Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (birželio 29 - liepos 05 d.)

Rumunijos patriarchato šv. Sinodo posėdis. Foto: orthodoxtimes.com

Rumunija

Rumunijos patriarchatas 2026-aisiais, kurie bažnytiniame kalendoriuje bus paskelbti Šventųjų moterų atminimo metais, planuoja paskelbti šventosiomis 16 moterų. Praėjusią savaitę Rumunijos patriarchas Danielius tai paskelbė Metropolijos sinodo posėdyje. Oficialus kanonizacijos paskelbimas įvyks 2026 m. Mirą nešančių moterų savaitę.

JAV

Eidamas 84 metus mirė Visuotinio patriarchato hierarchas Bizijos metropolitas Atenagoras. Jo laidotuvės įvyks 2025 m. liepos 7 d. Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje Des Plaines mieste, Ilinojaus valstijoje, JAV. Laidotuvėms vadovaus Amerikos arkivyskupas Elpidoforas. Metropolitas Atenagoras, pasaulyje George'as Anastasidis, gimė 1941 m. Čikagoje ir per visą savo tarnystę užėmė įvairias svarbias bažnytines pareigas.

Turkija

Visuotinis patriarchas Baltramiejus išreiškė gilų liūdesį ir paramą Turkijos piliečiams, nukentėjusiems nuo niokojančių gaisrų Izmire, Bodrume, Antalijoje ir Hatajuje. Patriarchas padėkojo ugniagesiams už pastangas ir meldė stiprybės bei drąsos komandoms. Jis taip pat paragino kolektyviai remti atkuriant nukentėjusių vietovių aplinką po gaisrų gesinimo, pabrėždamas miškų atkūrimo svarbą.

Serbija

Serbijos patriarchas Porfirijus 2025 m. birželio 30 d. Bijeljinoje oficialiai atidarė parodą „Ikonų tapytojas Longinas“. Parodoje eksponuojama reikšminga ikonų, liturginių objektų ir senovinių knygų kolekcija, išsaugota ir restauruota po 10-ojo dešimtmečio karo. Metropolitas Fotijus iš Zvornicos pabrėžė parodos svarbą visai Serbijos ortodoksų bažnyčiai. Pasak hierarcho, ši paroda lankytojams leis susipažinti su Serbijos ortodoksų bažnyčios kultūros vertybėmis.

JAV

Konstantinopolio armėnų patriarchas arkivyskupas Sahakas Mašalianas aplankė Amerikos arkivyskupą Elpidoforą. Vizitas prasidėjo 2025 m. birželio 26 d. pietumis Niujorko Šv. Vardano armėnų apaštališkoje katedroje. 2025 m. birželio 30 d., patriarchas Mašalianas susitiko su arkivyskupu Elpidoforu arkivyskupijos centre pokalbiams ir apsikeitimui dovanomis. Pabrėžta broliškų vizitų ir keitimosi patirtimi svarba stiprinant ryšius tarp Visuotinio patriarchato ir Armėnijos bažnyčios, taip pat ortodoksų, armėnų, sirų ir koptų bažnyčių solidarumo poreikis.

Izraelis

Sekmadienio vakarą grupė, pasivadinusi „Dievo kariais“, užpuolė uždarytą graikų ortodoksų Apreiškimo bažnyčią Nazarete. Užpuolikai pašalino išorinius vartus ir be leidimo paskambino bažnyčios varpu. Pranešama, kad tai buvo protestas prieš ISIS teroro aktą prieš Damasko Šv. Elijo bažnyčią. Įvykio vietoje dirbo dvasininkai ir policija. Nacionalinė demokratų asamblėja Nazarete pasmerkė išpuolį ir pavadino tai bandymu pasėti nesantaiką.

Sirija 

Jo Šventenybė Antiochijos ir visų Rytų patriarchas Jonas sulaukė Prancūzijos užuojautos dėl atakos prieš Šv. Elijo bažnyčią Duweil mieste, Damaske. Prancūzijos ambasadorius Libane Hervé Magro ir Prancūzijos ambasados ​​Sirijoje reikalų patikėtinis Jeanas-Baptiste'as Faivre'as per susitikimą patriarchalinėje rezidencijoje Balamand griežtai pasmerkė teroro išpuolį. Patriarchas išreiškė dėkingumą už Prancūzijos solidarumą ir humanitarinę paramą.

