Šv. Paraskevės diena

Lietuviakalbė ortodoksų Šv. Paraskevės parapija Vilniuje švenčia Šv. Paraskevės dienąŠi bendruomenė aktyviai ėmė veikti 2005 m. sausį, kaip Šv. Dvasios vienuolyno filija. 2012 metų gegužę ji gavo atskiros parapijos statusą. Klebonas - kun. Vitalijus Mockus.Sekdami Biblijos tradicija ortodoksai dieną pradeda skaičiuoti nuo vakaro, t.y. nuo saulėlydžio, o dienos valandos skaičiuojamos nuo saulėtekio (tokį laiko skaičiavimą randame, pavyzdžiui, Pradžios knygoje arba Evangelijoje, pvz. kai rašoma apie Kristaus nukryžiavimo laiką). Todėl Šventos Paraskevės diena pradėta švęsti lakpričio 9 pagal pasaulietinį kalendorių, vakarinėse pamaldose, o pagrindinė liturgija buvo 9 val. ryto lakpričio 10 dieną.Šventoji kankinė Paraskevė (Παρασκευή) buvo žiauriai nukankinta pagonių už tai, kad buvo krikščionė ir nesutiko atsižadėti Kristaus. 


Šv. kankinės Paraskevės ikona. Ritinyje įrašytas išpažinimas: Tikiu į Vieną Dievą, Visagalį Tėvą“ 
Kankinystės kultas - vienas išskirtinų ortodoksinės krikščionybės bruožų, pamirštas Vakaruose. Priešingai helenistiniams heroizmo ir olimpizmo idealams, kartu su krikščionybe Eladoje, Izraelyje, o vėliau - ir visuose kituose Rytų Krikščionybės įtakos kraštuose, iškyla kančios dėl tikėjimo idealas. Dievo padedami kankiniai atlaikydavo nepakeliamas kančias, o matydami jų atsidavimą, pagonys dažnai tiesiog vietoje atsiversdavo ir įtikėdavo. Vien katakombose yra palaidota milijonai kankinių.


Užrašas Kristaus rankoje: „Aš esu pasaulio šviesa. Kas seka manimi, nebevaikščios tamsybėse, bet turės gyvenimo šviesą“ (Jn 8, 12)

Apie gręsiančią kankinystę perspėjo pats Kristus:
„Nemanykite, jog aš atėjęs nešti žemei ramybės. Aš atėjau nešti ne ramybės, o kalavijo.  [...] Kas neima savo kryžiaus ir neseka paskui mane – nevertas manęs. Kas išsaugo savo gyvybę, praras ją, o kas praranda savo gyvybę dėl manęs – atras ją“ - (Mt 10, 34-39)

Parama

Mūsų projektą galite paremti:

Contribee PayPal


VšĮ „Krikščionių ortodoksų iniciatyvų centras“
Sąsk. nr. (IBAN): LT487300010173170576
(Pervedimams iš užsienio: SWIFT: HABALT22)

Populiarūs įrašai