Pasaulio ortodoksų naujienų apžvalga (balandžio 27 - gegužės 3 d.)

Foto: orthodoxtimes.com

Konstantinopolis

Visuotinis patriarchas Baltramiejus, kreipdamasis į anglikonų ir Romos katalikų maldininkų iš Didžiosios Britanijos grupę, išreiškė maldingą viltį, kad bus išrinktas vertas velionio popiežiaus Pranciškaus įpėdinis. Patriarchas kaip svarbiausią įvykį visam krikščioniškam pasauliui paminėjo ir 2025 m. gegužę Nikėjoje vyksiantį Pirmojo visuotinio susirinkimo 1700 metų jubiliejų.

Ukraina – JAV

Balandžio 29 d. visos Ukrainos bažnyčių ir religinių organizacijų tarybos delegacija apsilankė Graikų ortodoksų bažnyčioje ir Nacionaliniame šv. Mikalojaus memoriale Ground Zero. Dioklėjos vyskupas Nektarijus nuoširdžiai pasveikino delegatus Amerikos arkivyskupo Elpidoforo vardu. Susitikime buvo aptartas religijos kaip karo ginklo panaudojimas ir vieningo pasaulio religinių lyderių balso prieš tokį tikėjimo instrumentalizavimą svarba. Vizitas tapo vilties simboliu Ukrainai vykstant karo tragedijai.

Australija

Sidnėjuje baigėsi eilinė Australijos arkivyskupijos Šventojo vyskupijos sinodo sesija, kuriai pirmininkavo arkivyskupas Makarijus. Sinodas svarstė daugybę aktualių vyskupijos sielovados, administracinių ir švietimo klausimų. Buvo priimti pagrindiniai sprendimai dėl bažnytinio gyvenimo gerinimo, parapijų paramos ir ortodoksų liudijimo stiprinimo žemyne. 

Moldova

Moldovos valdžia tiria keletą pastaraisiais mėnesiais Moldovos metropolijos (Maskvos patriarchato) kunigų piligriminių kelionių į Rusiją, Serbiją ir Jeruzalę. Oficialiai šios kelionės pristatomos kaip religinės, tačiau kyla įtarimų, kad jos turi paslėptų politinių tikslų, susijusių su kišimusi į rinkimų procesą šalyje.

Tyrimai rodo, kad nemažą dalį kelionės išlaidų padengė Rusijos organizacija „Eurazija“, kuriai ES, JAV ir JK taikomos sankcijos už propagandinę veiklą ir bandymus destabilizuoti situaciją Moldovoje. Pats Moldovos metropolitas Vladimiras patvirtino finansavimą iš Eurazijos, neigdamas tiesioginius ryšius su besislapstančiu Moldovos oligarchu Ilanu Šoru.

JAV

Amerikos arkivyskupas Elpidoforas, prezidento Donaldo Trumpo kvietimu, gegužės 1 d. dalyvavo Nacionalinėje maldos dienoje Baltuosiuose rūmuose. Ši kasmetinė diena suburia įvairių tradicijų tikėjimo lyderius kartu melstis už šalį, pabrėžiant vienybę, abipusę pagarbą ir bendrą taikos bei gerovės visiems amerikiečiams viltį. Arkivyskupo dalyvavimas pabrėžia svarbų ortodoksų bažnyčios vaidmenį viešajame JAV gyvenime.

Atono kalnas

Atono kalno Šventasis Kinotas išsiuntė oficialų laišką Graikijos skaitmeninio valdymo ministrui Dimitris Papastergiou, kuriame išreiškia susirūpinimą dėl privalomo asmens identifikavimo numerio įvedimo. Laiške pabrėžiama galima rizika, susijusi su asmens duomenų apsauga ir galimu religijos laisvės pažeidimu. Atonitų vienuoliai ragina vyriausybę pradėti dialogą ir atsižvelgti į religingų piliečių susirūpinimą šiuo opiu klausimu.

Sakartvelas

Sakartvele svarstomas siūlymas įvesti papildomas devynias bažnytines šventes kaip poilsio dienas. Šio teisės akto pasiūlymo iniciatorius buvo Anchiskhati Tsereteli katedros choro vadovas. Jis pažymėjo, kad dabartiniame kalendoriuje į daugelį svarbių bažnytinių švenčių neatsižvelgiama, todėl tikintiesiems sunku lankytis pamaldose, nes jos dažnai sutampa su darbo dienomis.

Šiuo metu Gruzijoje yra 18 valstybinių švenčių, iš kurių daugiau nei pusė yra religinės. Jei pasiūlymui bus pritarta, tai žymiai padidins švenčių skaičių, leis daugiau maldininkų dalyvauti bažnytinėse pamaldose ir šventėse.

JAV

2025 m. balandžio 25 d. Senovės Rytų ortodoksų bažnyčių nuolatinės konferencijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Kanoninių ortodoksų vyskupų asamblėjos hierarchai susirinko šv. Mikalojaus graikų ortodoksų bažnyčioje Ground Zero. Susitikimas, prasidėjęs Dieviškąja Liturgija, pažymėjo atnaujintą susitaikymo ir vienybės troškimą. Dalyviai džiaugsmingai paminėjo artėjančias Nikėjos Pirmojo visuotinio susirinkimo (325 m.) 1700 metų sukaktį kaip galimybę dar kartą patvirtinti bendrą tikėjimą.

Centrinės Afrikos Respublika

Šv. Andriejaus bažnyčios rektorius kunigas Sergius Voemava prognozuoja didelį ortodoksų bendruomenės augimą šalyje. Anot jo, per artimiausią dešimtmetį planuojama atidaryti parapijas visose Centrinės Afrikos Respublikos provincijose, nes kasmet susidomėjimas stačiatikybe šalyje gerokai auga. Kunigo teigimu, skubiai reikia statyti ne tik bažnyčias, bet ir mokyklas, gydymo įstaigas, jaunimo centrus.

Lenkija

Vykdydamas pastoracinį vizitą Vidurio Europoje, koptų patriarchas Tawadrosas II praėjusią savaitę lankėsi Lenkijoje. Jo Šventenybė susitiko su Koptų Ortodoksų Bažnyčios nariais, taip pat su Etiopijos bažnyčios atstovais, su kuriais šventė šv. Tomo sekmadienio Dieviškąją Liturgiją. Popiežius Tawadrosas II taip pat skaitė paskaitą Europos kolegijoje, o Prezidentūroje jį oficialiai priėmė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. Po to patriarchas susitiko su Varšuvos Romos katalikų arkivyskupu.

Egipto ambasada Varšuvoje surengė oficialią vakarienę Jo Šventenybės garbei. Vizito metu popiežius Tawadrosas II taip pat davė interviu kelioms Lenkijos žiniasklaidos priemonėms.

Egiptas 

Minint Pirmojo visuotinio susirinkimo Nikėjoje (325 m.) 1700-ąsias metines, Pasaulio bažnyčių taryba paskelbė rengianti šeštąją pasaulinę konferenciją „Tikėjimas ir tvarka“. Susitikimas planuojamas 2025 m. spalio 24–28 dienomis Koptų ortodoksų bažnyčios Popiežiškajame centre „Logos“ prie Šventojo Bišojaus vienuolyno Wadi El Natrun mieste, Egipte. Konferencijos tema yra „Kaip dabar galime judėti regimos krikščionių vienybės link?“

Serbija

2025 m. balandžio 30 d., vadovaujant Serbijos patriarchui Porfirijui, Serbijos sostinėje įvyko Serbijos ortodoksų Bažnyčios Belgrado-Karlovaco arkivyskupijos tarybos posėdis. Susitikime buvo aptartos aktualios vyskupijos gyvenimo problemos, administraciniai ir sielovadiniai uždaviniai, su kuriais susiduria sostinės regiono dvasininkai ir tikintieji. Buvo peržiūrėtos vyskupijos skyrių veiklos ataskaitos, priimti sprendimai daugeliu organizacinių klausimų.

Po pietų įvyko Serbijos Bažnyčios patriarchalinio administracinio skyriaus posėdis. Susirinkusieji aptarė bendros bažnytinės reikšmės administracinius ir ekonominius, bažnyčios turto valdymo ir įvairių bažnytinių struktūrų veiklos koordinavimo klausimus. Buvo priimti sprendimai optimizuoti valdymą ir stiprinti Bažnyčios finansinį stabilumą.

Serbijos ortodoksų Bažnyčia paskelbė Degevoje surengsianti iškilmingą Šventąją Liturgiją, kuriai vadovaus Jo Šventenybė patriarchas Porfirijus. Pamaldos sutaps su šv. Sabos, pirmojo Serbijos arkivyskupo ir vieno iš pagrindinių veikėjų Serbijos stačiatikybės ir valstybingumo istorijoje, 850-ųjų gimimo metinių minėjimu.

Bulgarija

Praėjusią savaitę Bulgarijos patriarchas Danielius vėl ragino įvesti naują mokyklinį dalyką „Dorybės ir religija“, skirtą jaunosios kartos dvasiniam ugdymui. Ši iniciatyva tęsia Bulgarijos ortodoksų Bažnyčios ir Švietimo ministerijos pastangas integruoti ortodoksų krikščionybę į mokyklų programas. Dalyko tikslas – ugdyti pagrindines moralines vertybes vaikams. 

Rumunija

Šventosios lygios apaštalams karalienės Elenos, imperatoriaus Konstantino Didžiojo motinos, relikvijos atvyko į piligriminę kelionę iš Venecijos į Rumuniją. 2025 m. balandžio 30 d., pakeliui į Pantokratoriaus vienuolyną Teleormane, šventenybė buvo laikinai patalpinta Bukarešto patriarchalinėje katedroje tikintiesiems pagerbti. 

Koptų bažnyčios patriarchas Tawadros II lankėsi Bukarešto Patriarchaliniuose rūmuose ir katedroje. Jo palaimintybė Rumunijos patriarchas Danielius šiltai pasveikino garbingą svečią, atkreipdamas dėmesį į tvirtus abiejų Bažnyčių ryšius ir bendradarbiavimą, įskaitant piligrimines keliones į Egiptą. Patriarchas Tawadrosas II džiaugėsi apsilankymu ir galimybe daugiau sužinoti apie Rumunijos ortodoksų bažnyčios istoriją ir gyvenimą.

Suomija

Suomijoje buvo susumuoti kasmetinio nacionalinio konkurso tarp moksleivių ir gimnazistų ortodoksų jaunimo sąjungos stipendijoms gauti rezultatai. „Religijos pagrindų“ kurso dėstytojai išrinko labiausiai pasižymėjusius studentus, o tradiciškai pirmenybė buvo teikiama baigiamųjų ir perkeliamųjų klasių mokiniams.

Šiais metais konkursas sulaukė didelio susidomėjimo: 30 mokytojų iš įvairių šalies kampelių stipendijai gauti pasiūlė 50 savo mokinių, o tai viršija praėjusį pavasarį pateiktų paraiškų skaičių.

25 konkurso dalyviai buvo apdovanoti piniginiais prizais ir paskatinimo raštais. 

Lenkija

Varšuvos ir visos Lenkijos metropolitas Sava kreipėsi į Lenkijos autokefalinės ortodoksų bažnyčios dvasininkus ir tikinčiuosius su svarbia žinia, skirta reikšmingai datai – Pirmojo visuotinio susirinkimo, įvykusio Nikėjoje 325 m., 1700-osioms metinėms.

Savo oficialiame kreipimesi primas pabrėžė išskirtinę šio istorinio įvykio reikšmę visai Kristaus bažnyčiai. Jis prisiminė, kad būtent šiame Susirinkime Bažnyčios tėvai, įkvėpti Šventosios Dvasios, patvirtino Tikėjimo išpažinime išdėstytą dogminį mokymą. Šis mokymas, patvirtintas Antrojo visuotinio susirinkimo 381 m., iki šių dienų išlieka nepajudinamu ortodoksų bažnyčios dvasinio ir religinio gyvenimo pagrindu, nes yra didžiausias tikėjimo lobis.

Ypatingos pagarbos šiai sukakčiai ženklą metropolitas Sava paragino dvasininkus ir tikinčiuosius Viešpaties Atsimainymo šventėje, 2025 m. rugpjūčio 18–19 d., dalyvauti iškilmingose pamaldose ant Šventojo Grabarkos kalno. Jis išreiškė viltį, kad bendra dėkingumo malda Triasmeniui Dievui už nepakitusį Bažnyčios mokymą suskambės šimtmečių senumo kryžių papėdėje.

Kosovas

Praėjusią savaitę tapo žinoma apie savavališkai įsisteigusią Kosovo albanų ortodoksų metropoliją. 

Organizacijos vadovas yra Nicola Giufka, nepriklausantis jokiai vietinei ortodoksų bažnyčiai. To nepripažįsta ir Albanijos ortodoksų Bažnyčia, apie kurią dar 2023 metais iš Tiranos buvo paskelbtas specialus pareiškimas. Pats Giufka save vadina „Katakombų bažnyčios“ atstovu; nežinoma, ar jis turi teisėtą ortodoksų įšventinimą ar teologinį išsilavinimą. 

Djufka radijui Kosovo sakė, kad jo organizacijos įkūrimas per ortodoksų Velykas „žymi naują skyrių šaliai“ ir kad „svarbu, kad Kosovas turėtų savo albanų ortodoksų autokefalinę bažnyčią“.

Serbijos ortodoksų bažnyčios Rasko-Prizreno vyskupija, Kosovą laikanti savo kanonine teritorija, jau kelerius metus protestuoja prieš Djufkos tarnavimą savo bažnyčiose Kosove. Tačiau protestai nedavė rezultatų: Serbijos bažnyčia Kosovo teritorijos faktiškai nekontroliuoja nuo 1999 m. 

Naujienas parengė kun. Georgijus Rojus ir Vitalis Dauparas

PARAMA

Galite mus paremti:

VšĮ Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Arba:
Contribee PayPal


Populiarūs įrašai