijos 100-ųjų metinių minėjimo iškilmėse, kurios 2024 m. vyks Bukarešte. „Rumunijos Bažnyčia, vadovaujama patriarcho Danieliaus, švenčia patriarchalinio orumo šimtmetį ir pakvietė Visuotinį patriarchą dalyvauti Bukarešte. Galime tikėtis, kad Ortodoksų Bažnyčia atgaus vienybę", - sakė Laodikėjos metropolitas Teodoretas, Fanaro atstovas Atėnuose.

BULGARIJA

Birželio 2 d. Bulgarijoje vyks rinkimai, kurių metu kiekviena Bulgarijos Bažnyčios vyskupija paskirs savo atstovus, kurie dalyvaus patriarchalinėje rinkiminėje Bažnyčios taryboje, vyksiančioje birželio 30 d.

Kiekvienas metropolitas sušaukia vyskupijų rinkėjus, kurie paskiria savo atstovus - tris dvasininkus ir du pasauliečius, kaip nustatyta Bulgarijos Bažnyčios statute.

Vyskupijų atstovų rinkimams pirmininkauja metropolitai, esant dviejų trečdalių vyskupijų rinkėjų sąrašo kvorumui. Balsavimas yra slaptas, o išrinktu laikomas tas kandidatas, kuris surenka daugiau kaip pusę balsų. Surašomas rinkimų protokolas, kurį pasirašo metropolitas ir rinkėjai. Protokolas užantspauduojamas ir nedelsiant siunčiamas sinodui.

Motyvuoti rinkėjų skundai metropolitui dėl rinkimų pažeidimų pateikiami per tris dienas nuo rinkimų dienos. Skundus svarsto Sinodas sutrumpinta sudėtimi. Nustačius, kad rinkimai vyko netinkamai, jie atšaukiami ir rengiami nauji rinkimai.

arkivysk. G. Grušas Visuotinio patriarchato archontų susitikime. Foto: orthodoxtimes.com

GRAIKIJA

Praėjusią savaitę Atėnuose su Visuotinio patriarcho Baltramiejaus palaiminimu prasidėjo IV tarptautinė Visuotinio patriarchato archontų konferencija, skirta religijos laisvei, demokratijai ir žmogaus teisėms ginti, kuri tęsėsi iki gegužės 28 d.

Susitikime dalyvavo Ministras Pirmininkas Kyriakos Mitsotakis, buvęs JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos generalinė sekretorė Dr. Despina Hadjivasiliou-Tsovilis ir Vilniaus Romos katalikų arkivyskupas Gintaras Grušas, Europos vyskupų konferencijos (CCEE) pirmininkas.

Konferencijoje kaip dalyviai dalyvavo Atėnų ir visos Graikijos arkivyskupas Hieronymos, Amerikos arkivyskupas Elpidaforas, Atėnų meras Harris Doukas, arkivyskupas egzarchas Athanasios Martinos, Amerikos arkivyskupų bendruomenės vadovas, graikų kilmės amerikiečių verslininkas John Katsimatidis ir kiti.

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai