Kuo skiriasi siela ir dvasia?


Bažnyčios Tėvų raštuose yra dvi antropologijos teorijos, viena - dvinarė, kita - trinarė. Pagal pirmą žmogus yra kūnas ir siela, pagal antrą - kūnas, siela ir dvasia. Jos suderinamos laikant, kad dvasia yra sielos dalis. Taip scholastiškai galima pasakyti, kad siela yra kūno vienybę išlaikantis pradas, o dvasia - sielos vienybę. Šv. Teofanas Atsiskyrėlis sakė „dvasia yra sielos siela“. O pagal apibrėžimą dvasia būtų svarbiausia sielos dalis, kurios pagalba bendraujama su Dievu. Tai yra „dieviškiausia“ žmogaus dalis ir taip pat pati paprasčiausia, todėl sunkiausiai apibrėžiama.


Komentarai

 1. teko girdėti, kad dvasią turi tik pakrikštitieji ir toji dvasia yra Šventoji Dvasia

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Bažnyčios Tėvų vartosenoje dažniau tikrai yra vartojama "dvasia" kaip tai, ką turi kiekvienas žmogus. Senajame Testamente visa kas gyva turi nefeš, bet tik žmogus turi ruach.

   O dėl dvasios ir Šv. Dvasios aprašymo, tai šis tapatinimas kyla iš šio žmogaus prado dieviškos prigimties patirties, dėl ko ir sunkiai jis apibūdinamas. Ekchartas sako "akis, kuria regiu Dievą, yra akis, kuria Dievas regi mane". Jis, rodos, vėliau buvo pasmerktas Katalikų Bažnyčios už tai, ką jo oponentai laikė žmogaus sielos dalies sudievinimu.

   Panaikinti
 2. Indų vedose irgi yra parašyta, kad be kūno dar yra du elementai: vienas - atomo dydžio širdyje, kitas - milžiniškas Dievuje. Ir tai gana logiška, nes Dievas žmogų kūrė pagal savo atvaizdą, t.y. Šv. Trejybę.

  AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs įrašai