Bulgarija

Sofijos apygardos prokuratūra savo kompetencijos ribose išsiuntė Sofijos miesto prokuratūrai pranešimą prieš Bulgarijos ortodoksų bažnyčią, teigdama, kad jos veiksmų sudėtyje gali būti nusikaltimas, numatytas Baudžiamojo kodekso 105 straipsnyje – šnipinėjimas užsienio valstybės naudai.

Signalą davė parlamentarė Kristina Petkova iš koalicijos „Pokyčių tąsa – Demokratinė Bulgarija“ ir yra susijęs su viešai žinoma Šventojo Sinodo iniciatyva išsiųsti bulgarų jaunimą mokytis į Rusijos Federacijos teologines mokyklas, remiant Maskvos patriarchatą.

Roma

Kreipdamasis į Visuotinio patriarchato delegaciją, atvykusią į Romą per šventųjų Petro ir Povilo iškilmę, popiežius Leonas XIV pažadėjo pasiryžti dialogui ir bendradarbiavimui, siekiant atkurti visiškai matomą Bažnyčių vienybę. Šį šeštadienį per audienciją, pirmą kartą nuo jo pontifikato pradžios, jis apmąstė „tarp mūsų jau egzistuojančią gilią vienybę“ ir pažymėjo, kad tradiciniai delegacijų apsikeitimai vizitais apaštalų Petro ir Andriejaus šventėmis yra „apaštalus Petrą ir Andriejų vienijančio broliško ryšio atspindys“. Prisimindamas žingsnius, kurių imtasi siekiant suartinti Romą ir Konstantinopolį, popiežius Leonas su dėkingumu paminėjo popiežiaus Pauliaus VI ir Visuotinio patriarcho Atenagoro „drąsias ir toliaregiškas“ pastangas, kurių istorinis susitikimas 1964 m. padėjo pagrindus šiuolaikiniam katalikų ir ortodoksų dialogui. Popiežius Leonas išreiškė atvirumą idėjoms ir bendradarbiavimui, sakydamas: „Esu atviras bet kokiems jūsų pasiūlymams šiuo klausimu, visada konsultuodamasis su mano broliais Katalikų bažnyčios vyskupais, kurie dalijasi su manimi atsakomybe už visišką ir matomą Bažnyčios vienybę“. Baigdamas kalbą popiežius nuoširdžiai padėkojo delegacijai už buvimą Romoje ir paprašė perduoti jo sveikinimus bei padėkas patriarchui Baltramiejui ir Visuotinio patriarchato Šventajam Sinodui.

Ukraina

2025 m. birželio 18 d. Černigovo Desniansko rajono teismo sprendimu Luhansko ir Alčevsko metropolitas Panteleimonas, Ukrainos ortodoksų bažnyčios (Maskvos patrirachato) Sinodalinio šeimos reikalų departamento pirmininkas, buvo pripažintas kaltu padaręs daugybę nusikalstamų veikų ir nuteistas (už akių) kalėti 1 metus, eiti bet kokias pareigas religinėse organizacijose 13 metų ir viso jam priklausančio turto konfiskavimu. Metropolitas buvo nuteistas už kolaboracinę veiklą okupuotose teritorijose, paramą Rusijos karinei agresijai prieš Ukrainą, bendradarbiavimą su okupantais.

Albanija

Jo Eminencija Metropolitas Dimitrijus iš Gjirokastros penktadienį, birželio 28 d., sulaukęs 85 metų, iškeliavo pas Viešpatį. Savo bažnytinę karjerą pradėjo kaip vienuolis Šventosios Kotrynos vienuolyne ant Sinajaus kalno, o vėliau 19 metų tarnavo Bažnyčiai kaip hierarchas. Jo laidotuvės įvyko liepos 1 dieną Kristaus Prisikėlimo katedroje Gjirokastroje, Albanijoje.

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai